Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Ponedeljek,
2. 2. 2015,
10.53

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

minimalizem

Ponedeljek, 2. 2. 2015, 10.53

8 let, 6 mesecev

V življenju ne smeš imeti nič takšnega, česar ne moreš v trenutku pustiti za sabo

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Se vam zdi, da imate vse? Družino, dobro službo, prijeten dom, avto in še marsikaj drugega, pa vendar vam še vedno nekaj manjka?

Tako sta se počutila prijatelja Joshua Fields Millburn in Ryan Nicodemus. Nekoč sta bila uspešna poslovneža iz Daytona v Ohiu. Veliko sta zaslužila, za to pa si kupila lepo hišo, drag avto, obilico drugih stvari in hodila na imenitne počitnice. Vendar se ob tem nista počutila izpolnjena, še manj zadovoljna. Čeprav se jima je v mladosti (oba imata za sabo težko otroštvo) zdelo, da je ključ do rešitev njunih težav in notranje pomiritve prav na njunem bančnem računu. Ocenila sta, kolikšna je letna vsota zaslužka, zaradi katere se bosta počutila dobro. "Ah, če bi zaslužila 50 tisoč dolarjev letno, bi bila rešena in srečna," sta si govorila še kot mladostnika.

Sčasoma sta osvojila zadani cilj, a ker s tem zadovoljstvo ni prišlo, sta znesek poviševala vse do 100 tisoč dolarjev na leto. Z njim pa tudi svoje stroške in dolgove. A njun emocionalni izkupiček v obliki zadovoljstva in izpolnjenosti ni bil nič večji, nasprotno, pišeta v svoji knjigi, ki je v prevodu z naslovom Minimalizem: Živeti s smislom izšla pri Mladinski knjigi.

Garanje jima ni prineslo pomiritve Mlada poslovneža sta bila vse bolj nesrečna zaradi neprestanega garanja. Delala sta med 70 in 80 urami na teden, pri tem pa si vedno znova kupovala nove reči. Pri svojih tridesetih sta ugotovila, da nista zadovoljna s takšnim načinom življenja, saj praznine na tak način nista zapolnila.

Zato sta prevzela nadzor na svojim življenjem in se na podlagi načel minimalizma osredotočila na tisto, kar je pomembno.

Orodje za osmišljeno življenje Avtorja nekakšnega vodnika in priročnika po življenjskem slogu, opredeljenem skozi koncept minimalizma, sta tega spoznala 2009. Preizkusila sta njegova načela in spoznala, da ta zanju imajo smisel, še več, prepoznala sta ga kot učinkovito orodje za življenje. "Minimalizem je orodje, ki ga uporabljamo, da živimo bolj osmišljeno življenje. S tem orodjem dosežemo srečo, ki jo (če smo odkriti) iščemo prav vsi. (…) Pri minimalizmu ni pravil. Gre zgolj za to, da se znebite nepotrebnih stvari v življenju – zato, da se lahko osredotočite na tisto, kar je pomembno," pišeta v svoji knjigi. In kaj zanju pomeni živeti osmišljeno?

Opredelila sta pet dimenzij: zdravje, odnosi, strasti, rast in prispevanje. Vse te v knjigi razložita skozi posamezna poglavja, ob tem pa sta navedla konkretne cilje in pri tem napotke, kako te tudi doseči in med seboj v življenju preplesti.

Bralcu priporočata, da se njunih zapisov loti s svinčnikom v roki, tako bo lahko nastal seznam, kaj je v njegovem življenju resnično pomembno, kaj ne, česa se lahko v znebi, kaj lahko stori drugače in na kakšen izpolnjujoč način lahko goji odnose.

Kaj je v življenju vaša strast? Ena od pomembnih ravni življenja, ki jih poudarjata ameriška minimalista, je opredeliti, kaj posamezniku predstavlja strast v življenju. To naj spremeni v svoje početje, v svoje poslanstvo, spodbujata. "Poiščite vsaj tri osebe, ki se preživljajo z dejavnostjo, ki predstavlja vašo strast. Pomembno je, da najdete nekaj ljudi, ki počnejo to, kar želite početi sami, in da se učite od njih; da vsrkate njihovo znanje in se nato še sami lotite dela."

Minimalizem privilegij socialnega udobja? Joshua Fields Millburn in Ryan Nicodemus sta prepričana o delovanju minimalizma. Nenazadnje sta tega najprej vpeljala v svoje življenje, kot opisujeta svoj prehod vanj.

O tem, kako živeti s smislom, redno pišeta eseje, ki jih objavljata na spletni strani theMinimalists.com, spremlja ju že več kot sto tisoč bralcev. Njuna razmišljanja objavljajo tudi na drugih spletnih mestih, vključno na ZenHabits.net, ki je po mnenju revije Time najboljši blog na svetu.

A res je, da mlada avtorja o minimalizmu kot načinu življenja govorita s privilegiranega položaja, s socialno udobnega mesta, saj lahko šele, ko imaš, in to celo preveč (marsičesa), sprevidiš, kaj zastruplja tebe in tvoje življenje.

Ne spreglejte