Nedelja, 5. 5. 2019, 17.59
5 let, 7 mesecev
6. Wings For Life World Run (5. maj 2019)
Slovenci za dober namen zbrali 19 tisočakov, Zormanova navdušila še v Tajvanu #video
Zasledovalna vozila so po štirih urah končno polovila vseh, skoraj 82 tisoč tekačev, ki so na več sto trasah po vsem svetu danes tekli za tiste, ki ne morejo teči. Šestega globalnega dobrodelnega teka Wings For Life World Run so se udeležili tudi številni Slovenci. Med njimi je najmočnejši pečat pustila Eva Zorman iz Slovenj Gradca, ki je na "Wingsih" zmagala že v Sloveniji in Braziliji, danes pa je slavila še v Tajvanu. Globalna zmagovalca dobrodelnega teka sta postala Rus Ivan Motorin (64,3 kilometra), ki je leta 2017 zmagal tudi v Ljubljani, in njegova sodržavljanka Nina Zarina (53,7 kilometra), ki je v Švici v foto finišu ugnala globalno zmagovalko leta 2017, Poljakinjo Dominiko Stelmach, ki je tekla v Riu de Janeiru. Celoten izkupiček, zbran s štartninami, bo tudi tokrat namenjen financiranju fundacije, ki se ukvarja z raziskavami na področju zdravljenja poškodb hrbtenjače. V Sloveniji so tekači zbrali 19 tisočakov. Kolaž dogajanja z vsega sveta si lahko ogledate na našem portalu.
Vabljeni k ogledu posnetka tekaškega dogajanja z vsega sveta:
Od soparne vročine do prave zime v maju
Glede na to, da tekaški dogodek Wings For Life World Run po vsej Zemljini obli poteka hkrati, so bili tekači deležni zelo različnih vremenskih pogojev (od toče v Švici, do sneženja v Italiji do peklenskih vročin v Indiji), prav tako je to veljalo tudi za samo zahtevnost trase.
Medtem ko so tekači v Madridu v Španiji in Riu de Janeiru v Braziliji tekli v kičasto sončnem vremenu, so tekače v italijanskih Dolomitih, kjer se jim je pridružil tudi smukač Dominik Paris, čakale prave zimske razmere.
V italijanskih Dolomitih in v Reichenhallu v Nemčiji so tekači tekli v pravih zimskih razmerah.
Zimski prizor iz italijanskih Dolomitov
Tudi udeleženci teka, ki so izbrali traso v Arboretumu Volčji Potok, eno od štirih lokacij za organiziran tek z aplikacijo v Sloveniji, so se spopadali z razmočeno makadamsko podlago in blatom.
Najdlje sta pritekla Dino Grgič (46.1 kilometra) in Georginah Njoki (36.1 kilometra), med udeleženci pa sta bila tudi najboljši slovenski triatlonec David Pleše, zmagovalec premiernega teka Wings v Sloveniji, in športni plezalec Domen Škofic, ki je pretekel nekaj več kot 11 kilometrov.
Na vseh lokacijah po Sloveniji, poleg Volčjega potoka so tekači tekli še v Račah, Tolminu in Mariboru, je 464 prijavljenih tekačev skupaj s prijavninami in prispevki zbralo 19 tisoč evrov.
V Sloveniji so bili štirje organizirani teki z aplikacijo. Najbolj obiskano je bilo prizorišče v Volčjem potoku.
Teka se je udeležil tudi najboljši slovenski triatlonec David Pleše, ki je leta 2014 zmagal na prvi izvedbi slovenskega dela teka Wings.
Najdlje sta v Volčjem potoku zdržala Dino Grbic (41.6 kilometra) in Georginah Njoki (36.1 kilometra).
Tekači, ki so izbrali traso na Dunaju, so štartali v dežju ...
... medtem ko je tekače v Riu de Janeiru razvajalo sonce.
Wings For Life World Run je unikatna tekaška prireditev, ki nima ciljne črte, ampak se za udeležence konča v trenutku, ko jih prehiti zasledovalno vozilo oziroma jim je, če so se odločili za tek z aplikacijo, to sporočila mobilna aplikacija na njihovem telefonu.
In medtem ko so v Melbournu štartali ponoči ...
... so se tekači na Floridi na traso podali v zgodnjih jutranjih urah.
Na hrvaški trasi teka Wings For Life World Run teče tudi Robert Radojković, ki je v preteklosti na teku Wings zmagal že v Sloveniji in na Hrvaškem. V Zadru je tudi Aron Anderson, dvakratni globalni zmagovalec teka Wings, ki je tokrat sodeloval kot poročevalec in motivator.
Med tekači so bili številni športni zvezdniki, ki so se po svojih najboljših močeh spopadali z zahtevnostjo trase in kilometrino. Nekdanji avstrijski skakalec Andreas Goldberger je na Dunaju pred zasledovalnim vozilom bežal skoraj 39 kilometrov, nekaj kilometrov prej je zasledovalno vozilo ujelo Arona Andersona, švedskega ekstremnega športnika, ki je na teku Wings For Life World Run že dvakrat zmagal v globalnem merilu, letos pa se je kot ambasador in motivator pomešal med tekače v Zadru, kjer je tudi naša ekipa.
Fotoutrinki s teka Wings v Zadru (foto: Grega Valančič/Sportida):
Celoten znesek od štartnin je namenjen financiranju fundacije Wings For Life
Globalni dobrodelni dogodek Wings For Life World Run je tokrat na sporedu šestič. Tudi letos bo celoten znesek, zbran s štartninami in donacijami, namenjen neprofitni organizaciji Wings For Life, ki si prizadeva odkriti učinkovito zdravljenje poškodb hrbtenjače. Tekači so v petih letih zbrali že 23 milijonov evrov, iz fundacije pa prihajajo spodbudne vesti o napredku.
David Mzee, ki se je leta 2010 poškodoval pri gimnastiki in ostal paraliziran, je po zaslugi napredka na področju zdravljenja poškodb hrbtenjače danes samostojno prehodil štartno črto na dogodku v švicarskem Zugu.
Eden tistih, ki že občutijo napredek znanosti na področju zdravljenja poškodb hrbtenjače, je David Mzee, ki si je leta 2010 pri gimnastiki poškodoval hrbtenico in pristal na invalidskem vozičku. Zaradi napredka na področju zdravljenja hrbtenjače se je njegovo zdravstveno stanje tako zelo izboljšalo, da je danes s pomočjo pomagala samostojno prehodil prvih nekaj metrov s startne črte na dogodku v švicarskem Zugu.
Mzee je skupaj s 35-letnim Nizozemcem Gertjanom Oskanom, ki se je poškodoval v prometni nesreči, in 48-letnim Nemcem Sebastianom Toblerjem, udeležencem v kolesarski nesreči, del študije Inštituta za tehnologijo in Univerzitetne bolnišnice v Lozani v Švici. Namen študije je bil preveriti, ali elektrode lahko stimulirajo gibanje v tistih delih hrbtenice, ki so tako zelo poškodovani, da signali ne pridejo do živčnega sistema možganov.
Dobra volja med tekači v Münchnu v Nemčiji, kjer je eden od 12 uradnih dogodkov teka Wings For Life World Run.
Teče lahko vsak, tudi če je tekaški dogodek razprodan
Udeleženci teka, ki poteka pod geslom Tečemo za tiste, ki teči ne morejo, so tudi letos lahko izbirali med tremi tekaškimi možnostmi, od uradnega dogodka, ki poteka na 12 lokacijah po vsem svetu (v Avstraliji, Avstriji, Braziliji, Nemčiji, na Hrvaškem, v Gruziji, na Poljskem, v Južni Afriki, Švici, Tajvanu, Turčiji in ZDA), do organiziranega ali individualnega teka z mobilno aplikacijo.