13. 8. 2016,
4.07

6 let, 7 mesecev

Thermometer Blue Green 4,35

atletika Rio 2016 tekmovalni dan Žan Rudolf Luka Janežič Amel Tuka Tirunesh Dibaba Almaz Ayana

Sobota, 13. 8. 2016, 4.07

Olimpijske igre, atletika (1. dan)

Odličen tek in polfinale za Janežiča, Rudolfu se ni izšlo, svetovni rekord Ayane

800 m predtek Rio Žan Rudolf | Foto Reuters

Prvi atletski dan na olimpijskih igrah v Riu se je začel z izjemnim svetovnim rekordom Etiopijke Almaz Ayane v teku na 10.000 metrov. Žan Rudolf je nastopil v predteku na 800 metrov in končal olimpijski nastop, Luka Janežič pa se je z odličnim tekom prebil v polfinale na 400 metrov. Prvi dan bodo podeljeni trije kompleti medalj.

Slovenski rekorder v teku na 400 metrov Luka Janežič je izpolnil prvi cilj in se prebil v polfinale, ki bo na sporedu v noči na nedeljo. Šprinter iz Vodic je tekel v četrti predtekmovalni skupini in s časom 45,33 osvojil drugo mesto ter se tako neposredno uvrstil v naslednji krog. Pred njim je bil le Lalonde Gordon iz Trinidada (45,24), za njim pa med drugimi tudi evropski prvak Britanec Martyn Rooney (45,60), ki je izpadel. Najboljši čas predteka je s 44,93 postavil olimpijski prvak iz Londona Kirani James.

Etiopijka popravila sumljiv rekord, ki je veljal za nedotakljivega

Etiopijka je nova svetovna rekorderka v teku na 10.000 metrov. | Foto: Reuters Etiopijka je nova svetovna rekorderka v teku na 10.000 metrov. Foto: Reuters Atletski del olimpijskih iger v Riu se je začel sanjsko. Že v prvem finalnem obračunu je padel svetovni rekord. Etiopijka Almaz Ayana, ki je veljala tudi za prvo favoritinjo, ga je postavila v teku na 10.000 metrov, v disciplini, kjer je sumljiv svetovni rekord Kitajke Janxie Wang veljal za nedotakljivega.

Etiopijka je 25 štadionskih krogov pretekla v času 29:17,45 in kar za 14 sekund popravila rekord Kitajke.

Tek presežnikov: kar osem državnih rekordov

Almaz Ayana je osvojila prvo, Tirunesh Dibaba pa že šesto olimpijsko medaljo. | Foto: Getty Images Almaz Ayana je osvojila prvo, Tirunesh Dibaba pa že šesto olimpijsko medaljo. Foto: Getty Images Prvih 13 tekačic je postavilo osebne rekorde, skupno pa je bilo postavljenih kar osem državnih rekordov. Drugo mesto je z novim kenijskim rekordom 29:32,53 postavila aktualna svetovna prvakinja Vivian Cheruiyot, ki je dosegla tretji izid vseh časov, bron pa si je pritekla Tirunesh Dibaba (29:42,56), ki se ji tako ni uspelo vpisati v zgodovino kot prva atletinja, ki bi v isti posamični disciplini slavila na treh zaporednih olimpijskih igrah. Dibaba je osvojila šesto olimpijsko medaljo, v njeni vitrini pa so zdaj tri zlata in tri bronasta odličja.

Največ zaslug za neverjetne rezultate ima Kenijka Alice Aprot Nawowuna, ki je prvo polovico narekovala izjemen tempo, na koncu pa je bila četrta, a se je tudi ona spustila pod mejo 30 minut (29:53,51).

Američanka v zadnjem sunku preprečila zgodovinski dosežek

Zadnji sunek je Američanki prinesel zlato. | Foto: Reuters Zadnji sunek je Američanki prinesel zlato. Foto: Reuters Tretjo zaporedno zmago na olimpijskih igrah je lovila novozelandska orjakinja Valerie Adams, ki bi se lahko vpisala v zgodovino, saj še nobena atletinja v posamični disciplini ni slavila na treh igrah zapored. Da se bo to zgodilo, je kazalo vse do predzadnjega sunka tekmovanja, ko je bila še zadnjič na vrsti Michelle Carter. Američanka je v zadnji seriji kroglo sunila 20,63 metra in skočila na vrh razpredelnice, Adamsova pa v zadnjem sunku ni mogla odgovoriti in se je po dveh zlatih odličjih morala zadovoljiti s srebrom. Bron je z novim madžarskim rekordom dosegla Anita Marton (19,87 m).

Olimpijski prvak  v hitri hoji na 20 kilometrov je postal Kitajec Zhen Wang (1;19:14), ki je za 12 sekund premagal rojaka Zelina Caija. Bron je osvojil Avstralec Dane Bird-Smith.

Rudolf hiter, a brez polfinala

Prvi slovenski atlet, ki se je predstavil na letošnjih olimpijskih igrah, je bil slovenski rekorder Žan Rudolf, ki je v predteku na 800 metrov s časom 1:46,92, kar je njegov letošnji najboljši izid, osvojil peto mesto v prvi predtekmovalni skupini, a to ni bilo dovolj za uvrstitev v naslednji krog tekmovanja. Osvojil je končno 21. mesto. V njegovi skupini, tek je potekal na mokri stezi, je bil najhitrejši dvoranski svetovni rekorder v teku na 1000 metrov Ayanleh Souleiman (1:45,48), v polfinale pa sta se neposredno uvrstila še Amel Tuka (1:45,72) in Američan Boris Berian (1:45,87).

Žan Rudolf  je dobro opravil svoj krstni nastop na olimpijskih igrah. | Foto: Stanko Gruden, STA Žan Rudolf je dobro opravil svoj krstni nastop na olimpijskih igrah. Foto: Stanko Gruden, STA

V teku na 800 metrov je bilo kar sedem predskupin, poleg treh najhitrejših iz vsake skupine pa so se v polfinale uvrstili še trije po času. Izmed favoritov je izpadel le olimpijski podprvak iz Londona, Nijel Amos iz Bocvane. Svetovni rekorder in prvi favorit Kenijec David Rudisha je zlahka opravil s konkurenti v svoji skupini.