Torek, 8. 6. 2010, 11.26
9 let, 2 meseca
Film o Nedi se širi kot virus

Iran se proti 70 minut dolgemu dokumentarnemu filmu Antonyja Thomasa o Nedi bori s prekinitvijo televizijskega prenosa in z električnimi mrki. 20. junija bo minilo leto dni, odkar so 26-letno Nedo Agha-Soltan ustrelili med množičnimi protesti, ki so sledili spornim predsedniškim volitvam. V trenutku je postala simbol boja za demokracijo. Njen okrvavljen obraz na posnetkih mobilnih telefonov je kmalu postal glavna podoba na protestnih transparentih v Teheranu in drugod po svetu.
Nedina družina zavrnila sodelovanje
Za film, ki ga je posnel nekdanji iranski dopisnik britanskega časnika The Guardian, so se prvič pogovarjali z Nedino družino. Zaradi teh intervjujev je producent Saeed Kamali Dehghan tvegal zaporniško kazen.
Tudi iranska obveščevalna služba naj bi posnela svoj dokumentarec o tragičnem dogodku, ker bi razčistila nekaj nejasnosti v zvezi z njeno smrtjo ter podala neke nove dokaze v zvezi z "zahodno različico zgodbe", kot ji pravijo. Nedina družina je morala sodelovati pri uradnem dokumentarcu, vendar je to zavrnila, medtem ko so dva od njenih prijateljev kljub temu prisilili k sodelovanju.
Neda - agentka?
Pred meseci je iranska televizija predvajala film, ki predvideva, da je bila Neda ameriška in britanska agentka, ki je uprizorila svojo lastno smrt in si na obraz razlila kri. Za njeno smrt so krivili tudi nekdanjega BBC-jevega teheranskega dopisnika Jona Leyna, ki je bil kasneje izgnan.
Ker se obetajo demonstracije ob obletnici lanskih volitev, je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad že napovedal ostre ukrepe proti političnim nasprotnikom. "Nihče, ki je proti islamskemu sistemu, ne bo preživel," je zagrozil Ahmadinedžad.