Ponedeljek, 19. 5. 2025, 4.00
1 teden, 3 dni
Na današnji dan (19. maj) ...

Leta 2024 je slovenski as Tadej Pogačar (UAE Emirates) na brutalni, 222 kilometrov dolgi kraljevski 15. etapi Dirke po Italiji upravičil vlogo prvega favorita in pometel s konkurenco. V Livigno se je pripeljal pol minute pred Kolumbijcem Nairom Quintano (Movistar), proti konkurentom v skupnem seštevku dirke pa je pridobil skoraj tri minute.
Leta 2019 je svoj razkošni talent širnemu svetu na izjemen način predstavil mladi slovenski kolesar Tadej Pogačar. Kolesar moštva UAE Emirates je dobil Dirko po Kaliforniji. Pogačar si je rumeno majico vodilnega prikolesaril z zmago na predzadnji, kraljevski šesti etapi. Na vzponu na Mt. Baldy je v napetem obračunu ugnal Kolumbijca Sergio Higuita, ki je drugo mesto zasedel tudi na koncu dirke.
Na zadnji etapi prednosti nato ni več zapravil, v cilj je prišel z vsemi favoriti, in postal najmlajši zmagovalec največje kolesarske dirke v ZDA.
Leta 2018 je slovenski čudežni deček Luka Dončić je postal najkoristnejši igralec evrolige v sezoni 2017/18. Za 19-letnega Ljubljančana je to največje priznanje v karieri. Ob tem je Dončić v Beogradu prejel še nagradi za uvrstitev v idealno peterko evrolige ter najperspektivnejšega igralca.
Dončiću družbo so v idealni peterki delali Nick Calathes (Panathinaikos), Nando De Colo (CSKA Moskva), Tornik Shengelia (Baskonia) in Jan Vesely (Fenerbahče). Drugo peterko so sestavljali: Paulius Jankunas, Kevin Pangos (oba Žalgiris Kaunas), Sergio Rodriguez (CSKA Moskva), Aleksej Šved (Himki Moskva) in Vassilis Spanoulis (Olympiacos Pirej).
Leta 1981 se je v Mariboru rodil nekdanji slovenski košarkarski reprezentant Sani Bečirović, ki je bil tudi dolgoletni slovenski reprezentant.
Klubi, v katerih je pečat pustil Sani Bečirović, so Bistrica, Maribor, Pivovarna Laško, Union Olimpija, Virtus Bologna, Krka Novo mesto, Varese, Fortitudo Bologna, Panathinaikos, Virtus Roma, Armani Jeans Milano, Türk Telekom, CSKA Moskva, Benetton Treviso, Petrochimi Bandar Imam, Dinamo Sassari, Foolad Mahan Isfahan, Forli in Piacentina.
Sani se je po končani karieri preizkusil tudi v trenerskih vodah. Na povabilo srbskega selektorja in trenerja Saše Đorđevića je bil v sezoni 2015/2016 pomočnik trenerja pri grškem in evropskem velikanu klubske košarke Panathinaikosu.
Zgodilo se je še …
Leta 1971 se je tekma finala evropskega nogometnega pokala pokalnih prvakov na štadionu Karaiskakis v Pireju med moštvoma Chelsea in Real po rednem delu in podaljških končala neodločeno z 1:1. Ker o zmagovalci takrat še niso odločale enajstmetrovke, so na istem štadionu dva dni kasneje odigrali novo tekmo, ki so jo igralci kluba Chelsea dobili z 2:1.
Leta 1976 je Liverpool na povratni tekmi finala pokala Uefa (prejšnji pokal velesejmskih mest) z 1:1 remiziral proti Club Bruggeu na Olimpijskem štadionu v Bruggeu pred 32 tisoč navijači in s skupnim izidom 4:3 osvojil prestižno lovoriko.
Leta 1982 je švedski IFK Göteborg na povratni tekmi finala pokala Uefa (prejšnji pokal velesejmskih mest) zmagal s 3:0 nad nemškim HSV na Volkersparstadionu v Hamburgu pred 60 tisoč navijači in s skupnim izidom 4:0 osvojil prestižno lovoriko.
Leta 1993 je Juventus na povratni tekmi finala pokala Uefa (prejšnji pokal velesejmskih mest) na štadionu Delle Alpi v Torinu pred 62.781 gledalci premagal Borussio Dortmund s 3:0 in s skupnim izidom 6:1 osvojil prestižno tekmovanje.
Leta 1999 so na stadionu Villa Park v Birminghamu v Veliki Britaniji odigrali zadnji finale nogometnega pokala evropskih pokalnih prvakov, saj domači pokalni zmagovalci od sezone 1999/2000 nastopajo v tekmovanju za pokal Uefa. Zgodovinsko zadnjo pokalno trofejo je v klubsko vitrino pospravil rimski Lazio, ki je premagal špansko Mallorco z 2:1.
Leta 2004 je Valencia osvojila prvo dvojno lovoriko, potem ko je nekaj dni po zagotovitvi ligaškega naslova v domači Primera Division osvojila tudi pokal Uefa. V finalu tega tekmovanja, ki ga je pred 43 tisoč gledalci na štadionu Ullevi v Göteborgu na Švedskem vodil priznani italijanski sodnik Pierluigi Collina, so nogometaši Valencie premagali francosko moštvo Olympique iz Marseilla z 2:0 (1:0).
Leta 2012 so nogometaši Chelseaja osvojili krstni naslov evropskih prvakov, potem ko so v finalu lige prvakov premagali Bayern. Zmago so si priigrali po izvajanju enajstmetrovk. Odločilni strel z bele točke je prispeval junak tekme Didier Drogba.
Leta 2013 je zadnjo tekmo odigral Jamie Carragher, branilec Liverpoola, ki je za klub z Anfielda odigral 737 tekem in dosegel pet zadetkov.
Leta 2019 je moskovski CSKA v finalu zaključnega turnirja košarkarske Evrolige v Vitorii z 91:83 premagal turški Anadolu Efes in se že osmič v zogodovini kluba veselil naslova prvaka tega tekmovanja.
Leta 2019 je Primož Roglič zmagal na deveti etapi Dirke po Italiji, z vrhunsko predstavo na 35-kilometrskem kronometru pa se je kolesar nizozemske ekipe Jumbo Visma tudi priblićal rožnati majici vodilnega na Giru.
Leta 2024 je Tim Gajser v Franciji, na eni svojih najljubših prog, vendarle prišel do svoje prve zmage v sezoni, 46. v karieri. A šele pol ure po koncu dirke. Prvo vožnjo je dobil, v drugi na blatni in razmočeni progi pa prišel v cilj kot šesti. To je pomenilo tretje mesto na veliki nagradi. So pa nato dvema voznikoma pred njim zaradi neupoštevanja rumenih zastav v zadnjem krogu odvzeli dve mesti in je bil tako Tim v drugi vožnji četrti. To pa je v točkovnem seštevku pomenilo 43 točk, oziroma eno več od Romaina Febvra in tri več od Jeffreyja Herlingsa.
Leta 2024 je Slovenija na evropskem prvenstvu v kajaku in kanuju v Tacnu med kanuisti pobrala vsa tri odličja. Naslov evropskega prvaka je osvojil takrat 16-letni Žiga Lin Hočevar, ki je bil v kvalifikacijah sedmi, v finalu pa je naravnost navdušil. Drugo mesto je osvojil Luka Božič (v kvalifikacijah četrti), na tretjo stopničko pa se je povzpel Benjamin Savšek, ki je bil sicer najboljši v kvalifikacijah. Slovenski kanuisti so nato velik uspeh doživeli še na ekipni tekmi, postali so evropski ekipni prvaki, kanuistke Lea Novak, Alja Kozorog in Eva Alina Hočevar pa so se razveselile ekipnega srebra.
Rodili so se:
1957 nekdanji ameriški košarkar Bill Laimbeer
1964 nekdanji slovaški teniški igralec Miloslav Mečir
1970 nekdanja slovenska atletinja Irena Dominc
1975 nekdanji slovenski nogometaš Ermin Hasić
1976 nekdanji ameriški košarkar Kevin Garnett
1977 nekdanja slovenska alpska smučarka Katarina Breznik
1977 nekdanji španski nogometaš Manuel Almunia
1978 nekdanji angleški nogometaš Marcus Bent
1979 nekdanji italijanski nogometaš Andrea Pirlo
1979 nekdanja slovenska hokejistka Urška Potočnik
1979 nekdanji urugvajski nogometaš Diego Forlan
1980 nekdanji kamerunski nogometaš Daniel Ngom Kome
1981 argentinski nogometaš Luciano Figueroa
1981 nekdanji slovenski košarkar Sani Bečirović
1992 ruski hokejist Jevgenij Kuznecov
1993 venezuelski nogometaš Josef Martinez
1993 nizozemska rokometašica Tess Wester
1993 ameriški hokejist Connor Hellebuyck
1993 kitajski veslač Zeng Tao
1994 nekdanja slovenska biatlonka Lea Einfalt
1994 španski vaterpolist Alberto Munarriz
1994 perujski nogometaš Cristian Benavente
1996 nemški nogometaš Luca Waldschmidt