Sobota, 25. 5. 2013, 20.12
8 let, 7 mesecev
Poročna vabila? V modi je rustikalen slog.
Če ste kdaj pobrskali po tujih spletnih straneh, namenjenih porokam, poročni fotografiji in dekoraciji enega najpomembnejših dogodkov v življenju marsikaterega posameznika, potem vas je najbrž očarala do vsake najmanjše podrobnosti dodelana zasnova poroke. Od poročnih vabil pa do poročne torte, od poročnega šopka do prostora, kjer poteka zabava ... vse je med seboj povezano z barvo ali določeno temo. Trend tematsko obarvanih in premišljeno zasnovanih porok je v zadnjem obdobju prisoten tudi pri nas. Pari so vse zahtevnejši in želijo zares popolno poroko. Pri tem jim pomagajo tudi posamezniki in podjetja, ki se s takimi podrobnostmi ukvarjajo profesionalno.
Nadja Šubert se je posvetila poročnim vabilom, s katerimi pod imenom Nadjina vabila že nekaj časa Slovence vabi na različne poroke. V zadnjem obdobju se posveča tudi poročnih zasnovam, pri katerih skupaj s parom zgradijo koncept in celostno podobo poroke, ki bo res sanjska.
Poročna vabila že dolgo niso le formalnost, ampak nekakšen uvod v poročno dogajanje. Mora imeti par, ko se odloči za oblikovanje vabil, v mislih že izdelan koncept poroke? Res je, vabilo je prvi vtis, ki ga par predstavi povabljencem, in prav zato je zelo pomembno. Ni potrebno, da je koncept izdelan, je pa lažje delati in sodelovati, če ima par začrtano vsaj vizijo poročnega dne.
Katere so tiste informacije, ki jih želite izvedeti od para na prvem sestanku? Kaj si želita in – kar je skoraj še pomembneje – česa si ne želita. Zelo pomembno pa je tudi, kako se ujamemo, ker je pozitivna energija pomembna za razvoj tiskovin in drugih izdelkov.
Kako odločne so slovenske neveste in seveda tudi ženini – načrtujejo vse do zadnje podrobnosti ali kdaj potrebujejo tudi pomoč pri načrtovanju in odločitvah? Pari pri nas so nekako vodljivi ter se pustijo malo zapeljati in svetovati, zato lahko rečem, da nekako skupaj pridemo do končnega produkta, ki je zadovoljiv za obe strani.
Kako določite slog vabil, barve, pisave ... Ga prilagodite značaju, temi poroke? Skozi pogovor skušam ugotoviti, kaj je paru pomembno, kaj želi izpostaviti, kakšne barve naj bodo prisotne … Barve so ponavadi izbrane že prej in tako skupaj izberemo še materiale in temo poroke.
Ste imeli priložnost delati s kakšnim res "odštekanim" parom? Kakšna je njuna zgodba in kakšna vabila sta si zaželela? Žal je tako, da pari vabila izbirajo med prvimi malenkostmi. Ob pripravah na poroko so še neodločeni in tudi niso seznanjeni z vsemi možnostmi raznolike ponudbe, ki jo imajo na voljo v zvezi s tem dogodkom. Pozneje so bolj odločni in drzni. Pri vabilih so vedno malo bolj zadržani in velikokrat se zgodi, da čez nekaj časa, ko se dogovarjamo za vse druge detajle in izdelke, pari povedo, da bi zdaj izbirali bolj drzno in drugače. Ampak vse skupaj se nekako dopolni in vključi z vso preostalo galanterijo in drugimi dodatki.
Kakšna vabila oziroma papirna galanterija (jedilni listi, sedežni red) je najbolj priljubljena – klasična, elegantna, romantična ali živahna, mladostna, duhovita? K meni pridejo pari, ki si želijo malo drugačne papirne galanterije in izdelkov, tako da je ta stil bolj vintage in rustikalen. Zadnji dve leti so pari bolj odprti za drugačno in se bolj nagibajo k temu stilu. Z velikim veseljem pa naredim tudi zelo elegantna ali pa bolj klasična vabila in galanterijo, kar pa ne pomeni, da ti izdelki niso moderni, elegantni in lepi.
Kakšni pa so trendi v svetu poročne papirne galanterije? Poročni trendi za leto 2013 glede barv namigujejo na nežno modro, turkizno barvo, zlato in belo. Zelo modno in vroče pa je zagotovo mavrično prelivanje barv, ki ga imenujemo ombre, pri katerem gre za vse odtenke izbrane barve, ki se prelivajo od najbolj nežnega do najmočnejšega odtenka. Vintage ali rustikalno pa je zagotovo tematika števila ena, ki jo je letos v svetu porok nujno treba upoštevati.
Omenila pa bi predvsem, da je poroka zastavljena kot dogodek, ki resnično odraža par ter tudi njun odnos do družine in prijateljev. In to je najbolj modno ta hip. Vpeljati v proces vse te ljudi, ki lahko pomagajo s svojo izvirnostjo ali dejavnostjo, je zelo pomembno.
Pripravljaš tudi koncepte celotne poroke. Kako poteka ta proces od ideje do izvedbe? Gre le za vizualno podobo ali tudi za delo načrtovalke poroke? Letos poskušam veliko delati pri celostni podobi poroke in tako lahko parom ponudim tudi celoten koncept dekoracije oziroma poroke. Po pogovoru s parom ugotovim, kaj si želi in kakšen je proračun. Na podlagi tega naredim koncept in jima ga predstavim. Poskrbljeno je za vse – od papirne galanterije, izbire pisave, barv, vzorcev, izbire cvetja do dodatkov za izposojo … In vse druge majhne in velike detajle ter pozornosti, ki bodo njuno poroko naredili zares nekaj posebnega. Ne gre zgolj za načrtovanje dogodka, kot ga poznamo. Gre predvsem za to, da bi bila poroka res videti do potankosti izpeljana s piko na i, celostno z dekoracijo in detajli, tako da ne ostane samo pri izbiri hrane in pijače.
Kdaj je čas za pošiljanje vabil na poroko? Koliko mesecev pred poroko se spodobi poslati vabilo in koliko pred tem naj se pari posledično lotijo projekta vabila? Vabila naj se pošljejo do dva meseca pred poroko, razen če bo poroka v poletnih mesecih, ko je veliko ljudi na dopustih. V tem primeru svetujem od tri do štiri mesece pred dogodkom.
Z bodočimi nevestami ste pogosto v stiku, zato vam najbrž nista tuja nervoza in vznemirjenje. Imate kakšen nasvet za vse bodoče neveste? Bodite spontane ter delajte in izbirajte svari in dodatke po svojih željah. Ne obremenjujte se s tem, kaj bi morale imeti po "predpisih". Uživajte in bodite zaljubljene.