Olimpijske igre, atletika (2. dan)

Farah ubranil zlato, Janežič z novim rekordom, Renner brez finala

1

Luka Janežič Rio polfinale | Foto Getty Images

Drugi atletski dan na olimpijskih igrah je bil še precej bolj pester kot prvi. Luka Janežič je nastopil v polfinalu in s časom 45,07 postavil nov državni rekord, kar pa za finale ni bilo dovolj. Skakalec ob palici Robert Renner ni bil uspešen v kvalifikacijah in je ostal brez želenega finala.

Vrhunec drugega dne atletskega dela na igrah v Riu je bil moški tek na 10.000 metrov, kjer je Britancu Moju Farahu uspelo ubraniti olimpijski naslov iz Londona. Po taktičnem začetku se je v drugi polovici tekma razvnela, Kenijci in Etiopijci so poskušali, a niso mogli streti najuspešnejšega tekača zadnjega obdobja.

Tudi padec ga ni zmedel

Farah se je po zapletu s svojim trening partnerjem Galenom Ruppom, ta je končal na petem mestu, med tekom celo znašel na tleh, a ga to ni zmedlo. V zadnjem krogu je bil ponovno najmočnejši, v ciljni ravnini pa je strl še zadnjega tekmeca in se s časom 27:05,17 veselil tretje zlate medalje. Srebro je osvojil Paul Tanui (27:05,64), bron pa Etiopijec Tamirat Tola (27:06,26).

Janežič na največjem tekmovanju popravil državni rekord

Slovenski rekorder v teku na 400 metrov Luka Janežič je izpolnil cilj že s prebojem v polfinale, kjer pa je svojo rekordno znamko še izboljšal in zdaj znaša 45,07. Šprinter iz Vodic je bil četrti v drugi polfinalni skupini, kjer je bil najhitrejši Machel Cedenio iz Trinidada (44,39). Najhitrejši čas polfinala je postavil aktualni olimpijski prvak Kirani James, ki je tekel odličnih 44,02.

Luka Janežič je bil izjemno zadovoljen s polfinalnim nastopom. | Foto: Stanko Gruden, STA Luka Janežič je bil izjemno zadovoljen s polfinalnim nastopom. Foto: Stanko Gruden, STA

Robertu Rennerju ni uspelo ponoviti uspeha z lanskega svetovnega prvenstva, ko se je v Pekingu prebil v finale. Slovenski rekorder je preskočil 545 centimetrov, na 560 pa je bil neuspešen. V zadnjem poskusu je bil zelo blizu uspeha, a se je letvica zamajala in naposled tudi padla s stojala. Celjan je razočaran končal na 22. mestu.

Razočaranje je veliko

"Skoki so bili kar solidni, res pa je, da je 5,60 metra višina, ki sem jo letos že dostikrat preskočil. Izjemno sem razočaran. Nekih tehničnih težav nisem čutil. Višina 5,60 metra za finale olimpijskih iger ni nekaj strašnega, velikokrat sem jo preskočil v prvem poskusu in to res zaboli. Imam pa medaljo z evropskega prvenstva, ki je nekako rešila to sezono," je po tekmi dejal mladi Celjan.

Tekma je bila polna čakanja. Začela se je s polurno zamudo zaradi težav na sosednjem skakališču, ob tem pa je slovenskemu tekmovalcu med tekmo vnovič počil žulj na roki. "S tem žuljem imam težave že dlje časa. Je neprijetno, ni pa tako hudo, da ne bi mogel skakati. Res pa je, da me zelo zaboli ob odrivu, a to ni razlog za današnji neuspeh," je še dejal novinec na olimpijskih igrah, ki ga septembra čakata še dva ulična mitinga, na katerih rad nastopa. "Letos bi rad skočil še državni rekord. Vem, da ga imam v sebi, saj skačem veliko boljše kot lani, žal pa rekorda še nisem dosegel."

Jamajka ima novo šprinterko na vrhu Olimpa

Elaine Thompson ni mogla verjeti, kaj ji je uspelo. | Foto: Reuters Elaine Thompson ni mogla verjeti, kaj ji je uspelo. Foto: Reuters Vrhunec pri dekletih je bil šprinterski finale na 100 metrov, ki ga je prepričljivo dobila Jamajčanka Elaine Thompson. Zmagala je z odličnim časom 10,71 in na olimpijskem prestolu nasledila rojakinjo Shelly-Ann Fraser-Pryce, ki je tokrat osvojila bron (10,86). Med Jamajčanki se je vrinila srebrna Američanka Tori Bowie (10,83). Ena izmed favoritinj in ljubljenka občinstva na štadionu v Riu Dafne Schippers je ostala brez medalje na petem mestu (10,90).

Prvi finale drugega dne je bil na sporedu že v dopoldanskem delu. Nekoliko presenetljivo je olimpijski prvak v metu diska postal Christoph Harting, mlajši brat Roberta, ki je olimpijski naslov osvojil v Londonu, letos pa se ni prebil v finale. Zlato kolajno je osvojil z zadnjim metom, dolgim 68,38 metra, srebrno medaljo je osvojil Poljak Piotr Malachowski (67,55 m), bronasto pa še en nemški atlet, Daniel Jasinski (67,05 m).

V razburljivem finalu skoka v daljino je v zadnji seriji zlato osvojil Američan Jeff Henderson, ki je z rezultatom 8,38 metra za centimeter premagal Južnoafričana Luva Manyongo, bron pa je osvojil Britanec Greg Rutherford (8,29 m), ki je bil zlat pred štirimi leti.

Gatlin najhitrejši v predteku, tudi Bolt suveren

Bolt se je v predteku zabaval. | Foto: Reuters Bolt se je v predteku zabaval. Foto: Reuters Na sporedu je bil tudi predtek na 100 metrov, kjer so se prvič predstavili najboljši šprinterji. Usain Bolt je v svoji skupini začel zadržano, v zadnjih 40 metrih pa pospešil in brez težav premagal vse tekmece s časom 10,07.

Njegov veliki tekmec 34-letni Američan Justin Gatlin je s časom 10,01 postavil najboljši čas predteka, štiri stotnike počasneje kot Bolt pa je tekel svetovni prvak iz leta 2011 Yohan Blake.

Kar nekaj favoritov pa je imelo precej sreče, da so se uvrstili v polfinale, saj so tja napredovali šele po času. Med njimi so bili Američan Marvin Bracy (10,16), pa Francoza Jimmy Vicaut (10,19) in Christophe Lemaitre (10,16), zimzeleni Kim Collins (10,18) ...