Torek, 8. 10. 2013, 12.19
8 let, 7 mesecev
Frankfurtski knjižni sejem 2013
Sejem je še vedno osrednji poslovni dogodek založniškega sveta, ki je v Evropi izjemno močna industrija (v Ameriki ga prekaša glasbena). Med tednom je zaprt za javnost, gre za interno trgovino z avtorskimi pravicami, in ko se agentje in založniki v petek rokujejo in poslovijo, ga šele čez vikend odprejo za ljudstvo.
V Osnutku nacionalnega programa za kulturo 2014-2017, ki ga je predstavila ekipa kulturnega ministra dr. Grilca, smo lahko brali tudi postavko "Slovenija – osrednja gostja na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu" (stran 9) in zaključkom "celotna vrednost projekta 6.000.000 €".
Moja prva misel ob branju predloga je bila: "Ah, ekipa Evropske prestolnice kulture Maribor 2012 išče nov velik projekt!", kar ni nujno negativen odziv, četudi sem morebiti uganil. Če pogledate podatke o tem, kaj vse bo pripeljala Brazilija, znesek ni velik. Resno. Privoščili so si ga neprimerno manjši Islandci in ga bojda dobro izkoristili. Res pa je, da imajo oboji dobro razpredeno mrežo agentov, Islandci pa so jahali na trendu skandinavske kriminalke in na pregovorni sposobnosti skandinavskega dogovarjanja. Dogovarjanja pri nas ni, polena bodo letela z vseh strani, najbolj me pa skrbi naslednje: Frankfurt je največje srečanje literarnih agentov. Pri nas pa o njih ne vemo ničesar – kako bomo zgradili platformo (kot podlogo imenujejo Američani), s katero bomo agente ujeli? Da jih bo vsaj nekaj reklo, uf, ti Slovenci, te bi se pa splačalo zastopati!
Če pobudniki predloga menijo, da bodo agente najemali (kupovali!), se močno motijo – dobili bi le goljufe, ki v tem, zelo ekskluzivnem svetu, ne pomenijo ničesar, četudi lahko obljubljajo vse mogoče. Druga napaka bi bila množično tiskanje knjig – Frankfurt je sejem avtorskih pravic, ne papirnatih izdelkov. Torej je knjiga samo simbolno opredmetenje tega, s čimer trgujejo. Pomembna je kot objekt, ki ga postavijo na mizo, prodajajo pa se pravice in ne knjiga sama. Še slabše bi bilo, če bi za šest milijonov organizirali eno tistih sramotnih predstavitev, kot smo jih videvali pred leti, ko so agenti hiteli mimo pijanih Slovencev, ki so brenkali po kitari in se drli zraven. Tak projekt močno odsvetujem, ker bi nam le škodil, kot so nam škodili tisti nastopi.
Četudi bi lahko vse skupaj vodilo do zanimivega dialoga: "Ja, kako? Za šest milijonov pijani krulijo ob kitari? Saj včasih so pa za nekaj tisoč evrov?" "Res je, le da je zdaj kitara električna."