SiolNET. Trendi Film in TV
0,89

termometer

  • Messenger
  • Messenger

To so letošnji nominiranci za oskarje

0,89

termometer

oskar nagrada
Foto: Guliverimage/AP

Ameriška akademija filmskih umetnosti in znanosti je objavila nominirance za oskarje. Podelitev bo 25. aprila.

Za nominacijo v najpomembnejši kategoriji - najboljši film - so člani akademije kriterije tokrat zaradi pandemije nekoliko omilili.

Pred pandemijo so morali biti filmi, da so se lahko potegovali za nominacijo, dolgi več kot 40 minut, do predvidenega datuma pa so morali biti na ogled v kinu v najmanj šestih večjih ameriških mestih. Zaradi zaprtih kinematografov v času pandemije je akademija z več kot devet tisoč člani sklenila, da v izbor za nominacijo izjemoma spusti filme, ki so bili namesto v kinodvoranah predvajani preko pretočnih kanalov.

Največ nominacij je zbral Mank

Največ, deset nominacij, med njimi tudi najprestižnejšo za najboljši film, je prejel Mank, biografski film o scenaristu Hermanu J. Mankiewiczu in njegovemu pisanju kultnega filma Citizen Kane.

Za oskarja nominiran film o genocidu v Srebrenici

Omeniti velja tudi kategorijo mednarodnih filmov oziroma nekdanjih "tujejzičnih" nominirancev: za tega oskarja je med drugimi nominiran bosanskohercegovski film Quo Vadis, Aida? režiserke Jasmile Žbanić o genocidu v Srebrenici.

Med prelomnicami, ki so jih ponudile letošnje nominacije, je bila režiserska kategorija, v njej sta bili namreč prvič nominirani dve ženski - Chloe Zhao za Nomadland in Emerald Fennell za Promising Young Woman. Nov mejnik je za nominacijo v kategoriji najboljših glavnih igralk postavila tudi Viola Davis: to je njena četrta oskarjevska nominacija, toliko jih ni do zdaj zbrala še nobena temnopolta igralka.

Vse nominacije

Nominiranci za najboljši film:

  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Nominiranci za najboljšo režijo:

  • Another Round (Thomas Vinterberg)
  • Mank (David Fincher)
  • Minari (Lee Isaac Chung)
  • Nomadland (Chloe Zhao)
  • Promising young Woman (Emerald Fennell)

Nominiranci za najboljšega igralca v glavni vlogi:

  • Riz Ahmed (Sound of Metal)
  • Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom)
  • Anthony Hopkins (The Father)
  • Gary Oldman (Mank)
  • Steven Yeun (Minari)

Nominiranke za najboljšo igralko v glavni vlogi:

  • Viola Davis (Ma Rainey's Black Bottom)
  • Andra Day (The United States Vs. Billie Holiday)
  • Vanesa Kirby (Pieces of a Woman)
  • Frances McDormand (Nomadland)
  • Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Nominiranci za najboljšega igralca v stranski vlogi:

  • Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
  • Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
  • Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
  • Paul Raci (Sound of Metal)
  • LaKeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

Nominiranke za najboljšo igralko v stranski vlogi:

  • Maria Bakalova (Borat: Naknadni film)
  • Glenn Close (Hillbilly Elegy)
  • Olivia Coleman (The Father)
  • Amanda Seyfried (Mank)
  • Youn Yuh-jung (Minari)

Nominiranci za najboljši izvirni scenarij:

  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Nominiranci za najboljši prirejeni scenarij:

  • Borat: Naknadni film
  • The Father
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • The White Tiger

Nominiranci za najboljši mednarodni film:

  • Another Round (Danska)
  • Better Days (Hongkong)
  • Collective (Romunija)
  • The Man Who Sold His Skin (Tunizija)
  • Quo vadis, Aida? (Bosna in Hercegovina)

Nominiranci za najboljši animirani celovečerni film:

  • Onward
  • Over the Moon
  • Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Soul
  • Wolfwalkers

Nominiranci za najboljši celovečerni dokumentarec:

  • Collective
  • Crip Camp
  • The Mole Agent
  • My Octopus Teacher
  • Time

Nominiranci za najboljšo glasbo v filmu:

  • Da 5 Bloods
  • Mank
  • Minari
  • News of the World
  • Soul

Nominiranci za najboljšo skladbo v filmu:

  • Fight For You (Judas and the Black Messiah)
  • Hear My Voice (The Trial of the Chicago 7)
  • Husavik (Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga)
  • lo Sì (La Vita Davanti a Se)
  • Speak Now (One Night in Miami)

Nominiranci za najboljšo filmsko montažo:

  • The Father
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Nominiranci za najboljšo scenografijo:

  • The Father
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank
  • News of the World
  • Tenet

Nominiranci za najboljše posebne učinke:

  • Love and Monsters
  • The Midnight Sky
  • Mulan
  • The One and Only Ivan
  • Tenet

Nominiranci za najboljšo fotografijo:

  • Judas
  • Mank
  • News of the World
  • Nomadlan
  • The Trial of the Chicago 7

Nominiranci za najboljšo kostumografijo:

  • Emma
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Mank
  • Mulan
  • Pinocchio

Nominiranci za najboljšo masko in ličenje:

  • Emma
  • Hillbilly Elegy
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Mank
  • Pinocchio

Nominiranci za najboljši zvok:

  • Greyhound
  • Mank
  • News of the World
  • Soul
  • Sound of Metal

Nominiranci za najboljši kratki dokumentarni film:

  • Colette
  • A Concerto is a Conversation
  • Do Not Split
  • Hunger Ward
  • A Love Song for Latasha

Nominiranci za najboljši kratki igrani film:

  • Feeling Through
  • The Letter Room
  • The Present
  • Two Distant Strangers
  • The White Eye

Nominiranci za najboljši kratki animirani film:

  • Burrow
  • Genius Loci
  • If Anything Happens I Love You
  • Opera
  • Yes-People

Lanske zmagovalce najdete tukaj:

Brad Pitt Trendi Korejska senzacija na Oskarjih #video

Komentarji

Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.

delitve: 1
Delite na: Facebook Twitter Viber Pinterest Messenger E-mail Linkedin