Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 8. 2016,
11.43

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

1

Natisni članek

Natisni članek

Rio 2016

Torek, 2. 8. 2016, 11.43

8 let, 3 mesece

Kitajska v Rio z največjo olimpijsko reprezentanco po domačih OI

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

1

Kitajska bo na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru nastopila z največjo reprezentanco do zdaj zunaj domačih tal, a pričakovanja od 416 športnic in športnikov niso tako velika, kot so bila na domačih igrah v Pekingu. Takrat je najštevilčnejša država na svetu leta 2008 osvojila sto medalj in bila s tem na čelu med vsemi udeleženkami.

Po nekaterih ocenah naj bi se Kitajska iz Brazilije vrnila z 89 medaljami, od tega z 38 zlatimi, kar je deset manj, kot naj bi jih po napovedih osvojila reprezentanca ZDA. V Londonu pred štirimi leti je bila Kitajska druga na preglednici medalj z 88 odličji, od tega z 38 zlatimi.

Namizni tenis, badminton, dviganje uteži, strelstvo, gimnastika in skoki v vodo naj bi Kitajcem prinesli največ zmagovalnih stopničk, v številnih športih, kot so atletika in plavanje, pa ni pričakovati veliko vrhunskih izidov.

198 centimetrov visoki 24-letni plavalec Sun Yang bi bil po dveh zlatih medaljah na 400 in 1500 metrov prosto iz Londona 2012 najbolj izstopajoča kitajska plavalna zgodba, vendar je njegova trenutna forma vprašljiva, saj je med drugim zaradi poškodbe noge manjkal na aprilskem državnem prvenstvu.

Kljub dokaj velikemu številu olimpijskih medalj pa kitajski državni mediji v zadnjem obdobju izpostavljajo težave športnih akademij, iz katerih prihaja 95 odstotkov kitajskih zlatih olimpijcev, navaja Global Times.

Kitajski starši, ki imajo v veliki večini le po enega potomca, namreč vse manj zagreto pošiljajo svoje otroke v športne akademije, kjer so njihovi edinci soočeni s trdim treningom od otroških let. Razen redkih, ki imajo tudi bogate sponzorske pogodbe, za celotno življenje ne morejo zaslužijo zgolj s športom, zato se raje odločajo za druga področja, ki omogočajo bolj dolgotrajne kariere.

Izpostavlja se tudi problem dopinga. Mednarodna protidopinška agencija (Wada) je aprila letos suspendirala dopinški laboratorij v Pekingu, mesec dni prej pa so kitajski mediji poročali, da je šest plavalcev padlo na dopinškem testu. Večjih odkritij sicer (še) ni bilo.

Ne spreglejte