Torek, 14. 5. 2013, 14.19
8 let, 7 mesecev
Festival Prelet: z novim gledališkim bendom in kabareti
Gledališki festival Prelet letos organizirajo že sedmič, do lanskega leta, ko so k sodelovanju povabili Gledališče Glej, ga je Slovensko mladinsko gledališče (SMG) organiziralo samostojno. Ker se izkazalo, da je Prelet z razširitvijo postal ne le obsežnejši, temveč predvsem vsebinsko bogatejši, so lani preizkušeno formulo sodelovanja med gledališča zakoličili s sedmim festivalom. Umetniški vodja Gleja Marko Bratušek pravi, da sodelovanje na festivalu, ki ga je z mladinskim gledališčem sklenil njegov predhodnik Mare Bulc, z veseljem nadaljuje, saj presečišča med gledališčema predstavlja "močan odnos do sveta in gledališča".
Že pred začetkom letošnjega Preleta pa je znanih tudi že nekaj bodočih vizij in vsebin naslednjega festivala, je na novinarski konferenci informacijo podala direktorica in umetniški vodja SMG Uršula Cetinski . Ljubljanska občina bo namreč prihodnje leto gostila mednarodno mrežo ICORN, ki združuje svetovne literate v izgnanstvu oziroma tiste književne ustvarjalce, ki so v okolju, kjer ustvarjajo, nezaželeni in se zavzemajo za svobodnejši in odprt svet. Vrednosti, ki jih zavzemata tako mladinsko gledališče kot tudi Glej.
Na Preletu bo Gledališče Glej zastopano z dvema premierama: Janezov pasijon in Kabare Kurac: Ropotarnica.
Janezov pasijon je političnosatirična predstava, ki tematizira slovensko politiko, a ne le na način smešenja aktualnih političnih dogodkov, temveč te tudi transcendira in govori o tem, kaj se lahko zgodi vsakomur, ki pride na oblast, je predstavo na kratko predstavil njen režiser Marko Bratuš.
Druga festivalska premiera pripada Glejevim letošnjim rezidentom, heterogeni skupini mladih ustvarjalcev in teoretikov G-Fart, ki se bodo tokrat predstavili že s tretjo kabaretno predstavo, tokrat pod naslovom Kabare Kurac: Ropotarnica in v režiji Simona Oblaka.
Novost v SMG, ki prihodnjo sezono napoveduje s sloganom "V svoji smeri", pa je tudi revija za umetnostno refleksijo, poimenovana Mo(nu)ment. Že ime nove platforme za premišljevanje o umetnosti in temah, ki jih ta problematizira, govori o krhkosti umetnosti, ki pa pušča trajne sledi, je z velikim veseljem publikacijo, ki odgovarja na veliki manko medijskih in teoretičnih možnosti za reflektiranje umetnosti pri nas, predstavila Uršula Cetinski. Za letos v SMG načrtujejo dve številki, za prihodnje leto štiri.