Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
12. 12. 2014,
11.40

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 12. 12. 2014, 11.40

9 let

Jupitrova kri, skrivnost toskanskih vin

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vsako vinsko območje ima svojega prvaka in Toskana ima sangiovese. Ne le, da je ta sorta glavna sestavina slovitega chiantija, najdemo jo tudi v "supertoskancih".

Sangiovese je razširjen po vsej osrednji Italiji, pa tudi na Siciliji. Gre za staro sorto. Njeno ime izhaja iz latinskega sanguis Jovis, kar pomeni Jupitrova kri, torej je vino iz tega grozdja kri vrhovnega boga starega Rima. Obstaja pa tudi teorija, da se je ime razvilo iz besede "sangiovannese", poimenovanja za prebivalca kraja San Giovanni Valdarno v Arezzu. To bi se celo bolj skladalo s trditvijo, da so trto poimenovali menihi. Ti se prav gotovo ne bi sklicevali na Jupitra.

Splošno mnenje je, da je sangiovese v Italiji prisoten že od rimskih časov. Pravzaprav naj bi to sorto iz divje trte vzgojili Etruščani. Toda prve omembe te sorte so šele iz 16. stoletja in takrat ga že povezujejo s Toskano. S pripombo, da je to sicer prvovrstno grozdje, a da mora biti vinogradnik previden, da vina iz njega ne spremeni v kis. Kar je res – sangiovese ima veliko kislin.

Šele analize DNK so pokazale, od kod sangiovese dejansko izvira. Njegova prednika naj ni bila stara toskanska sorta ciliegiolo in že skoraj izumrla kalabrijska sorta calebrese monteneuovo. Torej tudi legenda o Etruščanih in divji trti ne drži povsem.

Od 18. stoletja, ko se je grozdje že zasidralo v Toskani, so ga prav zaradi visokih kislin večinoma mešali z drugimi sortami, med temi vini je bil najbolj znan chianti, od 70. let 20. stoletja pa je sangiovese tudi sestavina tako imenovanih supertoskancev.

V Italiji je sangiovese najbolj razširjena rdeča sorta. Čeprav se še vedno največ uporablja za mešanje z drugimi sortami, so vinogradniki to sorto spremenili tudi v vrhunsko vino. Najbolj znana stoodstotna sangioveseja sta iz okolice kraja Montalcino: to sta slavni Brunello di Montalcino ter njegov nekoliko bolj svež in nekoliko cenejši brat Rosso di Montalcino.

Gaja Rennina 2004

Družina Gaja izvira iz Piemonta v Italiji, pravzaprav iz Barbaresca, kjer je bila leta 1859 ustanovljena prva klet. Zgodovinska klet s svojo tradicijo in kakovostjo sega v sam vrh svetovnega vinarstva. Mnogi kleti Gaja pripisujejo zaslužek za prepoznavnost Piemonta in Barbaresca v svetu.

Angelo Gaja je bil gostinec, leta 1905 se je poročil s Clotilde Rey, ki ga je usmerila in spodbujala k boljši kakovosti ter predanosti vinu in pokrajini. Angelo, zdajšnji lastnik, predstavlja četrto generacijo. V podjetje je vstopil leta 1961 in začel širiti eminentnost kleti. Uporablja vse znanje in izkušnje predhodnikov, očeta in starega očeta. Seveda pa kot izšolan enolog kleti poleg tradicionalizma daje tudi sapico "modernizma". V Barbaresco je prvi pripeljal inoks sode, danes pa vino inoks sod vidi le pri maceraciji.

Klet Gaja v Piemontu ima trenutno v lasti sto hektarjev vinogradov, nekaj v pokrajini Barbaresco in nekaj v pokrajini Barolo. Vsa vina Gaje so iz grozdja, pridelanega na lastnih posestvih. Leta 1994 se je klet razširila še v druge pokrajine Italije in tako so kupili tudi prvo posestvo v Toskani. Tako kot v rodnem Piemontu je tudi v Toskani cilj Angela Gaje proizvodnja vin, ki nosijo v sebi kakovost in prepoznavnost pokrajine. Njegova nadaljnja vizija je širitev kleti v tretjo pokrajino Italije, v Valpolicelo, misli pa zahajajo tudi v prestižno Francijo.

Ime Rennina se prvič pojavi v poznem srednjem veku in izvira iz rimskega imena Fundus Rescianum, ki označuje kmetijo v državni lasti.

Brunello di Montalcino Rennina 2004 je rubinasto rdeče barve z granatnimi odtenki. Ima zelo poln in bogat vonj, pri katerem prevladujejo arome slivove marmelade, češnje, črnega ribeza, usnja in začimb. V ozadju zaznamo tudi arome lesa in čokolade. V ustih se ponovi polnost in kompleksnost vonja, vino pa nam pokaže svojo veličino. Gosta struktura, bogata eksplozija temnordečega sadja, mehki svilnati tanini, uravnotežena kislina in eleganca nam povedo, da imamo pred seboj veliko vino. Je vino izredne sadnosti s krasnimi tanini in intenzivnim pookusom. Vino, ki upošteva vsak detajl, elegantno in s karakterjem.

Ponudimo ga lahko k pestremu izboru mesnih jedi, kot sta divjačina in rdeče meso v vseh oblikah, odlično pa bo tudi v kombinaciji z zrelim, rahlo pikantnim sirom.

Sorta: sangiovese Stopnja alkohola: 14,00 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 103,90 evra, evino.si

Ocena: 9,5

Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si

Ne spreglejte