Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
25. 1. 2023,
22.26

Osveženo pred

1 leto, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,79

4

Natisni članek

Natisni članek

avtomat kitovo meso kit

Sreda, 25. 1. 2023, 22.26

1 leto, 10 mesecev

Postavili avtomate z izdelki iz kitovega mesa #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,79

4

Uživanje kitovega mesa je bilo nekoč na Japonskem zelo razširjeno, v zadnjih desetletjih pa ta tradicija izumira. Podjetje, ki se ukvarja s kitolovom in predelavo kitovega mesa, želi spet obuditi njegovo priljubljenost.

Japonsko kitolovsko podjetje Kyodo Senpaku je v Tokiu in Jokohami postavilo prve avtomate za prodajo izdelkov iz kitovega mesa, v naslednjih petih letih naj bi jih po državi postavili okoli sto.

Na ta način želijo Japonce spet spodbuditi h kupovanju in uživanju kitovega mesa, ki je bilo dolgo pomemben del japonske prehrane, še posebej v času pomanjkanja po drugi svetovni vojni, poroča Reuters.

kitovo meso | Foto: Reuters Foto: Reuters

"Ob tem me obhaja veliko spominov na otroštvo. Mnogi Japonci smo odrasli ob kitovem mesu, medtem ko so drugod po svetu jedli govedino," je za Reuters povedal 80-letni upokojenec Kunitake Suzuki, eden od prvih kupcev kitovega mesa iz avtomata v Jokohami.

Iz avtomatov je mogoče kupiti zamrznjen kitov sašimi, zrezke in "slanino", pa tudi konzervirane obare iz kitovega mesa. Cene izdelkov se gibljejo med tisoč in tri tisoč jeni oziroma med sedmimi in 21 evri.

kitovo meso | Foto: Reuters Foto: Reuters

Kljub moratoriju na komercialni kitolov, ki ga je leta 1986 uvedla mednarodna komisija za kitolov (IWC), so na Japonskem tega nadaljevali z razlago, da gre za kitolov iz znanstvenih namenov. Leta 2018 so prekinili članstvo v IWC in sporočili, da bodo nadaljevali komercialni kitolov v svojih teritorialnih vodah, zaradi česar so tarča kritik organizacij in skupin, ki se borijo proti lovu na kite.

"Mnogo velikih trgovskih verig kitovega mesa noče prodajati, ker se bojijo, da jih bodo nadlegovali protestniki. Zaradi tega tudi ljudje, ki želijo jesti kitovo meso, tega ne morejo dobiti," je za Reuters izjavil Hideki Tokoro, predsednik podjetja Kyodo Senpaku.

kitovo meso | Foto: Reuters Foto: Reuters

Po podatkih japonskih oblasti so Japonci leta 2021 pojedli le okoli tisoč ton kitovega mesa, kar je zanemarljiva količina v primerjavi z 2,6 milijona ton piščančjega in 1,27 milijona ton govejega mesa. Leta 1962, na vrhuncu porabe kitovega mesa, so ga Japonci zaužili 233 tisoč ton.

Oglejte si še:

Novice Tako so kiti presenetili vesela suparja #video
Trendi V Slovenijo prihaja novost, ki bo razveselila picoljube #video

 

Ne spreglejte