Petek, 6. 7. 2012, 15.05
5 let, 5 mesecev
Napotki za varno poletno gorsko turo
Najsi gre za krajši enodnevni pohod ali pa večdnevno turo, planinarjenje narekuje stališče, da mora biti vsak obiskovalec gorskega sveta neodvisen in dobro opremljen. Nimamo namreč pravice računati na pomoč gorskih reševalcev in jih jemati kot servis nujne pomoči, ki nas bo rešil iz vseh nevšečnosti, ki nas lahko pričakajo na turi. Dolžnost vseh planincev, ki se odpravljajo v gore, je, da so fizično, psihično in tehnično dobro pripravljeni, tudi na morebitno bivakiranje ali kasnejšo vrnitev z gora. O tem, da mora vsak pohodnik pred odhodom natančno preučiti turo in jo prilagoditi svojim fizičnim in psihičnim sposobnostim, smo na naših straneh že pisali. Tudi pomembnosti ustrezne pohodniške opreme, spremljanja vremena in predhodnega obveščanja znancev o odhodu na turo smo namenili nekaj vsebin. Sedaj pa naj vas spomnimo še na napotke, ki bi vam na turi lahko prišli prav.
Pred turo se ogrejte in pripravite telo na večurno hojo. Turo vedno pričnite s pogovornim tempom, če se med hojo v skupini ne morete pogovarjati, je vaš tempo prehiter. Po 15 minutah hoje, ko je telo ogreto, slecite vrhnji del oblačila in do naslednjega počitka hodite vsaj eno uro. Med hojo vam ne sme biti vroče, zato uporabljajte oprijeto aktivno perilo iz sodobnih materialov, s katerim boste preprečili tveganje, da se kam zapnete. Izogibajte se bombažnim oblačilom, saj so hladna in slabo odvajajo pot. V poletnih dneh, ko je sonce v gorah še močnejše kot v pomladni sezoni, se nikar ne pozabite zaščititi s pokrivalom, sončnimi očali in kremo, primernega faktorja.
Bodite pozorni na korak, in sicer med vsakim korakom iztegnite nogo do konca in pri prenosu naprej sprostite mišice. Priporočljivo je, da dihanje uskladite s koraki, saj tako osvežujete telo, kar je za večurno hojo dobra naložba. Pri sestopih si zategnite vezalke, stegna uporabljajte za absorpcijo energije s tal, strmejše dele pa prehodite v ključih. Pomembno je, da na predelih, pokritih s kamni, skušate stopati med kamni in ne po njih. Zdenka Mihelič s Planinske zveze Slovenije o postojankah za počitke, ki si jih na večurni turi morate privoščiti, predlaga mesta, na katerih ni nevarnosti zdrsa, padajočega kamenja, in ki niso direktno na soncu. Pri vsem tem ne pozabite na zadostno količino hrane in pijače, ki ju zaužijte večkrat in v majhnih količinah, priporočljivo je, da hrano kupite v planinski koči in se tako izognete težkemu nahrbtniku.
Če na poti naletite na nepredvideno oviro, zaradi katere ture ni možno varno nadaljevati, se še pravočasno obrnite. Prav tako s turo ne nadaljujte v primeru nenadnega poslabšanja vremena, takrat čim prej poiščite zavetje v planinski koči, zavetišču ali bivaku (teh je v Sloveniji kar 176). Zapomnite si, da je bolje prenehati s turo in se vrniti v dolino kot brezglavo siliti na vrh. Gora vas bo namreč počakala.