Sreda, 6. 8. 2014, 14.30
8 let, 7 mesecev
Kaj narediti s poletno zelenjavo z vrta?
Razne vrste solate lahko skladiščite v hladilniku od dva do tri dni. Dober trik je, da solato zavijete v papir in jo hranite v hladilniku ali na nekem temnem in hladnem mestu.
Zelenjavo, kot so recimo paradižnik, zelje, različne vrste začimb, čebulo, papriko, peso, brokoli ali cvetačo, krompir in različne vrste buč, lahko shranite za dolgo časa. Zelenjavo je mogoče shraniti na več načinov - s shranjevanjem v hladilniku, zakopavanjem v zemljo, blanširanjem, zamrzovanjem in vlaganjem.
Mlado zelje imate lahko v hladilniku tudi teden dni, samo preverite, če so zunanji listi še zdravi, če začnejo gniti, jih odstranite.
Korenčku, zeleni in peteršilju odrežite vrhove in jih dajte v sobo, kjer je veliko vlage. Lahko jih ovijete v vlažno krpo in jih pustite v posodi z vodo.
Krompir hranite v temnem, a suhem vremenu. To bo najbolje tudi za česen in čebulo. Tako česen kot čebulo poberite, ko se posušita dve tretjini listov, z odlašanjem in morebitnim dežjem pa se kakovost močno poslabša. Pred skladiščenjem naj se plodovi dobro osušijo in jih nato lepo zložite v plitve zabojčke.
Brokoli, stročji fižol, mladi grah in cvetačo je najbolje blanširati in nato dati v zamrzovalnik. Zelenjava lahko ostane v zamrzovalniku le nekaj mesecev, nikar ne pretiravajte.
Paradižnik je najbolje ukuhati. Ohlajeno omako lahko shranite v kozarcih ali v plastičnih posodah v zamrzovalniku.
Paprike se lahko popečejo in se dajo v zamrzovalnik, lahko jih zamrznete brez pečenja, ali pa popečene vložite. Če jih imate pa res veliko in imate voljo, potem iz njih naredite domači ajvar.
Dober način shranjevanja zelenjave je tudi sušenje. Lahko jo posušite na tradicionalen način v peči, a danes so na trgu tudi mali gospodinjski aparati, ki vam bodo pomagali posušiti zelenjavo. Posušite lahko skoraj vso zelenjavo, kot tudi gobe. Sušene vrtnine (ali sadje) shranite v platnene ali papirnate vrečke.