Četrtek, 30. 5. 2013, 14.37
6 let, 5 mesecev
Kaj nam pove rok trajanja izdelkov?
Potrošnikova pravica je, da izve, od kod proizvod prihaja, do kdaj je uporaben in kdaj je bil proizveden. A odkar je novi sistem izpodrinil starega, ni več tako, saj so datumi proizvodnje z večine izdelkov izginili. Namesto teh so se pojavile oznake "uporabno do".
A to nam v bistvu ne pove veliko – razen tega, do kdaj približno moramo izdelek porabiti, saj imajo različni proizvodi različen rok trajanja, ki ga določi proizvajalec sam. On tudi jamči za kakovost in varnost živila v času roka uporabe. Na videz isti izdelek ima namreč lahko dva različna datuma trajanja. Na primer, en izdelek ima rok trajanja dve leti, saj je obdelan pod višjimi temperaturami (sterilizacija), medtem ko ima drugi izdelek zaradi pasterizacije rok uporabe le eno leto. S tem na nek način zavedejo potrošnika, saj bo ta mislil, da je izdelek, ki ima daljši rok trajanja, bolj svež in s tem bolj kakovosten (sterilizacija namreč pomeni tudi slabšo kakovost, hrana je bolj obdelana). A ni ravno tako, saj ne veste, kdaj je bil izdelek proizveden. Po drugi strani pa nam že zdrava pamet pove, da dlje ko je proizvod uporaben, več ima konzervansov oziroma večja je njegova obdelava.
Žal je tako, da kupec ne ve in ne more vedeti, kaj kupuje, medtem ko je s tem proizvajalcu omogočeno veliko več možnosti za prodajo.
Navedba roka uporabe pri živilih, kot so sveže sadje, zelenjava, pecivo, sol, sladkor, žvečilni gumi ter alkoholne pijače z več kot 10 odstotki alkohola, ni obvezna. Torej spet ne vemo, ali so tiste pomaranče res sveže.