Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
27. 5. 2013,
14.33

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Ponedeljek, 27. 5. 2013, 14.33

8 let

Umrl je eden ključnih predstavnikov dunajskega akcionizma Otto Muehl

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
V 88. letu starosti je umrl avstrijski umetnik Otto Muehl, ena ključnih oseb razvpitega dunajskega akcionizma s Hermannom Nitschem na čelu.

V nedeljo, 26. maja, je umetnik Otto Muehl umrl v krogu prijateljev v komuni, ki jo je ustanovil na jugu Portugalske. Novico o smrti je za avstrijsko tiskovno agencijo APA potrdila vodja Muehlovega arhiva Daniele Roussel.

Muehl je z umetniškimi akcijami s krvjo ali fekalijami v 60. letih preteklega stoletja vedno znova poskrbel za škandale. V njegovih delih je imela pomembno vlogo spolnost, vedno znova pa se je v njih loteval tudi umetniških in družbenih tabujev.

V začetku 70. let preteklega stoletja je ustanovil nekdaj največjo komuno v Evropi, Friedrichshof blizu Dunaja. Umetniki so povezovali slikarske, glasbene, literarne, filozofske in druge elemente v eno samo umetnino, ki je pri gledalcu nagovarjala vse njegove čute ter sprožila težko opisljiva, skrita, ali tabuizirana čustva. Muehl in njegovi kolegi so bili zaradi svojih provokativnih akcij kamen spotike in sodnih preganjanj.

Nov koncept umetnosti in življenja

V nekem trenutku pa se je Muehl odločil za nov koncept, saj naj bi bila umetnost sama po sebi preveč meščanska domena. Umetnost bi morala biti po njegovem mnenju neločljivo povezana z življenjem, torej komuna kot sociološko-umetniški eksperiment. V Friedrichshof so se začeli zgrinjati mladi, v največjem razcvetu je komuna štela kar 700 članov z vsega sveta, največ iz Nemčije in Francije.

Muehl je v svojem manifestu med drugim zagovarjal svobodno spolnost. Monogamni konvencionalni pari naj bi bili namreč sprožilec vseh katastrof, saj v resnici ne morejo izživeti svoje seksualnosti. Verjel je tudi v skupno lastnino in umetnost ter vzgojo otrok v "pripadnike nove družbe" kot prednostni vodili komune. V komuni so se v skoraj 20 letih do leta 1991, ko je bila razpuščena, rodili številni otroci. Kdo je njihov biološki oče, se najpogosteje ni vedelo, toda glede na koncept, ki je zavračal osnovno družinsko celico, to po njihovem prepričanju niti ni bilo pomembno.

Eden od otrok iz komune je bil tudi Paul-Julien Robert, ki je tam preživel svoja formativna leta. O dogajanju v komuni je posnel dokumentarec Meine keine Familie (Moja nedružina), v katerem je razkril temne plati komune, predvsem z vidika otrok. Film so marca letos prikazali na festivalu avstrijskega filma Diagonale v Gradcu.

Muehl si je po svoje razlagal tudi spolno vzgojo, s katero pa ni prepričal sodišča. Obtožen je bil nadlegovanja mladoletnih oseb, posilstva in siljenja k splavu. V zaporu je preživel šest let in pol, do leta 1997. Pozneje je priznal, da nekatere njegove metode niso bile najbolj primerne. Javno se je opravičil leta 2010 ob odprtju obsežne razstave svojih del na Dunaju, spolna nadlegovanja pa je ves čas vztrajno zanikal. Takoj ko je bil spet na prostosti, je ustanovil komuno na Portugalskem.

Ne spreglejte