Petek, 24. 4. 2015, 16.29
8 let, 7 mesecev
Prava prehrana na delovnem mestu
Tako kot sicer v življenju si je tudi med delom treba vzeti čas za malico. Pri tem ni pomembno le, da takrat popolnoma odmislimo obveznosti, ki visijo nad nami, in v miru pojemo, temveč se je treba posvetiti tudi vsebini obroka.
Irena Tomažin, pobudnica Zdrave juhice, projekta za ozaveščanje o zdravi prehrani, ima za malico oziroma prigrizek na delovnem mestu nekaj predlogov. Pri tem podčrtuje, koliko škode nam lahko naredijo sladki prigrizki, ki si jih, velikokrat tudi kot "nagrado", privoščimo med delovnim dnem.
Če jih užijemo preveč, se v telesu kopičijo v obliki maščob.
Dobro bo, če izberemo žita z manjšo vsebnostjo glutena (pira, kamut, rž …) ali brez vsebnosti glutena (ajda, proso, kvinoja, koruza, riž, amarant …).
Kot svetuje Irena Tomažin, ta lahko pripravimo v juhah in enolončnicah, kot prilogo ali glavno jed, okus pa lahko obogatimo s kakovostnimi, nerafiniranimi olji (kot so olivno, kokosovo, sezamovo, bučno, repično in mandljevo olje), oreščki in svežo zelenjavo.
Za presnovo sladkorja telo namreč porabi veliko mineralov. Če teh ne vnesemo v telo med prehranjevanjem, mora porabiti uskladiščene, kar pri dolgotrajnem uživanju sladkorja lahko privede do njihovega pomanjkanja (kalcija, magnezija, kroma …).
Če se kdaj ne moremo upreti sladkemu prigrizku, poskrbimo, da v telo vnesemo še dodatne minerale. Pojejmo sveže jabolko ali koromač. Še bolje je, če umetne in prečiščene sladkorje nadomestimo z naravnim sladili, kot so ječmenov, koruzni, prosenov, ovseni, kamutov in pšenični slad. Lahko izberete tudi javorjev sirup, zgoščene sadne sokove ali sveže sirupe iz jabolk, malin, jagod, bezga, sliv, datljev oz. rožičev ter melaso in kokosov sladkor.