Ponedeljek, 18. 1. 2016, 9.05
7 let, 3 mesece
Tu se je za večno poslovil veliki Dražen Petrović (fotozgodba)
Gotovo se ne zgodi vsak dan, da ima človek opravka z več kot sto let staro dvorano, kaj šele, da v njej igra. Slovenski rokometaši na evropskem prvenstvu na Poljskem imajo ta privilegij. Njihov začasni dom je postal objekt častitljive zgodovine, po poljsko hala Ludowa ali hala Stulecia, torej stoletna dvorana.
Pravzaprav je stara že več kot sto let, zgrajena je bila leta 1913, kot arhitekt je na njej podpis pustil Nemec Max Berg. A ime je dobila drugje. Njeno odprtje je namreč počastilo spomin na stoletnico poziva pruskega kralja Friderika Viljema III. k odporu Nemcev in Prusov proti Napoleonovi okupaciji.
Dovolj je zapisati le Dražen
V stoletnem življenju je šarmantna dama, ki sprejme okoli šest tisoč obiskovalcev, pozdravila številne kulturne, znanstvene in športne dogodke, tudi na primer evropski prvenstvi v košarki leta 1963 in 2009.
Zgodovina pa jo pomni po tekmi, ki je postala zadnja za čudežnega dečka evropske in svetovne košarke, Dražena Petrovića. Prav v Vroclavu je namreč hrvaški čarodej z oranžno žogo leta 1993 odigral svojo zadnjo tekmo v življenju. Na kvalifikacijskem obračunu za evropsko prvenstvo je bila nasprotnik ravno Slovenija, ki je slavila s 94:90.
Namesto s soigralci se je Petrović odločil za pot domov z avtomobilom, ne z letalom kot soigralci. Na omenjeni tekmi je dosegel 30 točk, tudi zadnji prosti met. Zadnji v življenju. Da, tudi to zgodbo pripoveduje stoletna dvorana.