Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
11. 4. 2012,
10.45

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 11. 4. 2012, 10.45

8 let, 9 mesecev

Podvodni svet onkraj puščave

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vzhodni del Rdečega morja se s plažami in hotelskimi sklopi ne more kosati z egiptovsko stranjo, a se odkupi z namensko potopljenimi razbitinami in barvami v popolnem kontrastu s puščavskim okoljem.

Kjer se puščavske barve zlijejo v morje

Večina okolice Rdečega morja je zapuščena puščava. A Rdeče morje prav nasprotno kipi od življenja. In če je kopno brezbarvno, tisti hip, ko potisneš glavo v vodo, ugotoviš, kam je odtekla vsa barva. V vodi se namreč prelivajo vsi odtenki: od rumene, zelene, rdeče do modre. In ker je Rdeče morje zaliv Indijskega oceana, je vedno toplo. Celo pozimi temperature ne padejo pod dvajset stopinj, razen seveda zelo globoko, za tiste, ki se lotevajo tehničnih potopov globlje od stotih metrov.

Zakaj na Rdeče morje?

Svet tišine med bizarnimi koralami in pisanih rib očara. In vseeno je, ali le pokukamo pod vodno gladino ali se z avtonomno opremo potopimo dovolj globoko, da postanemo del podvodnega sveta. Toda resnici na ljubo je treba priznati, da je zahodni, egiptovski del Rdečega morja lepši. Obala je bližje našim predstavam sanjskih plaž, saj je več peska na obali in tudi več barv pod vodo. Toda Jordanija ponuja nekaj, česar na drugi strani zaliva nimajo. Tukaj se potapljamo v svetu, kjer iz koralnih grebenov "rastejo" tanki in kjer so razbitine potopljene namensko.

M42 in Cedar Pride Največji znamenitosti tega dela podvodnega sveta sta vsekakor izraelski tank M42 in libanonska tovorna ladja. Medtem ko je tank dosegljiv na dah, 80-metrska namensko potopljena ladja leži med Mavričnim grebenom in podvodnimi Japonskimi vrtovi, "položena" čez dva grebena pa omogoča potop pod njo na nekaj manj kot tridesetih metrih. Okolico barvajo korale in življenje, ki je v četrt stoletja poselilo ladijsko lupino. Živali in barve, ki jih srečamo tu, sicer krepko presegajo podvodni svet Jadranskega morja, toda v nasprotju z nam najbližjimi hrvaškimi razbitinami tukaj za potop oziroma, bolje rečeno, sprehod po ladji zahtevajo dodatna znanja in plačila. Stanje za ladijskim krmilom med jatami rumenih rib zato ni samoumevno.

V Jordaniji se ne smemo zadovoljiti s podvodnim svetom

Zaradi stalnih vetrov in sončnega vremena je severovzhodni del Rdečega morja raj tudi za nadvodne dejavnosti. Predvsem za "kitesurfing" in "windsurfing". Nekaj deset kilometrov oddaljen Vadi Rum pa ni le pravljično lepa puščava za ljubitelje doživetij terenske vožnje, ampak ponuja izzive tudi plezalcem in gornikom. Nihče v tem delu sveta pa ne bi smel mimo Petre. Edina slabost rajske pokrajine v vzhodnem kraku Rdečega morja in okoli njega je visoka cena najemov rekvizitov in visoke vstopnine.

Ne spreglejte