Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Sreda,
8. 6. 2011,
10.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Tina Maze SZS

Sreda, 8. 6. 2011, 10.41

8 let, 7 mesecev

Večina smučarskih glav še brez čelade

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Medtem ko Mitja Valenčič čaka na ugodne razmere za snežni trening, se ostali smučarski reprezentanti posvečajo kondicijski vadbi, vsi skupaj pa čakajo na rešitev "afere čelada".

Dinamika smučarskega dogajanja je v Sloveniji v zadnjem obdobju tako pestra in raznolika, da se morajo naključni opazovalci vseskozi prepričevati, da smo že pošteno zakorakali v junij. Mednarodna smučarska zveza je v Portorožu in v Ljubljani postavila koledarsko strukturo tekmovanj na najvišji ravni, IO SZS je potrdil proračune, kot odmev je nato alpski zbor prižgal zeleno luč za programe in reprezentance, rdečo pa je v želji po prestopu v Makedonijo ugledal Bernard Vajdič … Postopoma se odvija tudi klopčič, ki se skorajda po vsaki sezoni pojavi ob prvi dami slovenskega alpskega smučanja Tini Maze. Kot vse kaže, je vodstvo Smučarske zveze Slovenije zaprlo dve pomembni poglavji v pogovorih z njenim štabom. S sedeža največje panožne zveze v državi namreč sporočajo, da so vendarle poravnali vse zaostale obveznosti do "team to aMaze", ki so v zadnjih tednih dvigovale veliko prahu, predvsem pa neprimerno več kot v drugih primerih plačilne nediscipline v alpskih ali tudi drugih disciplinah. O tem, kakšen dogovor o sodelovanju in financiranju sta svetovna veleslalomska prvakinja in zveza sklenili pred novo tekmovalno sezono, obe strani modro molčita. Andrea Massi, ideolog ter vlečni konj Tinine ekipe, vztrajno ponavlja, da bo skupaj z ostalo ekipo načrte razkril na četrtkovi novinarski konferenci v Mariboru, znano pa je, da je prvo zmago že izposloval v "aferi čelada". Mazejeva bo namreč lahko tudi v prihodnje nosila pokrivala z znakom razpoznavnega osebnega pokrovitelja, ohranjeno pravico pa so možje s Podutiške ceste 146 po pričakovanjih vpeli kar v njen šampionski status, torej novost, ki jo je prinesla nova vodstvena garnitura.

Dogajanje okrog enotnega trženja oglasnega prostora na pokrivalih alpskih smučarjev pa toliko bolj vznemirja ostale reprezentante. Med slednjimi po zadnjih informacijah ne primanjkuje slabe volje ob dvojnih merilih, v nos pa jim gre tudi dolgotrajno čakanje na obljubljeni pravilnik s tabelo, ki določa finančna nadomestila. A želenih informacij tekmovalci na čelu z uradnim pogajalcem Andrejem Špornom še lep čas ne bodo imeli. "Oblikovanje tabel in postavljanje namišljenih številk nima pravega smisla, dokler ne bomo imeli pokrovitelja, ki bo prinesel denar. Sto enot sicer lahko razdelimo in rečemo, da jih 30 pripada tekmovalcu. A dokler ne vemo, koliko je vrednih teh sto enot, tako početje nima pravega pomena. Dejstvo pa je, da želimo tudi pri alpskih smučarjih uvesti sistem, ki deluje v nordijski družini, kar pomeni, da prostor na čeladah pripada generalnemu pokrovitelju. Pridobljeni denar bi se namenil boljšim pripravam, ki bi športnikom pomagale do uspešnosti. Slednja pa nato prinaša tudi boj za nagradne sklade in dobre pogodbe,"poudarja direktor trženja SZS Primož Ulaga in ob tem priznava, da bi utegnila za prihajajočo sezono veljati še stara pravila. Če namreč zveza do prvega avgusta ne bo priskrbela primernega pokrovitelja, bi se namreč novega koncepta oklenili v sezoni 2012/13. "V rokavu nimam aduta, ki bi ga sedaj potegnil ven in položil na mizo. Ne vem, morda ga ima predsednik. V nasprotnem primeru pa je moje mnenje, da je nesmiselno skleniti pogodbo za slab denar in slabo voljo. V tem primeru je bolj modro počakati. Ocenjujem pa, da bi morali za pokrovitelja na čeladah pridobiti kakšno multinacionalko," še dodaja Ulaga, za katerega je znano, da ni bil naklonjen izključevanju Mazejeve iz projekta enotnega pokrovitelja na čeladah.

Ob čakanju na nove informacije pa smučarji in smučarke ne počivajo. Te dni se glavnina posveča kondicijskim pripravam, v sodelovanju s Fakulteto za šport pa jih čakajo tudi testiranja. Izjema bo le slalomski specialist Mitja Valenčič, ki s trenerjem Markom Jurjecem čaka na ustrezne razmere za snežni trening na ledeniku Hintertux. "Tudi na drugih ravneh imamo veliko dela. Podpisujejo se pogodbe, zagotavlja se oprema, tekmovalcem pa bomo organizirali tudi delavnico s psihologom. Veseli me, da delo kljub pozni potrditvi programov in trenerjev ni trpelo," je o aktivnostih reprezentanc povedal novi strokovni vodja alpskih disciplin Vlado Makuc.

Ne spreglejte