Petek, 10. 10. 2014, 12.18
4 leta, 5 mesecev
Vila Podrožnik, nesojeni dom slovenskih predsednikov (foto)
Ljubljanska soseska Rožna dolina pod Rožnikom se lahko pohvali z eno od najlepših ljubljanskih posesti, ki pa je na žalost večini mimoidočih skrita. Vila Podrožnik je namreč obdana s parkom, visokimi drevesi in zidom, do nje pa vodi tlakovan dovoz, zaprt z velikimi kovanimi vrati. V okviru projekta Odprte hiše Slovenije smo se pridružili skupini radovednežev in odkrivali skrivnosti čudovite stavbe.
Celotno posestvo obsega 3,7 hektarja, vila pa je velika 1.200 kvadratnih metrov. V njej so kuhinja, več jedilnic, štiri spalnice, štiri kopalnice, knjižnica, sprejemna dvorana, prostorna terasa in klet. Večino leta vila sameva, čeprav je redno vzdrževana, v njej pa dela pet ljudi: dve gospodinji, kuhar, vrtnar in strežnik.
Knjižnica je majhna in se ne more pohvaliti s kakšnimi dragocenimi deli. V njej visi velika fotografija osamosvojitvene slovesnosti na Trgu republike, ki so jo tja obesili namesto slike ustanovitve OF. Iz pritličja vodijo vrata na pokrit balkon ter naprej proti vrtu. V zgornjem nadstropju so štiri spalnice, tudi iz njih pa vodijo vrata na prostorno teraso, s katere je lep razgled na park ter vse do Grajskega griča.
Med lastnike posestva spada tudi znana rodbina Zois, ki je sicer živela na Brdu pri Kranju, kjer je danes najobsežnejši protokolarni objekt, bolje rečeno, posest, v Sloveniji. V 19. stoletju med lastniki omenjajo tudi znanega gostinca Franca Čonžla, ki je dvorec spremenil v gostilno.
Kollmanovo vilo so na novo zgradili leta 1910 po načrtih arhitekta Cirila Metoda Kocha. Iz časa, ko je na posesti živel Kollman, je znanih več zanimivih podrobnosti. Čeprav zelo premožen, si potomec stare trgovske družine ni našel žene, zato si ni nikoli ustvaril družine, ki si jo je nadvse želel. Med okoliškimi prebivalci je bil izjemno priljubljen, saj je bil radodaren, otroke pa je rad zapeljal kakšen krog z avtomobilom, saj so bili ti tedaj velika senzacija in domena bogatih.
Ko je Kollmanovo zdravje opešalo, se je odločil vilo in svoje premoženje zapustiti ljubljanskim revežem, obubožanim trgovcem in različnim kulturnim ustanovam. Mestna občina Ljubljana, zadolžena za izvršitev oporoke, je dve ustanovi – za revne slepe in obubožane trgovce – namestila kar v vili pod Rožnikom, nato pa hišo s posestjo leta 1940 prodali na javni dražbi.
Leta 1947 je tako na mesto Kollmanove vile zrasla vila Podrožnik, ki jo je načrtoval arhitekt Vinko Glanz, ta je zasnoval tudi zgradbo parlamenta. Podoba se je ohranila do danes.