Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Torek,
14. 5. 2013,
14.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Slovensko mladinsko gledališče

Torek, 14. 5. 2013, 14.19

8 let, 7 mesecev

Festival Prelet: z novim gledališkim bendom in kabareti

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Letošnji 7. gledališki festival Slovenskega mladinskega gledališča in gledališča Glej bodo poleg močnega gledališča zaznamovali še novonastali bend mladinskega gledališča in kabaretni premieri.

Gledališki festival Prelet letos organizirajo že sedmič, do lanskega leta, ko so k sodelovanju povabili Gledališče Glej, ga je Slovensko mladinsko gledališče (SMG) organiziralo samostojno. Ker se izkazalo, da je Prelet z razširitvijo postal ne le obsežnejši, temveč predvsem vsebinsko bogatejši, so lani preizkušeno formulo sodelovanja med gledališča zakoličili s sedmim festivalom. Umetniški vodja Gleja Marko Bratušek pravi, da sodelovanje na festivalu, ki ga je z mladinskim gledališčem sklenil njegov predhodnik Mare Bulc, z veseljem nadaljuje, saj presečišča med gledališčema predstavlja "močan odnos do sveta in gledališča".

Že pred začetkom letošnjega Preleta pa je znanih tudi že nekaj bodočih vizij in vsebin naslednjega festivala, je na novinarski konferenci informacijo podala direktorica in umetniški vodja SMG Uršula Cetinski . Ljubljanska občina bo namreč prihodnje leto gostila mednarodno mrežo ICORN, ki združuje svetovne literate v izgnanstvu oziroma tiste književne ustvarjalce, ki so v okolju, kjer ustvarjajo, nezaželeni in se zavzemajo za svobodnejši in odprt svet. Vrednosti, ki jih zavzemata tako mladinsko gledališče kot tudi Glej.

Kabaretno obarvana rdeča nit festivala Poleg že obstoječih predstav iz sporeda gledališč pa na festivalu, ki bo med 30. majem in 6. junijem, napovedujejo tri premiere, dve nastali znotraj kabaretnega žanra. Erotično in družbenokritično obarvana gledališko-glasbena forma bo 30. maja v mali dvorani SMG odprla festival. Premierno bodo predstavili kabaretski projekt igralke in režiserke Maruše Geymayer - Oblak pod naslovom Tri prste pod popkom, ki je nastal na podlagi slovenske erotične ljudske poezije. In ker je slovenska ljudska erotična poezija tako vitalna, bo predstava na ogled samo starejšim od 18. let.

Na Preletu bo Gledališče Glej zastopano z dvema premierama: Janezov pasijon in Kabare Kurac: Ropotarnica.

Janezov pasijon je političnosatirična predstava, ki tematizira slovensko politiko, a ne le na način smešenja aktualnih političnih dogodkov, temveč te tudi transcendira in govori o tem, kaj se lahko zgodi vsakomur, ki pride na oblast, je predstavo na kratko predstavil njen režiser Marko Bratuš.

Druga festivalska premiera pripada Glejevim letošnjim rezidentom, heterogeni skupini mladih ustvarjalcev in teoretikov G-Fart, ki se bodo tokrat predstavili že s tretjo kabaretno predstavo, tokrat pod naslovom Kabare Kurac: Ropotarnica in v režiji Simona Oblaka.

Mladinsko Orchester in nova revija za refleksijo umetnosti Pred leti je mladinsko gledališče že imelo svoj bend, je s pripovedmi in posredovanimi spomini iz preteklega obdobja gledališča med kolegi zaokrožil igralec Uroš Maček, ki je sicer tudi klarinetist. Po razgledovanju med sodelavci so v SMG ugotovili, da imajo kar nekaj glasbenikov tako med igralci, tehniki kot tudi med administrativnim osebjem. Ideja je padla in nastal je bend, ki danes šteje 12 članov in je pripravljen na morebitne nadaljnje širitve, je na novinarski konferenci povedal pomočnik direktorice SMG Tibor Mihelič Syed, ki je po novem basist ne le v zasedbi Katalena, temveč tudi v Mladinsko Orchestru. Gledališki bend se bo prvič predstavil 6. junija zvečer. V primeru lepega vremena pred gledališkim obličjem, v primeru dežja pa v gledališki notranjosti.

Novost v SMG, ki prihodnjo sezono napoveduje s sloganom "V svoji smeri", pa je tudi revija za umetnostno refleksijo, poimenovana Mo(nu)ment. Že ime nove platforme za premišljevanje o umetnosti in temah, ki jih ta problematizira, govori o krhkosti umetnosti, ki pa pušča trajne sledi, je z velikim veseljem publikacijo, ki odgovarja na veliki manko medijskih in teoretičnih možnosti za reflektiranje umetnosti pri nas, predstavila Uršula Cetinski. Za letos v SMG načrtujejo dve številki, za prihodnje leto štiri.

Ne spreglejte