Nedelja, 17. 2. 2019, 4.04
5 let, 10 mesecev
Skok v športno preteklost
Nekoč paradni konj Elana, ki mu je nesreča spremenila življenje
Thomas Fogdö je pri 23 letih veljal za najboljšega slalomista na svetu. Leta 1993 je za zmago v posebnem slalomskem seštevku osvojil mali kristalni globus, nanizal je pet slalomskih zmag, tudi v Kranjski Gori, nato pa 7. februarja 1995 med treningom v švedskem Aareju, kjer se danes končuje svetovno prvenstvo v alpskem smučanju, trčil v drevo in pristal na invalidskem vozičku.
Pravi, da kljub temu, da je že od svojega 25. leta na invalidskem vozičku, svojega zdajšnjega življenja ne bi zamenjal za tisto pred nesrečo. V nedavnem pogovoru za olimpijski podcast je dejal, da bi seveda enkrat spet želel hoditi, a da je po poškodbi nanizal toliko bogatih izkušenj, ki jih brez nje ne bi nikoli, zato ne bi ničesar spremenil.
Štirinajstega marca 1970 v kraju Gällivare na Švedskem rojeni Karl Thomas Fogdö je tekmoval v eri Alberta Tombe, Jureta Koširja, Andreja Milavca, Christiana Mayerja, Kjetila Andre Aamodta, Oleja Christiana Furesetha, Michaela Tritscherja ...
Slalomski kralj sezone 1992/1993
V svoji zbirki ima pet slalomskih zmag, vse je dosegel na Elanovih smučeh, vključno z zmago v Kranjski Gori 19. decembra 1992, in še 14 uvrstitev na zmagovalni oder. Leta 1993 je zmagal v posebnem slalomskem seštevku in prejel mali kristalni globus. Dvakrat se je udeležil tudi olimpijskih iger.
Obakrat, leta 1992 v Albertvillu in dve leti pozneje v Lillehammerju (kjer so slovenski smučarji Katja Koren, Alenka Dovžan in Jure Košir osvojili tri bronasta odličja), je bil peti. Peti je bil tudi na svetovnem prvenstvu leta 1991 v Saalbachu v Avstriji.
Usodni 7. februar 1995
Življenje se mu je korenito spremenilo pri še ne dopolnjenih 25 letih, med treningom v Aareju, prizorišču svetovnega prvenstva v alpskem smučanju, kjer je Fogdö te dni med gledalci.
"Bil je povsem običajen dan za trening. Morali bi biti na svetovnem prvenstvu v Sierra Nevadi, a so ga zaradi pomankanja snega odpovedali, zato smo namesto tega trenirali v Aareju. Imeli smo dober dan, organizatorji so nam zagotovili slalomsko progo, ki je bila odprta. Do nje je bilo treba smučati skozi gozd. Mislim, da sem v petem poskusu skozi gozdnato območje pripeljal prehitro, s smučko zapel vejo, izgubil ravnotežje in trčil naravnost v drevo. Pri tem sem si huje poškodoval hrbtenico," je spomine na nesrečo obudil za olimpijski podcast.
Thomas Fogdö v Kitzbühlu v družbi avstrijskega smučarja Maria Reiterja.
S helikopterjem so ga najprej prepeljali do bolnišnice v Oestersundu, kjer pa niso bili opremljeni za zdravljenje tako hude poškodbe, zato so ga prepeljali v univerzitetno kliniko v Umeo, kjer so mu operirali hrbet. Tam je nadarjeni Šved tudi dobil novico, ki je nikakor ni želel slišati.
"Mislil sem, da se je zdravniku zmešalo"
"Ko mi je zdravnik povedal, da bom do konca življenja priklenjen na invalidski voziček, sem mislil, da se mu je zmešalo. Vedel sem, da gre za najboljšega kirurga v severnem delu Evrope, in predstavljal sem si, da mu bo uspelo sestaviti mojo hrbtenico, tako da bom lahko nadaljeval svoje življenje, da bom postal policist, kot sem si želel," se je spominjal najtežjih trenutkov v življenju.
Pa ni bilo tako. "Zdravnik je bil zelo jasen, a sem novico najprej zanikal. Bilo je zelo težko, a to sem moral slišati. Proces navajanja na novo življenje se je namreč začel še isti dan. Bilo je težko, a zdaj je to moje življenje. Drugačno, a povsem v redu," je dejal nekdanji smučar, ki se je po predčasni prekinitvi športne kariere lotil drugih projektov.
V njegovi eri je bil v svetovnem pokalu uspešen tudi slovenski smučar Andrej Miklavc, rojen istega leta kot Fogdö in prav tako specialist za slalom.
V istem obdobju kot Fogdö je v svetovnem pokalu tekmoval tudi Andrej Miklavc, ki se Šveda spomni kot izredno nadarjenega smučarja, ki je močno izstopal iz generacije.
Svojega vrstnika se spomni kot izredno nadarjenega smučarja, ki je močno izstopal iz svoje generacije. "Že z 19 leti je 'haral' v svetovnem pokalu in ko se mu je zgodila nesreča, je bilo to za vse nas nekaj nepredstavljivega. Da se taka nesreča, precej absurdna, če lahko rečem, zgodi nekomu, ki je na vrhuncu svoje kariere, je res grozno.
Po nesreči so ga na Švedskem precej hitro vključili v državne programe, skozi katere je začel predavati po podjetjih, občinskih in državnih uradih in pred 19 leti ustanovil svetovalno podjetje, ki se ukvarja z mentalnim treningom. Skupaj s partnerjem sta sestavila program, ki ga danes z več kot sto sodelavci izvajajo po Skandinaviji in širše," je povedal Miklavc, ta je danes zelo dejaven na področju slovensko-kitajskega povezovanja v luči zimskih olimpijskih iger, ki jih bo leta 2022 gostil kitajski Peking.
V družbi smučarskih legend.
Psiholog in motivacijski govorec
Fogdö sodeluje tudi s švedsko smučarsko zvezo, dela kot psiholog, motivacijski govorec. Zdaj vrača tisto, česar je bil v fazi zdravljenja deležen sam. Pomaga.
"Tega sem si želel že od nekdaj. To je bil tudi razlog, zakaj sem želel postati policist. Ko sem se poškodoval, sem se veliko ubadal z vprašanjem, kaj bom počel. Bilo je jasno, da si želim pomagati ljudem, ali v športu ali v vsakdanjem življenju. Tako smo ustanovili fundacijo z imenom Active Life Foundation, s katero pomagamo poškodovanim športnikom, del sredstev pa namenimo tudi razvoju in raziskavam. Sem tudi član odbora Postcode Foundation, kjer vsako leto razpolagamo z 200 milijoni dolarjev, s katerimi podpiramo zanimive projekte na Švedskem in v tujini. To delo imam izredno rad."
Prav zaradi fundacije Active Life Foundation je bil Fogdö prisoten tudi na svetovnem prvenstvu v Aareju. Pred dnevi so namreč izpeljali ekshibicijsko tekmo smučarskih legend, med katerimi so bili tudi Fogdöjev smučarski vzornik Ingemar Stenmark, Anja Parsson, Andre Kjetil Aamodt, Ivica Kostelić, ki je zmagal, ter drugi, zbrana sredstva pa so namenili prej omenjeni fundaciji.
Thomas Fogdö z ženo Anno.
Najdragocenejši nasvet
Fogdö nasvete črpa iz tiste zakladnice, iz katere so črpali tisti, ki so nasvete dajali njemu. Kateri je najdragocenejši?
"Veliko je tega. Eden od najpomembnejših nasvetov je, naj gledam v prihodnost in se ne oziram v preteklost. Naj na življenje vedno gledam s svetle plati. Če se zgodi nekaj pozitivnega, se osredotoči na to, ne pa na pet negativnih stvari, ki so se ti zgodile. Začel sem pisati tudi dnevnik, kar je bilo res učinkovito, saj sem se moral osredotočiti na tisto, kar sem se naučil tistega dne. To je bil pravzaprav najboljši nasvet, kar sem ga kadarkoli dobil."
Sodeluje tudi na dobrodelnem teku Wings For Life World Run
Fogdö je poročen in ima družino, kot kolesar na prilagojenem kolesu pa se rad udeležuje športnih tekmovanj na amaterski ravni. Tako se je že večkrat preizkusil na dobrodelni tekmi Wings For Life World Run, na kateri so vsa sredstva, zbrana s štartninami, namenjena fundaciji Wings For Life, ki se ukvarja z iskanjem načinov zdravljenja poškodb hrbtenjače. Rešitev, ki bi morda nekoč lahko koristila tudi njemu.
Udeležuje se tudi globalnega dobrodelnega teka Wings For Life World Run, kjer organizatorji celoten znesek zbran s štartninami, namenijo fundaciji, ki se ukvarja z raziskavami na področju zdravljenja poškodb hrbtenjače.
Preberite, kaj nam je o tej fundaciji povedal nekdanji paraolimpijec Gal Jakič.