Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Torek,
2. 9. 2014,
10.02

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 9. 2014, 10.02

9 let

Marlies Schild v solzah smuči postavila v kot

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slalomi svetovnega pokala ne bodo več, kar so nekoč bili. Avstrijska smučarka Marlies Schild je namreč končala bogato kariero.

"Z današnjim dnem je moja kariera v vlogi aktivne smučarke končana. Vzela sem si veliko časa in razmislila o preteklosti in prihodnosti. Ponosna sem na svoje dosežke. Veliko mi je uspelo. Dolgo sem bila med najboljšimi. Dosanjala sem otroške sanje. Imela sem sanjsko službo. To me je okrepilo tudi kot osebo. A zdaj je čas za novo pot, za nove izzive in za novo življenje," je na dolgo pričakovani novinarski konferenci v solzah povedala Marlies Schild, ki bo zdaj pesti stiskala za partnerja Benjamina Raicha in sestro Bernadette Schild.

Izjemen opus

Večmesečnih ugibanj je torej konec. Konec pa je tudi kariere ene najbolj uspešnih alpskih smučark vseh časov, predvsem pa najboljše slalomistke v zgodovini. Ta status si je priborila s kar 35 zmagami v tej disciplini, kar je več kot katerakoli druga tekmovalka. Prva zasledovalka, Švicarka Vreni Schneider, je vknjižila 34 slalomskih zmag, njena rojakinja Erika Hess na tretjem mestu pa 21.

Schildova je ob nizu slalomskih zmag dobila še preizkušnji v veleslalomu leta 2005 in dve leti pozneje celo v superkombinaciji. S skupno 37 zmagami tako zaseda šesto mesto večne lestvice zmagovalk svetovnega pokala.

Posledično je njena domača vitrina kmalu postala pretesna za vse lovorike. Čeprav so njeno kariero deloma zaznamovale tudi poškodbe, je osvojila kar štiri male slalomske globuse, še petkrat pa je bila v svoji paradni disciplini ob koncu sezone med najboljšo trojico. V svoji najboljši sezoni 2006/07 je bila tudi druga v skupnem seštevku svetovnega pokala ter najboljša v superkombinaciji.

Manjka le olimpijsko zlato

Z odličji se je domov vračala tudi z največjih tekmovanj. Leta 2011 je v Garmisch-Partenkirchnu postala svetovna slalomska prvakinja, dvakrat je bila srebrna, okrog vratu pa je prejela tudi superkombinacijski bronasti kolajni.

Štirikrat je stala na odru za zmagovalke tudi na olimpijskih igrah, a nikoli na najvišji. Doma ima eno bronasto kolajno in kar tri srebrne. Zadnjo je osvojila februarja v Sočiju, kjer je v pravem obračunu dveh generacij premoč priznala Američanki Mikaeli Shiffrin. Ta se pri vsega 19 letih že lahko pohvali s slalomskih globusom in naslovoma svetovne in olimpijske prvakinje, a jo do kariere, pod kakršno se je podpisala Schildova, vendarle loči še kar nekaj (uspešnih) sezon.

Dolga vrsta smučarskih upokojencev

Triintridesetletna Avstrijka je tako dopolnila bogat seznam smučarjev, ki so po olimpijski sezoni 2013/14 tekmovalne smuči postavili v kot. Na njem po tekmovalnem opusu izstopa Nemka Maria Höfl Risch, dolgoletna tekmica Tine Maze, ki se je resda poslovila po padcu na zadnji tekmi, a je pred tem zadnjo sezono v bogati karieri vendarle zaznamovala z naslovom olimpijske prvakinje.

Svetovni vrh je vsaj v tehničnih disciplinah dolgo sooblikovala tudi Tanja Poutiainen, ki se je v tradicionalnem finskem oblačilu po tekmovalni progi nazadnje spustila na finalu v Lenzerheideju, podobno pa je storila tudi Italijanka Denise Karbon.

Karavani svetovnega pokala so v slovo pomahali še nekdanji svetovni prvak v smuku John Kucera, japonski slalomski samuraj Akira Sasaki, simpatična Britanka Chemmy Alcott, Hrvatica Sofija Novoselić, nemška slalomska specialistka Katharina Dürr, njen rojak Stepfan Keppler, Kanadčan Mike Janyk, izkušena Italijana Alexander Ploner in Michael Gufler, francoski slalomist Maxime Tissot, Avstrijka Stefanie Köhle, manj znana Švicarka Celia Bournissen in prejšnji mesec še Norvežanka Mona Loseth.

Svoj prispevek "upokojenskemu razredu 2014" pa je namenila tudi slovenska reprezentanca, saj je tekmovalne smuči že med sezono v kot postavil veleslalomist Janez Jazbec, po marčevskem pokalu Vitranc pa se mu je pridružil še dolgoletni prvi slalomist in do pred kratkim najstarejši slovenski reprezentant Mitja Valenčič.

Ne spreglejte