Petek, 28. 7. 2017, 4.01
4 leta, 7 mesecev
Najlepši razgledi v Sloveniji (17): Sveta Ana
Najlepši razgled na Ljubljansko barje
Ljubljansko barje ni ravzpita turistična destinacija, a to ne pomeni, da ni vredno obiska. Ravno nasprotno, ponudi lahko nešteto čudovitih prizorov: eden od teh je, ko ga s pogledom zaobjamemo izpred cerkve svete Ane na hribu z istim imenom.
Barje, območje, ki leži med Ljubljano, Vrhniko, Krimom in Škofljico, je Ljubljančanom dalo vzdevek, ki ga radi uporabljajo prebivalci preostalih koncev Slovenije. Vlažna ravnina s peščico osamelih vzpetin, kjer poplavne vode občasno še vedno zahtevajo nazaj zemljo, ki si jo je z izsuševanjem izboril človek, tudi ne zveni kot privlačna turistična destinacija. Resnica je povsem drugačna.
Ljubljansko barje je v resnici čudovit kraj, čeprav je v neposredni bližini mesta, kaže povsem drugačno, tiho in zeleno obličje in je s tem popolna destinacija za kolesarje in sprehajalce pa tudi za navdušene fotografe. Sploh takrat, ko se nad tlemi vlečejo meglice, lahko z višje ležečih točk vidite (in posnamete) izjemne prizore.
Ena od takšnih vzpetin je sveta Ana, 484 metrov visok hrib nad vasema Jezero in Podpeč. Leži na južnem robu Barja in s tem omogoča širok pogled čez barjanske travnike, njive in gozdove. Tudi Ljubljana je pred vami kot na dlani, vidite Polhograjsko hribovje ter Kamniško-Savinjske Alpe na severu ter Krim na jugu, točke, ki jih je mogoče videti, pa so označene tudi na orientacijski tabli.
Na Sveto Ano vodijo poti iz Podpeči, Jezera in Preserja, po vseh boste do vrha potrebovali slabe pol ure. Prvi dve sta nekoliko bolj strmi gozdni poti, s parkirišča pri Preserju pa vodi položnejša makadamska cesta.
Zanimivosti v bližini
Verjetno najbolj posebna slovenska cerkev je tista, ki jo je v Črni vasi na Ljubljanskem barju postavil sloviti arhitekt Jože Plečnik. Zaradi muhavosti barjanskih tal je stavba dvignjena in zgrajena na hrastovih pilotih, kamen zanjo je iz podpeškega kamnoloma, opeka pa z Vrhnike.
Podpeško jezero, znano tudi kot Krimsko jezero ali kot Jezero pod sv. Ano Podpeško jezero
Kraško jezero, po katerem je ime dobila tudi vas Jezero, je priljubljena poletna točka kopalcev. Jezero je skoraj popolne okrogle oblike, še bolj zanimivo pa je tisto, kar se dogaja pod površjem. Podpeško jezero ima namreč podzemni odtok v obliki lijaka, doslej pa so ga raziskali do globine 51 metrov, s čimer je to jezero eno od najglobljih v Sloveniji.
Iški vintgar
Še ena točka v teh krajih, kamor se ljudje sredi razbeljenega poletja zatečejo po osvežitev, je soteska, ki jo je zarezala reka Iška. Slikoviti vintgar je tudi zemljepisna zanimivost: je namreč meja med Dolenjsko in Notranjsko.
Tehniški muzej v Bistri
V nekdanjem kartuzijanskem samostanu v Bistri pri Vrhniki zdaj domuje muzej, kjer si je mogoče ogledati zbirko slovenske tehniške dediščine, med drugim tudi zbirko avtomobilov Josipa Broza - Tita.
Najboljše gostilne v bližini
- Gostilna Kirn: pri "spodnjem" mojstru
- Posestvo Trnulja: postojanka pri zdravilnem bezgu
- Gostilna pri Mari: prijazna večerja nad Barjem
- Gostilna Bistra: nedeljsko kosilo nasproti muzeja