19. februarja 1473 se je rodil slavni astronom Nikolaj Kopernik, utemeljitelj heliocentričnega sistema. Njegova teorija je bila prava revolucija, ki je zamajala uveljavljeni geocentrični sistem.
Nikolaj Kopernik (latinsko: Nicolaus Copernicus, nemško: Niklas Koppernigk, poljsko: Mikolaj Kopernik) se je rodil nemško govorečim staršem v mestu Thorn (poljsko Torun). To mesto so v 13. stoletju ustanovili nemški vitezi, v Kopernikovem času pa je spadalo pod oblast poljskega kralja.
Heliocentrična in geocentrična teorija
V prostem času se je Kopernik, ki je služboval kot cerkveni uradnik, ukvarjal z astronomijo – opazovanjem zvezd. V njegovem času je skoraj brez zadržkov veljala geocentrična teorija, torej da se Sonce in drugi planeti vrtijo okoli Zemlje.
Kopernik ni bil prvi v zgodovini, ki je trdil, da je ravno obratno, torej da se Zemlja vrti okoli Sonca (tako imenovani heliocentrični sistem), saj so podobne teorije obstajala že v antiki, a so bile v poznejšem obdobju pozabljene.
Strah pred javno osramotitvijo
Leta 1543 je Kopernik v Nürnbergu natisnil knjigo De revolutionibus orbium coelestium (sl. O vrtenju nebesnih svetov), v kateri je razložil svojo teorijo: da se Zemlja vrti okoli svoje osi in okoli Sonca. To teorijo je svojim prijateljem razlagal že nekaj desetletij, a je ni hotel javno predstaviti, saj se je bal, da bi se javno osmešil.
Beseda revolucija (latinsko vrtenje, gibanje, preobračanje), ki jo je Kopernik uporabil v svoji knjigi, se je po njegovi zaslugi uveljavila tudi kot oznaka za veliko spremembo, spremembo ustaljenih razmer.
Politična revolucija, glasbena revolucija …
Kot pojem za politični preobrat, torej politično revolucijo, se je prvič pojavila v Angliji leta 1688. Šlo je za tako imenovano slavno revolucijo, ko se je zgodila zamenjava dinastij na angleškem prestolu.
V 18. stoletju je prišla ameriška revolucija in leta 1789 najbolj znana politična revolucija v zgodovini – francoska, v 20. stoletju pa ji je sledila druga najbolj znana politična revolucija – oktobrska. V sodobnem času se je zgodila prava inflacija pojma revolucija: od glasbene do seksualne revolucije.