Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
28. 7. 2014,
14.29

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

turizem

Ponedeljek, 28. 7. 2014, 14.29

7 let, 2 meseca

Turisti so nad Ljubljano navdušeni, tudi zato, ker ne vedo, kam prihajajo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Večina turistov je po besedah naših sogovornikov navdušenih nad Ljubljano, zlasti nad njeno "obvladljivostjo", saj se do skoraj vseh najpomembnejših točk v središču lahko sprehodijo.

Tudi zaradi omenjene lastnosti se je pred kratkim slovenska prestolnica uvrstila na drugo mesto med top deset destinacij v Evropi, ki bi jih morali po mnenju priljubljenega vodiča za popotnike Lonely Planet obiskati svetovni popotniki.

Prav tako je nek britanski turist, ki se je nedavno mudil v Ljubljani, v svojem blogu zapisal, da je le nekaj evropskim prestolnicam uspelo pobegniti množicam britanskih turistov, vendar mu ni jasno, kako je to uspelo Ljubljani, ki je cenovno zelo dostopna, šarmantna in s sproščenim vsakdanjim utripom.

"Vsi turisti so zelo navdušeni nad Ljubljano, kar posledično tudi pomeni, da ne vedo, kam prihajajo," nam pove Petre Stušek, v. d. direktorice javnega zavoda Turizem Ljubljana. Toda ob tem doda, da si Ljubljana želi zlasti obiskovalcev, ki so pripravljeni plačati za višjo raven storitev in jih zanimajo kulturne vsebine.

Turizem v prestolnici v porastu Sicer obisk prestolnice v zadnjih letih narašča, saj je bilo leta 2012 na primer tujih nočitev okoli 818 tisoč, lani malo pod milijonom, letos pa jih po besedah Stuškove pričakujejo približno milijon.

Tudi v štirih hotelih skupine Union Hoteli, ki s 574 sobami pokrivajo približno četrtino vseh ljubljanskih hotelskih kapacitet in so, kot pravi naš sogovornik Milan Sajovic, pomočnik direktorice prodaje in marketinga, tudi največja hotelska skupina v prestolnici, letos beležijo nekoliko boljšo obiskanost kot lani. "V Ljubljani prevladuje izrazito tujski turizem, kar pomeni, da imamo več kot 95 odstotkov gostov iz tujine. Ob tem imam v mislih zlasti nočitve. Povprečna doba bivanja v prestolnici pa je dve noči in tri dni in smo nedvomno v povprečju med evropskimi mestnimi destinacijami. Nikjer ne zaostajamo in nikjer ne prehitevamo," pojasni Stuškova. Turisti znova trošijo več Po njenih besedah so najpogostejši gostje Italijani, sledijo jim Nemci in Britanci, pa Hrvati, Srbi, Avstrijci, zelo visoko na lestvici pa so tudi Američani. Prav tako vse več turistov prihaja iz azijskih držav, kot so na primer Tajska, Malezija in Kitajska. "Povprečen turist je pred krizo porabil okoli 147 evrov na dan, kar vključuje vse, razen prihoda. Pred letom in pol so anketne meritve pokazale, da je znesek padel na 126 evrov, zdaj pa se bo, meritve ravno potekajo, številka povečala. Turisti namreč znova trošijo več, saj prodamo več izletov, vstopnic za kulturne prireditve itd.," pove Stuškova.

Avgusta naj bi tirna vzpenjača prepeljala že dvomilijontega potnika Starostna struktura gostov je po njenih besedah zelo pisana, v Ljubljani pa v povprečju turiste najbolj navdušujejo Ljubljanski grad, vožnja z ladjico po Ljubljanici, stari del mesta in Tivoli. "Vse bolj popularen je tudi botanični vrt. Seveda so obiskani tudi muzeji, še zlasti ob deževnih dnevih."

Janja Rozman Raubar, vodja službe za odnose z javnostmi Javnega zavoda Ljubljanski grad, nam je povedala, da so v prvi polovici letošnjega leta na Ljubljanskem gradu zabeležili skoraj 444 tisoč obiskovalcev, kar je za dobrih 20 tisoč več kot v enakem obdobju v letu prej. S tirno vzpenjačo so jih prepeljali okoli 118 tisoč, kar je nekaj več kot 14-odstotno povečanje. Predvidoma avgusta 2014 pa pričakujejo, da bo tirna vzpenjača prepeljala že dvomilijontega potnika od začetka njenega obratovanja, to je od konca leta 2006. Milijontega potnika so prepeljali konec leta 2010.

Kaj bi bilo treba še nadgratiti? Sicer pa Ljubljani po besedah Stuškove manjka vsaj en hotel z vsaj petimi zvezdicami, če ne delux, dobrodošle bi bile tudi kakšne izboljšave v prometni politiki, prenizke se ji zdijo tudi turistične takse, zaradi česar je posledično premalo denarja za promocijo. Skratka, kot doda, manjkajo torej bolj strateške stvari.

Ne spreglejte