Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
4. 12. 2012,
21.24

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 4. 12. 2012, 21.24

8 let, 9 mesecev

Kam bi šel Poirot na počitnice, če bi živel na Švedskem?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Švedsko obkroža voda, zato ni čudno, da družinske počitniške hišice ob obali Baltika tako niso nikoli prazne. V mirno univerzitetno središče Uppsala se mladostni vrvež naseli jeseni.

Med bivanjem v Stockholmu se prileže tudi izlet na podeželje. Ko sva s prijateljico izbirali, kam bi se odpravili na poldnevni izlet iz prestolnice, je bila Uppsala kot na dlani. Univerzitetno mestece, v katerem je svojo študijsko izmenjavo preživelo kar nekaj Slovencev, je vabilo z dostopnostjo. Ko pa sva želeli občutiti tudi nekaj svežega morskega zraka, je naslednjo destinacijo ponudila kar uokvirjena fotografija na vratih sobe v hostlu. Majhne lesene hiške, bori in čolnički, privezani ob pomol – Vaxholm. Z vlakom v dobri uri iz Stockholma do Uppsale Uppsala je četrto največje mesto na Švedskem in do tega univerzitetnega središča, ki leži slabih 70 kilometrov severneje od Stockholma, se iz prestolnice najudobneje pripeljete z vlakom. Ne bo vam žal, že dobro uro trajajoča vožnja skozi predmestja prestolnice vam bo ponudila nekaj zanimivih razgledov po bolj odmaknjenih kotičkih, ko pa bodo tiri krenili proti podeželju, se lahko nadejate pogledov na prostrana polja, brezove nasade, sem in tja pa se pojavi tudi kakšna značilna švedska hiša – lesena, temno rdeča in z belimi naoknicami.

Železniška postaja v Uppsali je sodoben kompleks, prvi pogled na mestece pa ustvari malce zaspan vtis. Obiskati Uppsalo zgodaj dopoldne na delovni dan pač zahteva svoj davek in po prvem sprehodu se je zdelo, da o živahnem študentskem življenju ni ne duha ne sluha. Skozi središče mesta teče reka Fyrisån, čez njo pa se pnejo številni mostovi. Ko tako stojiš na katerem od njih in zreš v razgled pred seboj, se ti zdi, kot bi bil nekje ob amsterdamskih kanalih. Množica koles, priklenjenih na ograjo ob bregu reke, vtis še poglobi.

Hiška in vrt slovitega botanika Carla Linnaeusa Nad mestom se dvigata dve mogočni stavbi – katedrala in grad. Do gradu vodi več poti, mi smo izbrali tisto, ki je zavila tudi skozi čudovit mestni park, poln ribnikov in skrbno načrtovanih gredic. Uppsala je mirno naselje, zelo prijazno do otrok in ljubiteljev rekreacije. Prav nič prometno in hrupno ni, ko pa se vzpenjaš proti gradu, tudi sprehajalcev ne srečaš prav dosti. Pod mogočno utrdbo se na eno stran razteza nekdanja kraljeva vrtnarija – vrtovi po vzoru francoskih dvorov, na drugi pa med krošnjami kostanjev sem in tja pokuka kakšna stavba iz mesta spodaj. Zvonika katedrale štrlita nad vse, saj sta visoka skoraj 170 metrov, zato je sprehod do cerkve naslednji postanek.

Uppsala je znana tudi kot domovanje botanika Carla Linnaeusa, ki ga poznamo kot pionirja proučevanj rastlinskih vrst. Ogledati si je mogoče tudi njegovo hišico in čudovit vrt, kjer je ta mož preživljal svoje proste trenutke.

Vaxholm – kraj, kjer bi užival tudi Poirot Do Vaxholma, enega od priljubljenih pribežališč meščanov ob koncih tedna in med počitnicami, vsako uro odpelje avtobus z ene od avtobusnih postaj v Stockholmu. Potniki na uro in pol trajajočem potovanju so zelo različni – od dijakov, delavcev do turistov. Za obisk sicer čudovite vasice nisva izbrali najlepšega dne, vendar so meglice, ki so tistega dne ležale nizko nad morsko gladino, ustvarjale skrivnostno vzdušje.

Lesene hišice, posejane po hribu, vse po vrsti obkrožajo ograje kot iz pravljice, sprehajalec pa si ne more kaj, da ne bi kukal čez plot in občudoval razcvetelih grmov vrtnic in hortenzij. Po kakšni od skritih potk se lahko spustimo čisto do obale, ki je v vročih dneh polna kopalcev. Na mračen dan se na gladini zibljejo čolni, nad Vaxholmom pa krožijo vreščeči galebi.

Kraj je nekakšna švedska riviera, glavno mestno ulico obkrožajo številne trgovinice, penzioni in kavarne. Na vrhu se okoli manjšega trga stiskajo vse pomembne krajevne ustanove – majhna policijska postaja, pošta in banka. Skromno urejeno pokopališče na odmaknjenem predelu pa je le še pika na i občutku, da smo se znašli v kraju iz romana Agathe Christie. Le morje, ki obkroža kopno, je severneje kot v krajih, kjer se je potikal detektiv Poirot.

Ne spreglejte