Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
31. 8. 2010,
7.51

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 31. 8. 2010, 7.51

8 let, 9 mesecev

Romunija - dežela gradov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nad Romunijo sem bil navdušen že takoj po prihodu v Bukarešto. Mestne avenije, številni vodnjaki ter mogočne mestne hiše popotniku hitro nakažejo, zakaj mesto velja za Pariz vzhoda.

Najbolj znana stavba v mestu je zagotovo zgradba romunskega parlamenta, nekdanja Ceausescujeva palača. V Guinnessovi knjigi rekordov je zapisana kot največja upravna stavba na svetu. In res je veličastna. Nekdanji diktator si je dal zgraditi palačo s 1100 sobami, ki je visoka 86 metrov, pod zemljo pa se skriva še dodatnih 92 metrov. Palača na prvi pogled ne deluje tako gromozanska, ko pa vanjo vstopiš, se hitro izgubiš v labirintu dolgih hodnikov. Še dobro, da je ogled po njej voden, za javnost pa je odprt le spodnji del palače. Mogočen je tudi pogled z balkona, na katerem je imel je Ceausescu zadnji govor. Pogled se odpre na prekrasen park pred palačo, ki se nadaljuje v avenijo, polno vodnjakov.

Romunija je dežela očitnih nasprotij. Veliki srednjeveški trgi, gradovi, polni umetnin, in mogočne palače kažejo na veliko (kulturno) bogastvo dežele. Na drugi strani pa skromne hiše na podeželju, kupi stare pločevine in konjske vprege na slabo vzdrževanih cestah popotniku sporočajo drugačno zgodbo. Romunija je dežela gradov. Če še niste zaljubljeni v gradove, vam bodo zagotovo zrasli k srcu v Romuniji. Tako pravljičnih gradov ne boste videli nikjer drugje. Ni naključje, da je Romunija tudi domovina grofa Drakule. Lik Drakule, za katerega je dobil navdih pri krvoločnem romunskem princu Vladu Tepešu, ki je živel v 15. stoletju, je ustvaril irski pisatelj Bram Stoker. Seveda pa je grof Drakula postal svetovno znan šele, ko so pri Universal Pictures v 30. letih prejšnjega stoletja posneli prvi film o Drakuli.

Romunija je tudi dežela, kjer proizvajajo odlična vina. Pokrajini Transilvanija in Moldavija imata zaradi svoje lege dobre pogoje za proizvodnjo vin. V domači vinoteki je še vedno shranjena Feteasca Neagra, eno najboljših vin, kar sem jih poskusil. Transilvanija je pretežno nižinska pokrajina, ki leži ob vznožju Karpatov, in je izredno slikovita. Iz nižin se odpira pogled na karpatske vrhove, kjer je poleti obilo možnosti za planinarjenje, pozimi pa za uživanje na snegu.

V tem delu Romunije je veliko gorskoturističnih centrov. Eden takih je Sinaia, ki mu pravijo tudi biser Karpatov. Lepote kraja in njegove okolice je odkril že kralj Karel I., ki si je tu postavil poletno rezidenco. Grad Poles je nadvse zanimiv zaradi bogate notranjosti, kamor sodijo tudi številne replike umetnin z večjih evropskih dvorov.

Zanimiv je tudi grad v Devi, ki je nekoč bila glavno mesto Transilvanije. V grad lahko vstopite le prek lesenega mostu, ki premosti globok jarek in je tako grad kot tudi njegove prebivalce varoval pred napadalci. Ko vstopite skozi grajska vrata, se vam odpre pogled na notranje dvorišče in lesena stopnišča, ki povezujejo številne grajske stolpe. Hitro se boste navzeli srednjeveškega razpoloženja in z lahkoto se boste vživeli v nekdanje grajsko življenje. Mesto je znano tudi po gimnastiki. Tu je sedež priznane in uspešne romunske gimnastične šole.

Naslednje mesto, ki si nedvomno zasluži ogleda, je Sibiu. Sibiu, evropska kulturna prestolnica 2007, je eno najbolje ohranjenih romunskih srednjeveških mest. Med znamenitosti mesta sodijo nedavno prenovljen mestni trg, mestna hiša, pravoslavna katedrala in obzidje s stolpi.

Še vedno ne verjamete, da je Romunija dežela gradov?

Ne spreglejte