Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
8. 3. 2011,
16.39

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 8. 3. 2011, 16.39

9 let, 2 meseca

TOP 10 navdihujočih žensk iz sveta umetnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predstavljamo vam deset najbolj navdihujočih žensk iz sveta umetnosti.

1. Marina Abramović

Srbska "babica performansa" in oficirjeva hči je znana po svojih intimnih performansih, ki so legendarni preizkusi v vzdržljivosti, izpostavljanju in tveganju. Nekoč smo jo lahko spremljali tudi v naših krajih, danes pa ustvarja predvsem v New Yorku. Lani so v MoMi razstavili pregledno razstavo njenih del, ki je bila največja razstava umetnosti performansa v zgodovini MoMe, v času razstave pa je 736 ur in 30 minut sedela za mizo, medtem ko so se obiskovalci lahko usedli njej nasproti, med njimi sta bila tudi Björk in James Franco. Na HBO o njej pripravljajo dokumentarec z delovnim naslovom Marina. Nedavno je ustanovila Fundacijo za ohranjanje umetnosti performansa v newyorškem Hudsonu.

2. Marin Alsop

Marin Alsop je ena redkih dirigentk in hkrati umetniška vodja simfoničnega orkestra v Baltimoru. V Veliki Britaniji je oživila simfonični orkester v Bournemouthu, ki ga je vodila med letoma 2002 in 2008, ustanovila pa je tudi fundacijo Taki Concordia Conducting Fellowship, ki ponuja mentorstvo in podporo dirigentkam. "Kot ženska imam vedno največ težav, ko želim iz orkestra spraviti veličasten zvok. Če moški naredi isto gesto, ga imajo za močnega in polnega življenja, če to naredi ženska, jo imajo za grozečo," pravi Marin Alsop.

3. Tacita Dean

Britanska umetnica, ki živi v Berlinu in je bila leta 1998 nominirana za Turnerjevo nagrado, to podeljujejo britanskim vizualnim umetnikom mlajšim od 50 let, bo svoj vrhunec verjetno doživela letos oktobra, ko bo razstavljala v dvorani Turbine Hall, veliki dvorani v londonskem Tate Modernu . Tacita Dean slovi po svojih filmih, kot je The Presentation Sisters, ki spremlja skupino irskih nun pri njihovih dnevnih opravilih in ritualih. Njena prva samostojna razstava The Martyrdom of St Agatha and Other Stories je bila na ogled v ljubljanski Galeriji Škuc in Umetnostni galeriji v Mariboru leta 1994.

4. Zaha Hadid

Iraška arhitektka je zasnovala stavbe po celem svetu, lani pa je prejela britansko nagrado za arhitekturno odličnost stirling. Šestdesetletna Zaha Hadid se je rodila v Iraku, od leta 1971 pa živi v Veliki Britaniji. Čeprav njen talent dolgo ni bil cenjen, se zdi, da njen čas vendarle prihaja, saj je Zaha Hadid zasnovala olimpijski plavalni center, ki ga trenutno gradijo za londonske olimpijske igre, nagrado stirling pa je prejela za MAXXI, muzej umetnosti 21. stoletja v Rimu.

5. Paula Rego

Pregled dela slikarke Paule Rego je pregled ženskih izkušenj, kot so želja, splav, posilstvo, obrezovanje žensk, rojevanje, družinski odnosi, dominacija in moška dominacija. Njeni moško-ženski liki so včasih osamljeni, ponavadi pa drzni in maščevalni. Za Turnerjevo nagrado je bila nominirana v 50. letih svojega življenja, svojo prvo razstavo pa je danes 75-letna Paula Rego imela pri svojih 40. Diplomirala je v času, ko so na umetniški šoli Slade ženske učili, kako podpirati svoje umetniško superiorne partnerje, leta 2009 pa so v njeni rodni Portugalski odprli galerijo, posvečeno njenim delom.

6. Cindy Sherman

Ameriška umetnica in fotografinja je najbolj znana po avtoportretih, v katerih ukrivlja predstave o identiteti, moči in spolu. V svojih delih je uprizarjala tako spolni objekt kot žensko osredotočeno na svojo kariero. Bila je klovn, lepotica in grdoba, lutka in truplo. Igrala se je s stereotipi in preoblekami. V tridesetih letih delovanja je postala ena najpomembnejših umetnic na svetu in tudi izjemno priljubljena med zbiratelji. Lani so njeno 180 centimetrov veliko fotografijo trupla prodali za rekordnih 2,7 milijona ameriških dolarjev.

7. Patti Smith

Pionirka punk glasbe, pesnica in politična aktivistka je prodrla v času moškega punk gibanja. Njena umetnost ima integriteto in lojalnost, brez strmenja k slavi in denarju. Svoj prvi album Horses je izdala leta 1975, danes pa pri 64 letih velja za botrico punka. Njena največja uspešnica je bila skladba Because the Night, ki jo je napisala skupaj z Bruceom Springsteenom, leta 2005 pa je prejela odlikovanje francoskega ministrstva za kulturo. Novembra lani je prejela nagrado za svojo knjigo spominov Just Kids, njeno mešanico glasbe in poezije pa smo lahko videli tudi v Ljubljani.

8. Emma Thompson

Igralka, nagrajena z oskarjem in aktivistka za človekove pravice, Emma Thompson, je trenutno najbolj dejavna v kampanji za ozaveščanje o trgovini z belim blagom, čeprav je aktivistka že celo svojo kariero. Pri svojih 51 letih zavrača kakršnekoli lepotne posege, javno pa je spregovorila o svoji umetni oploditvi in poporodna depresiji. Je prva oseba, ki je dobila oskarja tako za igro kot za scenarij.

9. Rachel Whiteread

Prva ženska, ki je prejela Turnerjevo nagrado, je bila v devetdesetih uvrščena v skupino mladih britanskih umetnikov (Young British Artists). Z belimi škatlami, ki so bile odlitki kartonastih, je napolnila veliko dvorano Turbine Hall v Tate Modern , 14 tisoč odlitkov pa so po razstavi reciklirali. Leta 1993 je z betonom zalila viktorijansko stavbo in ji nato oluščila zidove ter razkrila njeno prostornino, za kar je tudi dobila Turnerjevo nagrado. Izbrali so jo za izdelavo dunajskega spomenika žrtvam holokavsta, bila pa je ena izmed umetnic, ki so ustvarjali za četrti steber na trgu Trafalgar Square v Londonu in postala edina v svoji generaciji, ki je dobila priložnost ustvarjati tako velika, javno vidna dela.

10. Xinran

Prva kitajska "teta Justi" je svojo kariero začela leta 1989 na radiu, ko je dala priložnost tisočim ženskam, da spregovorijo o posilstvih, incestu, nasilju in zlorabah otrok. Ugotovila je, da kitajske ženske težko govorijo o sebi, zato je dve leti potovala po celi državi in poslušala njihove zgodbe. Leta 1997 se je preselila v Veliko Britanijo, kjer je sprva delala kot natakarica in čistilka, leta 2002 pa je izdala svojo knjigo Good Women of China, v kateri je predstavila rezultate svoje večletne raziskave. Xinran je ustanovila tudi dobrodelno organizacijo Mother Bridge of Love, ki podpira britanske družine, ki so posvojile otroka, večinoma deklice s Kitajske.

Ne spreglejte