Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
13. 12. 2013,
14.30

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

otroci branje

Petek, 13. 12. 2013, 14.30

8 let, 7 mesecev

Kaj se otroci naučijo iz družinskih zgodb

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Branje knjig otrokom je zelo poučno, veliko pa se lahko naučijo tudi iz družinskih zgodb.

Starši se velikokrat srečujejo s podatkom, da branje knjig otrokom izboljšuje njihovo jezikovno bogastvo in znanje, povečuje vedenje o svetu in vzbuja strast do knjig. Nova študija, ki je bila pred kratkim objavljena v reviji Science, dokazuje, da branje fikcije prispeva k razumevanju čustev drugih tudi pri odraslih.

Toda branje knjig otrokom ni nujno pri srcu vsem staršem, saj morda sami niso odraščali s tem ali pa jih branje spominja na osebno negativno izkušnjo iz otroštva, ko so se učili brati. Nekateri, še posebej hiperaktivni otroci so branje lahko dojemali celo kot kazen. Veliko staršev pa ne ve, da je pripovedovanje zgodb skoraj enako učinkovito kot branje knjig, če je zgodba povedana doživeto in do potankosti opisana.

Kot navajajo v Huffington Postu, so raziskave pokazale, da doživeto pripovedovanje zgodb iz vsakdanjega življenja predšolskim otrokom pomaga, da bodo čez leto ali dve sposobni tudi sami ustvarjati dobre in izpopolnjene zgodbe. Otroci s tovrstno izkušnjo imajo tudi večje razumevanje za doživljanje drugih, kar jim lahko pozneje olajša branje šolskega zahtevnejšega gradiva, pomaga pa tudi pri odnosih z drugimi. Večina takšnih otrok je bolj samozavestnih, imajo bolj razvito domišljijo, oblikujejo močnejšo identiteto in imajo manjše možnosti, da bodo v poznejših letih trpeli za depresijo ali anksioznostjo.

Družinske zgodbe utrjujejo družinske vezi Družinske zgodbe utrjujejo tudi družinske vezi. Otroci postanejo del sveta druge osebe, hkrati pa razumejo tudi, kdo so njegovi sorodniki in iz kje izhajajo.

Pred vstopom v najstniška leta in na začetku najstniških let otroci dosežejo raven, na kateri lahko tudi sami že zelo dobro pripovedujejo o svojih življenjskih dogodkih, še vedno pa potrebujejo pomoč pri razumevanju težjih dogodkov, na primer tega, zakaj jih je najboljši prijatelj zapustil zaradi drugega prijatelja. Šele proti koncu najstniških let lahko zares razumejo pomen dogodkov za njihovo življenje ter kako je to vplivalo na njihov razvoj in osebnost. Pri dokončnem razumevanju jim lahko pomagajo tudi spomini na zgodbe staršev.

Prazniki so čas za zgodbe Prazniki so odlična priložnost za pripovedovanje zgodb. Med postavljanjem prazničnega drevesa lahko svojim otrokom pripovedujete, kako ste ga okraševali v svoji mladosti. Ne izpustite ničesar – ne zabavnih delov ne žalostnih in bolečih spominov, saj otroci prepoznajo, ali je zgodba povedana pristno.

Družinske zgodbe lahko pripovedujete kjerkoli in kadarkoli. Vzeti si je treba le čas, pobrskati po spominu in domišljiji. Lahko nas navdihujejo, ščitijo in povežejo z drugimi, zato bodite radodarni s svojimi zgodbami in v svojih zgodbah. Zapomnite si, da bodo vašega otroka spremljale vse življenje.

Ne spreglejte