Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
23. 4. 2013,
11.30

Osveženo pred

7 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

kariera služba

Torek, 23. 4. 2013, 11.30

7 let, 12 mesecev

Izjave, ki škodijo karieri

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Katerih izjav se moramo izogibati na delovnem mestu?

Medtem ko obleka naredi človeka, pa mora človek tudi stati za svojimi besedami. Izjave, kot je "To ni moje delo", vas na primer lahko pripeljejo do tega, da delo res ne bo več vaše, ob tem pa lahko kvarite tudi timski duh. Negativen odnos do dela ni profesionalen, in čeprav se vam ni treba jeziti za vsako nalogo, ki ni "vaše delo", pa vseeno ne dovolite, da vas izkoriščajo.

Poglejmo, za katere izjave v službenem slovarju ni prostora.

"To ni pošteno" Kadar se nad čim pritožujete, pazite, da imate za to dobre argumente, v nasprotnem primeru vaše pritoževanje ne bo naletelo na sočuten odziv. Če kolega, ki dela manj od vas, dobi povišico, ne nergajte, ampak nadrejenim vljudno in z dobrimi argumenti predstavite svoje konkretne dosežke.

"To ni moje delo" Za uspešno ekipno delo je pomembno, da se ve, kdo ima kakšne zadolžitve. V nasprotnem primeru nastane kaos, odgovornost se prelaga z enega na drugega, pojavita se medsebojno obtoževanje in slaba učinkovitost. S takšno izjavo pokažete, da prepoznate napake, vendar si operete roke. Namesto izogibanja delu, ki morda res ni vaše, spodbudite boljšo organizacijo in razjasnite, kdo je odgovoren.

"Težava je v …" Vsakdo lahko prepozna težavo, le redki pa najdejo tudi rešitev. Pozornost in komunikacijo zato raje kot h krivcu usmerite k rešitvi težave.

"Podjetje je luknja, kolegi idioti in šefa sovražim" Negativna retorika ustvarja negativno atmosfero, v kateri boste težko dali vse od sebe. Če nočete, da vas imajo za nezrelo in neprofesionalno osebo, se izogibajte sovražnih izjav, če se komu s kakšno zamerite z dobrim razlogom, pa se o zameri pogovorite. Če je podjetje, za katerega delate, res luknja, kolegi idioti, šef resnično neznosen in se težav z njimi ne da rešiti, razmislite o drugi zaposlitvi.

"To je nemogoče" Kadar si rečete, da česa ne zmorete ali da je to nemogoče narediti, si že vnaprej omejujete svoje sposobnosti. Muhammad Ali je nekoč rekel: "'Nemogoče' je le velika beseda, ki jo uporabljajo mali ljudje." V življenju nas torej omejujejo le meje, ki smo jih postavili sami. Namesto da imate stvar že na samem začetku za neizvedljivo, poiščite kompromis, premislite, kaj od tega lahko storite, pa čeprav je to le prvi korak.

Ne spreglejte