Sreda, 6. 3. 2013, 15.25
2 leti, 2 meseca
Poleti v Tolminu dva velika festivala
Festivalov MetalDays in Punk Rock Holiday ni treba posebej predstavljati. Prvi je neposredni naslednik MetalCampa, ki je bil lani za naskokom največji festival na slovenskih tleh. Drugi pa je največji punk festival pri nas. Nekaj podatkov o letošnjih izdajah festivalov so na tiskovni konferenci v Kinu Šiška predstavili Roman Fileš, organizatorji festivala MetalDays, Andrej Sevšek, organizator festivala Punk Rock Holiday, in vršilec dolžnosti direktorja LTO Sotočje Janko Humar.
Roman Fileš je med drugim povedal, da bodo ob deseti obletnici festivala MetalDays, ki bo od 21. do 27. julija, še bolj izpostavili pomen drugega odra in da bodo tudi na tem poskrbeli za zelo kakovosten program. Povedal je, da bo treba kar nekaj tekanja, da boste prišli od enega do drugega izvajalca. Ne bo pa se dogajalo, da bosta istočasno ne dveh odrih nastopila izvajalca podobne usmeritve. Popestrili bodo tudi dogajanje na plaži. Še posebej pa je Fileš poudaril, da bodo prav posebno pozornost namenili skrbi za okolje. Tako bodo obiskovalci, ki bodo šotorili, dobili posebne kline, da ne bodo v zemljo zabijali kovinskih. Prav tako bo naprodaj ekološka kozmetika in tudi vsi letaki in drugo gradivo bodo natisnjeni na ekološkem papirju. Opozoril je tudi, da je vse usmerjeno na skrb do okolja in da je vse narejeno tako, da obiskovalci preprosto ne morejo smetiti. Fileš je tudi povedal, da letos pričakujejo večji obisk iz Južne Amerike, zato so za to celino pripravili posebno oglasno akcijo.
Prav tako je opozoril, da je letos tudi med slovenskim občinstvom bistveno večje zanimanje za festival in da so pri nas že zdaj prodali štirideset odstotkov tedenskih vstopnic več kot lani. Pozval je tudi, da naj v Sloveniji pohitimo z nakupom vstopnic. Cena paketa za vse dni je 129 evrov, dnevnih vstopnic pa še ni v prodaji. Fileš je razložil tudi zasnovo festivala, ki temelji na tem, da ta dogodek ni samo glasbeni festival, ampak da gre za prave počitnice. Pestro dogajanje in eksotična lokacija Tolmina pa ponuja obilico možnosti, s katerimi si lahko vsak sam oblikuje idealne počitnice. Na letošnjem festivalu bo nastopilo kar osemdeset skupin, med večjimi je Fileš izpostavil In Flames, Sonato Arctica, Overkill, Metal Church, Powerwolf, Messhugah, Candlemass in ekskluzivno potrdil tudi nastopa švedskih death metal prvakov Hypocrisy in finskih melodičnih death folk zvezdnikov Wintersun. Programsko pa so se ob obletnici še posebej osredotočili na mlade in kakovostne izvajalce. Posebnost festivala, ki je po kakovosti rangiran med prvih deset metal festivalov na svetu, je tudi ta, da se noče širiti, ampak je tudi letos število obiskovalcev omejeno na 12.0000.
Andrej Sevšek je potrdil, da bo tudi letošnja izdaja festivala Punk Rock Holiday, ki bo tretjič v Tolminu in bo od 10. do 14. julija, potekala brez ograje med občinstvom in izvajalci. Podobno kot na Metal Days so se pri izboru izvajalcev osredotočili na tiste kakovostnejše in malo mlajše izvajalce. Žanrsko bodo poskušali izbor izvajalcev še razširiti. Sevšek je za letos obljubil tudi vegansko kuhinjo. Cena štiridnevne vstopnice je 78 evrov. Po udobju, skrbi za okolje in produkciji pa ekipa Punk Rock Holiday goji enake usmeritve, kot veljajo za MetalDays. Med letošnjimi nastopajočimi je Sevšek še posebej izpostavil Anti-Flag in Snuff, v Tolmin pa med številnimi drugimi pridejo tudi odlični švedski hardore manijaki Raised Fist, na potrditev še dveh glavnih skupin pa še čakajo. Sicer pa bodo na letošnjem festivalu nastopili tudi H2O, Implants, Madball, Mute in številni drugi vrhunski punk in hardcore bandi.
Janko Humar je poudaril pomen obeh festivalov za Tolmin, kjer ponujajo obilico možnosti za idealne počitnice – od adrenalinskih dejavnosti do uživanja v naravi. Za primerjavo, za kako velik projekt gre, je Humar je povedal, da Tolmin v času MetalDays obišče trikrat več ljudi, kot je prebivalcev na tem območju, kar je približno tako, kot da bi Ljubljano v enem dnevu obiskalo milijon ljudi. Humar je poudaril, da postaja festivalska dejavnost strateška usmeritev Tolmina, kot tudi, da je zelo zanimivo, da se v trajanju festivala drastično poveča obisk kulturnih institucij in muzeja. Vsi hoteli in sobe so v času festivala seveda zasedeni. Prav tako se za nekajkrat poveča promet v trgovinah in lokalih. Festivalska dejavnost pa po Humarjevem mnenju tudi bistveno pripomore k prepoznavanju tamkajšnje regije, saj bi si sicer težko predstavljali, da bi v to regijo zašel in se celo vračal kdo iz Čila ali Južne Afrike. Humar pa je pohvali tudi posluh organizatorjev za naravo in za okolje.
Vsekakor nas letos čakata dva vrhunska dogodka in to ne samo v strogo glasbenem pomenu.