Torek, 9. 7. 2013, 7.28
8 let, 7 mesecev
Ulaga: Če se ne bomo zdramili …
Skakalci so pogodbe za lansko sezono sklepali preteklo poletje, ko na čelu Smučarske zveze Slovenije (SZS) še ni bilo Primoža Ulage, a se mora zdaj ukvarjati z odprtim vprašanjem, ki je nastal ob vseh uspehih slovenskih skakalcev. Ti so namreč z odličnimi uvrstitvami kaj kmalu izpraznili predvideno skupno vrečo z nagradami, zato se je pri naših orlih po sezoni pojavilo nekaj nejevolje, ker bodo zdaj za uvrstitve pod stopničkami prejeli le 50-odstotkov zapisanega zneska v pogodbah – na nove še čakajo. Pri uvrstitvah na oder za zmagovalce pa bo v celoti izplačana dogovorjena nagrada.
"Poglejte druge športe: tenis, golf …"
Ulaga je za Sportal poudaril, da je celotna stvar večplastna in jo je treba gledati z različnih zornih kotov: "V osnovi se moramo nečesa zavdati. Namen SZS-ja je zagotavljati športnikom dobre pogoje za delo s pomočjo pokroviteljev in države. Smo jim šli pa tudi naproti, čeprav imajo ob zagotovljenih delovnih pogojih možnost zaslužka denarnih nagrad na tekmah. Pri skokih so morda povprečne nagrade, a jih bodo na Mednarodni smučarski organizaciji (FIS) za najboljše podvojili, medtem ko so številke pri alpskih smučarjih bistveno višje. Športniki imajo tudi svoje pokrovitelje. Poglejte druge športe: tenis, golf … Starši so tisti, ki skrbijo za finančni vložek za osnovno delo. Zveza ni nekdo, ki mora kar dajati. To ni samo po sebi umevno."
"Klubi so naša hčerinska podjetja, zato se moramo obrniti proti njim"
Ulagi ni všeč trenutni način razdeljevanja denarja na zvezi, zato se bo zavzemal za spremembe:
"Strinjam se, da je treba podpisati pogodbe za naprej, in nekaj denarja jim bomo tudi dali. Jaz bi dal le najboljšim, ki pa jih lahko naštejemo na prste ene roke. Ne bomo vsem socialna podpora. Pripravljen sem podpisati s tistimi, ki bodo na stopničkah ali na primer med petimi najboljšimi. Vsi pa bi radi imeli vse. Moramo se zavedati, da se h klubom sploh še nismo obrnili. Zavzemal se bom, če bom še naprej predsednik, da bo več denarja romalo ravno h klubom. Da bodo imeli boljše pogoje za delo. Tako bodo nastajali novi skakalci, smučarji … Oni so naša hčerinska podjetja. Na trgu namreč nimajo možnosti, da bi se tržili, kot se lahko reprezentanca. Vse discipline pod okriljem SZS-ja se morajo tega zavedati. Velikost vreče je omejena. Ko denarja zmanjka, ga zmanjka. Ko določena skupina porabi več, nastane težava, ki jo rešujejo ljudje v pisarnah. To je psihični pritisk."
"Dobili so možnost, da pridejo do vrha in si tam zasluženo prilastijo vso zgodbo"
Zanimiv je podatek, da je bil proračun nordijcev v pretekli zimi presežen za 250.000 evrov – celotni znaša okoli 2,5 milijona evrov –, kar pa ni majhen znesek. "S tem minusom se je naredila težava. Naredil bom vse, da se bo rešilo v pravo smer. Vrhunskih uspehov ne bomo nič zmanjševali. Pogoje, da športniki zmagajo in poberejo od sponzorjev denar, imajo zagotovljene: in to od Tine Maze do Roberta Kranjca. Dobili so možnost, da pridejo do vrha in si tam zasluženo prilastijo vso zgodbo. Športniku ni treba ob uspehih nič dati zvezi. Trener ne dobi od športnika denar, ko na primer zmaga. Je le njegov. Zveza jim plačuje vse nastanitve, prevoze (od tega je 70 odstotkov sredstev od sponzorjev) itd., da imajo trdno osnovo za dobro delo in rezultat. Vsaj pri skokih, če pustimo alpsko smučanje, ki je zgodba zase, je to urejeno, zato pričakujem, da skakalci ne pljuvajo na zvezo. Ker to avtomatično pomeni pljuvanje na sponzorje, ki jim omogočajo treninge. To je vendarle skupna ladja."
Breme je posojilo v vrednosti 1,5 milijona evrov zaradi grehov iz preteklosti
Da finančno stanje na naši krovni smučarski organizaciji ni takšno, kot bi moralo biti, pove podatek, da zveza plačuje posojilo v vrednosti 1,5 milijona evrov zaradi preteklih grehov, ki so se zgodili na Podutiški:
"Vsi bi hodili in ožemali. Vsak bi šel malce čez proračun. Jaz jih vedno vprašam, ali doma tudi tako delajo. Ta tema je zelo široka. Upam, da bo za vselej jasno: discipline znotraj SZS-ja imajo svoje pravilnike, svoje zmožnosti … Skoki so dobro narejena skupina. Zadaj je ogromen aparat: mladinske selekcije, center v Kranju … Zavedam se, da bi bila brez uspešnih športnikov naša zgodba izjemno težka."
Za konec se je nekdaj odličen skakalec dotaknil še olimpijske sezone, ki bo v nekaterih vidikih prelomna. Kar 70 odstotkov sponzorjev je vezanih na štiriletni ciklus, ki se konča po Sočiju 2014: "Lahko, da nam bo uspelo pridobiti več denarja, lahko manj. Če bom še zraven, bom uvedel, da se del denarja nameni klubom. Pa če je komu prav ali ne. Ne bo več polno vsega, kot je bilo prej. Če se ne bomo zdramili, bo vse manj klubov, kar pa za dvig kakovosti ne bo dobrodošlo."