Sreda, 20. 12. 2017, 15.30
6 let, 11 mesecev
Še 50 dni do ZOI
Sloveniji napovedujejo zlato, a s poškodovano Ilko
Medtem ko sta vodja slovenske olimpijske odprave Franci Petek in predsednik OKS Bogdan Gabrovec pri napovedovanju kolajn zelo zadržana, pa agencija Gracenote v tradicionalni napovedi Sloveniji napoveduje dve odličji, tudi zlato, a kaj, ko stavi na poškodovano Ilko Štuhec.
Tina Maze je edina Slovenka z zlato kolajno na ZOI. Ilka Štuhec je v letu 2018 ne bo nasledila na smukaškem Olimpu.
Natančno 50 dni pred odprtjem zimskih olimpijskih iger v Pjongčangu je na našo redakcijo prispela novoletna čestitka iz tabora Ilke Štuhec. V njej je Štajerka citirala eno od številnih modrosti pokojnega alpinista Nejca Zaplotnika. Misli, ki bi jih v normalnih razmerah morali prenesti na olimpijsko sezono, gre v tem kontekstu ob klasičnih prazničnih željah razumeti kot navdih ob mukotrpni rehabilitaciji po oktobrski poškodbi kolena, zaradi katere je 27-letna svetovna smukaška prvakinja ostala brez sezone 2017/18.
Filip Flisar ne skriva: "Napadam kolajno!" Zlato za Ilko, bron za Filipa
Dejstva, da Štuhčeve v olimpijski zimi ne bo v tekmovalni areni, pa (še) ni upoštevala agencija Gracenote (nekdaj Infostrada). Ta vztraja pri tradicionalni pripravi napovedi uspešnosti na olimpijskih igrah. Pri tem se naslanja na statistični model, ki upošteva uspešnost na zadnjih velikih tekmovanjih in v svetovnem pokalu, ob tem pa s posebnimi utežmi povečuje pomembnost zadnjih dosežkov. A zaradi izjemne pretekle sezone Ilkine delnice vztrajajo na visoki ravni.
Poleg zlate Ilkine kolajne v smuku Gracenote slovenski reprezentanci na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu (9.–25. februar 2018) napoveduje še tretje mesto v smučarskem krosu, pod katerega naj bi se v svojem tretjem olimpijskem nastopu podpisal najboljši slovenski smučar prostega sloga Filip Flisar.
27 držav s kolajnami
Gracenote kolajne "obljublja" 27 državam. Med njimi naj bi jih največ osvojila Nemčija (14 zlatih, 12 srebrnih, 13 bronastih), sledijo Norveška (14, 11, 13), ZDA (10, 10, 10) in Francija (10, 8, 5). Zanimivo je, da napoved na vključuje kaznovane Rusije.
Franci Petek se v olimpijsko areno vrača kot vodja reprezentance.
"Kolajna se zgodi"
Manj odločen kot statistični model, ki se ga rad oklepa predvsem medijski svet, pa je vodja slovenske olimpijske reprezentance Franci Petek. "V Pjongčang bomo zanesljivo poslali najboljšo mogočo reprezentanco. Imamo nekaj takšnih,ki spadajo med realne kandidate. Tudi za kolajne. Toda vsi športniki delajo za ta cilj. A medalja se vedno zgodi. Tega se ne da načrtovati, še manj jasno napovedovati. To se, zelo preprosto, zgodi. Ko se zgodi, moraš ta trenutek izjemno spoštovati," pravi direktor Smučarske zveze Slovenije, sicer tudi nekdanji olimpijec.
Petek je bil pred 26 leti svetovni prvak. Olimpijske kolajne ni osvojil nikoli, je pa leta 1992 v Albertvillu na uvodni slovesnosti vihtel slovensko zastavo. Kdo jo bo tokrat, še ni znano. Vodstvo reprezentance naj bi odločitev sprejelo prihodnji mesec. "Moja želja je, da bi bil to športnik z močjo. Dejstvo je, da gre za izjemno čast. Že sam nastop na olimpijskih igrah je nekaj izjemnega, biti zastavonoša pa je nadgradnja tega," pravi Frenk.
Zastavonoše na olimpijski igrah
Poletne olimpijske igre | Zimske olimpijske igre |
---|---|
Barcelona 1992: Rajmond Debevec (strelstvo) | Albertville 1992: Franci Petek (skoki) |
Atlanta 1996: Brigita Bukovec (atletika) | Lillehammer 1994: Jure Košir (smučanje) |
Sydney 2000: Iztok Čop (veslanje) | Nagano 1998: Primož Peterka (skoki) |
Atlanta 2004: Beno Lapajne (rokomet) | Salta Lake City 2002: Dejan Košir (deskanje) |
Peking 2008: Urška Žolnir (judo) | Torino 2006: Tadeja Brankovič (biatlon) |
London 2012: Peter Kauzer (kajak) | Vancouver 2010: Tina Maze (smučanje) |
Rio 2016: Vasilij Žbogar (jadranje) | Soči 2014: Tomaž Razingar (hokej) |
Predsednik se je ugriznil v jezik
Napovedi nam ni uspelo "iztisniti" niti iz predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdana Gabrovca, ki je bil včasih ponosen na svoje optimistične izjave. Tako je pred poletnimi olimpijskimi igrami v Riu de Janeiru 2016 kot iz topa izstrelil, da bo Slovenija osvojila šest kolajn. Iz Brazilije se je odprava vrnila s štirimi. Tudi zaradi tega je pred igrami v Južni Koreji Gabrovec občutno bolj zadržan.
"Nič ne bom napovedal. Okrog napovedi se namreč vrti preveč debat, premalo pa govorimo o športnikih in dosežkih, ki ne segajo v sfero stopničk. V Riu smo imeli kar nekaj rezultatov pod odrom za najboljše tri. To so izjemni dosežki, ki pa so bili premalo cenjeni. Pjongčang? Pustimo se presenetiti. Presenetila me je olimpijska kolekcija, verjamem, da me bo tudi rezultat," pravi prvi mož OKS.
Bogdan Gabrovec tokrat ne napoveduje kolajn.
Trije Slovenci na stopničkah
V prvih tednih olimpijske sezone se je na tekmah svetovnega pokala vsaj enkrat na zmagovalni oder uspelo zavihteti trem slovenskim športnikom. To so bili biatlonec Jakov Fak, alpski smučar Žan Kranjec in skakalec Jernej Damjan, ki se edini lahko pohvali tudi z zmago. V preteklih zimah je bilo tovrstnih podvigov občutno več.
Peter Prevc bo v Južni Koreji branil kar dve kolajni.
V sedmih panogah
Bolj kot z napovedovanjem uspešnosti pa se pri Olimpijskem komiteju Slovenije natančno 50 dni pred slovesnim odprtjem iger ukvarjajo s pripravami. Po besedah generalnega sekretarja Blaža Perka večjih težav ni, strokovne službe pa ob tem vseskozi preverjajo tudi rezultatsko uspešnost. Od te in odločitev trenerjev bo na koncu odvisna tudi sestava slovenske odprave. Ta bo zaradi uvrstitve hokejske reprezentance na olimpijski turnir verjetno znova presegla 60 imen.
Dokončni seznam bo potrjen čez dober mesec, po zadnji seji strokovnega sveta za tekmovalni šport pa je na seznamu kandidatov 73 imen oziroma kvot. Izhajajo iz sedmih panog, med njimi tudi biatlona, kjer pa v primerjavi s prvim seznamom ni več Teje Gregorin. Njen primer je do konca postopka zaradi dopinga zamrznjen.
1