Četrtek, 25. 5. 2017, 4.12
7 let, 1 mesec
Dežela okusov: žar in pivnica ob Gradaščici
Med mnogo lokali, ki ob burgerjih in po menda ameriško pripravljenem mesu z žara ponujajo malo boljše pivo, se je znašel tudi trnovski lokal z ambicioznim imenom.
Na Eipprovi, za promet delno zaprti ulici ob Gradaščici, je vsak dan več lokalov, od tistih, kjer samo spijemo kavico, do tistih, kjer je mogoče še kar solidno jesti. Takšna je recimo Manna. Iz zgodovine se s teh krajev velja spomniti legendarnega Sax puba, ki je, če drugega ne, ob pivu ponujal simpatično glasbeno ozadje.
Novi časi ponujajo manj dobre muzike, čeprav je menda denarja več. Morda bi na ta način lahko hitro opisali tudi Deželo okusov, ki si je svoje prostore našla v neposrednem sosedstvu nekoč solidnega jazzovskega lokala.
Dežela okusov
Eipprova 11, 1000 Ljubljana
Telefon: 01 283 92 88
Zdi se, da se lastniki grilla & puba (če bi bili tečni, bi to recimo prevedli v žar in pivnico) Dežela okusov držijo zlatega pravila "ponujaj to, kar se prodaja". Konec koncev gre za denar in gostinci, pa naj gre še za take mojstre, niso umetniki, ampak obrtniki. Skratka, v Trnovem na Eipprovi poskušajo početi to, kar počnejo Kralj žara, celjski Stari pisker ali na Lentu v Jack & Joe. Le izbira se zdi nekaj manjša.
Dežela okusov torej ponuja burgerje, steake in rebrca na odprtem ognju, piščančje perutničke in ocvrtega piščanca. To je osnova, za popestritev imajo ob bogatih solatah še nekaj egiptovskih, kanadskih in mehiških jedi, pa celo mongolsko.
Vinska karta je za takšno gostišče solidna, na njej je največ Jakončiča, Pucerja, Tropa, Dolfa, Colje, Štoklja, Hrvatina … Še širše so zastavili pri pivih, kje imajo ob naših klasičnih in kraft pivih še belgijske, angleške, škotske, srbske in ameriške predstavnike.
Za začetek smo naročili ameriški pale ale Sierra Nevada in belgijsko rdeče Kasteel Rouge z višnjevim likerjem. In izkazalo se je, da je šlo za vrhunec popoldneva, za kulinarični užitek, ki ga s hrano nikakor niso premagali.
Pri hrani smo začeli z motovilcem, ki mu dodajo popečeno hamburško slanino in jajce. Presenečenje je bilo na drugem polu hladnih predjedi. Na hladnem deželnem trisu smo dobili mladi sir, polit s tartufovim medom, tatarski biftek je bil tako zmešan, da je bil skoraj tekoč, ob tem pa bi si skoraj upali trditi, da je v njem marsikatero od zapovedanih sestavin zamenjal dodatek velikih mojstrov kuhinje. Karpačo, ki je bil tretji del kombinacije, so bili pravzaprav le močno potolčeni goveji zrezki. Trojico so na lesenem pladnju spremljali nepotrebna rukola, razmeroma debeli kosi popečenega kruha, naribano (!) maslo in kumarice.
Hladni deželni tris s tatarskim biftekom (v stekleni posodici), mladim sirom s tartufovim medom in karpačom.
Sledil je BBQ black angus steak – ne dimljen, kot bi glede na predpono pričakovali, ampak z odprtega ognja. Morda bi veljalo poskusiti s konkretnejšim kosom mesa, v našem primeru je šlo za zrezek na žaru, ki v ničemer ni prekašal povprečnih mesnin, ki jih dobite ob kotletih in čevapčičih v drugorazrednih nedeljskih gostilnah.
Zrezek po imenu BBQ black angus steak
Le malo bolje smo jo odnesli kot degustatorji marinirane in dimljene svinjske ribice, obilno pokapane z medom, ki jo kot večino mesnin prinesejo na deski, sodelujejo pa še krompirjevi krhlji in pražene pinjole.
Marinirana dimljena svinjska ribica z medom
Pri Deželi okusov vse skupaj teče prepočasi (tatarski še ni bil narejen, namesto svinjske ribice smo najprej dobili rebrca in potem čakali 20 minut …), toda ob Gradaščici človek, še posebej ob koncih tedna, želi nekaj sproščenega. Po našem mnenju bi to morala biti hišna gibanica, v bistvu je bila prekmurska, in skutna torta v kozarcu. Skutna torta je bila v redu, znotraj standardov dobrega okusa, gibanici, če je res hišna, pa bi se morali še nekoliko posvetiti. Podobno kot opremi vrta, ki se zdi, da sta jo zdelala čas in vreme.
Hišna (prekmurska) gibanica
Povzetek
Morda smo prišli na napačen dan, a zdi se, kot da je bila Dežela okusov na napačni nogi. Ob klasični BBQ-ponudbi, kot jo razumejo slovenske gostilne, imajo še nekaj svojih idej – štruklje s tartufi, hobotnico in brancina.
Vinska ponudba je solidna, še nekaj bolje je s pivom. Za hip smo celo pomislili, da je v Deželo okusov še najbolje iti na – pivo.
Ocena
Rubrika Ocenili smo ni plačana. Izbor restavracij je prepuščen uredništvu in ocenjevalcu Mihi Firstu, ki restavracije obiskuje nenapovedano.