Četrtek, 9. 4. 2015, 13.05
5 let, 5 mesecev
"Jugoslavijo so ustvarili največji umi, zrušile pa največje barabe"
Po mnenju Gorana Vojnovića, avtorja romana Jugoslavija, moja dežela in njegove dramatizacije, se moramo z Jugoslavijo danes ukvarjati zato, da bi bolje razumeli današnji čas. Prav sodobnost romana – ukvarja se z obdobjem, ki ga živimo danes – je bila razlog, da se je režiserju Ivici Buljanu zdelo, da roman potrebuje takojšnjo uprizoritev. Tovrstnih besedil, ki bi se ukvarjala s sedanjostjo v katerikoli kulturi, je namreč malo, za gledališče pa je pomembno, da govorimo o "tukaj in zdaj".
Predstava ne zastopa nobene teze o krivcih za balkansko vojno ali razpad Jugoslavije, zgodovina je že ponudila dovolj snovi na to temo in marsikdo je imel v teh 20 letih dovolj časa, da si o tem ustvari svoje mnenje, meni Buljan. "Zanimalo nas je raziskovanje junaka, ki v zrelem obdobju skuša najti svoje korenine, se soočiti z očetom in v slogu grške tragedije z njim obračunati, torej ga v psihoanalitičnem smislu ubiti."
Vladan je zato po mnenju Buljana junak v antičnem smislu, saj se sam bori proti demonom zgodovine in vojne, v prihodnost pa se poda šele zatem, ko je razčistil z negativno preteklostjo. "On je ateist, anacionalen, nekdo, ki ne sprejema nobene od teh vrednot, a na osnovi tega, kar so naredili njegovi predniki, skuša ustvariti nekakšno novo, utopično prihodnost."
"To so bile omare, ki se nikoli niso odpirale, velikokrat so bile zaklenjene, ključ pa se je izgubil. In to je zame Jugoslavija, imamo polne omare, a ne vemo zares, kaj je v njih," je o scenografiji povedal Vojnović, scenograf Aleksandar Denić pa je dodal, da so ga tovrstne omare nekoč živcirale. Želel si je kaj bolj svetovljanskega, verjetno bi takrat ubijal za omaro iz Ikee, medtem ko ga danes, ko ne mara več globalizacije, živcirajo prav Ikejine omare, ki so postale na enak način uniformne in univerzalne.
"Veliko ljudi si je že vnaprej ustvarilo mnenje o predstavi in moti me, da je že sama omemba Jugoslavije za številne kot nekakšna rdeča krpa, s katero jim pomahamo pred nosom in vzrojijo," je pričakovanja in odzive pred premiero opisal asistent režiserja Robert Waltl. Poudarja, da so bolj kot nostalgija pomembni odnosi med liki, predstava pa je čustveno nabita. "Tisti, ki bodo pričakovali poveličevanje Jugoslavije, bodo razočarani, prav tako ne gre za protisrbsko predstavo, čeprav je eden od glavnih likov vojni zločinec."
Premiera predstave Jugoslavija, moja dežela, bo v soboto, 11. aprila, na Velikem odru SNG Drama Ljubljana.