Neža Mrevlje

Petek,
24. 4. 2015,
16.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

sladkor

Petek, 24. 4. 2015, 16.29

8 let, 7 mesecev

Prava prehrana na delovnem mestu

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zaužito vpliva na našo zbranost in ustvarjalnost na delovnem mestu. Mastna hrana, za prebavo katere porabimo precej energije, nam pri tem tako ne bo pomagala. Tudi sladki prigrizki ne.

Tako kot sicer v življenju si je tudi med delom treba vzeti čas za malico. Pri tem ni pomembno le, da takrat popolnoma odmislimo obveznosti, ki visijo nad nami, in v miru pojemo, temveč se je treba posvetiti tudi vsebini obroka.

Irena Tomažin, pobudnica Zdrave juhice, projekta za ozaveščanje o zdravi prehrani, ima za malico oziroma prigrizek na delovnem mestu nekaj predlogov. Pri tem podčrtuje, koliko škode nam lahko naredijo sladki prigrizki, ki si jih, velikokrat tudi kot "nagrado", privoščimo med delovnim dnem.

Vnos ogljikovih hidratov naj bo primeren Poskrbimo, da se bodo v našem osrednjem dnevnem obroku znašli kakovostni ogljikovi hidrati, vendar čim manj predelana žita. Ogljikovi hidrati so namreč poleg beljakovin in maščob osnovno živilo v naši prehrani, nujni so za ustvarjanje glikogena v mišicah in osnovno hranilo za naš živčni sistem.

Če jih užijemo preveč, se v telesu kopičijo v obliki maščob.

Dobro bo, če izberemo žita z manjšo vsebnostjo glutena (pira, kamut, rž …) ali brez vsebnosti glutena (ajda, proso, kvinoja, koruza, riž, amarant …).

Kot svetuje Irena Tomažin, ta lahko pripravimo v juhah in enolončnicah, kot prilogo ali glavno jed, okus pa lahko obogatimo s kakovostnimi, nerafiniranimi olji (kot so olivno, kokosovo, sezamovo, bučno, repično in mandljevo olje), oreščki in svežo zelenjavo. Sveže sadje in zelenjava Prigrizke med večjimi dnevnimi obroki, ki si jih, če smo v službi dalj časa, prav tako privoščimo, naj sestavljata sveže sadje in zelenjava. Okusna malica so prav tako lahko suho sadje ter oreščki, ki nas napolnijo z vitamini, minerali in vlakninami.

Izogibajmo se umetnim sladkorjem Priporočljivo je izogibanje močno predelani beli moki, pretiranim količinam nezdravih maščob (rafinirana olja, ocvrta hrana) in prečiščenim, umetnim sladkorjem.

Za presnovo sladkorja telo namreč porabi veliko mineralov. Če teh ne vnesemo v telo med prehranjevanjem, mora porabiti uskladiščene, kar pri dolgotrajnem uživanju sladkorja lahko privede do njihovega pomanjkanja (kalcija, magnezija, kroma …).

Če se kdaj ne moremo upreti sladkemu prigrizku, poskrbimo, da v telo vnesemo še dodatne minerale. Pojejmo sveže jabolko ali koromač. Še bolje je, če umetne in prečiščene sladkorje nadomestimo z naravnim sladili, kot so ječmenov, koruzni, prosenov, ovseni, kamutov in pšenični slad. Lahko izberete tudi javorjev sirup, zgoščene sadne sokove ali sveže sirupe iz jabolk, malin, jagod, bezga, sliv, datljev oz. rožičev ter melaso in kokosov sladkor.