Torek, 12. 3. 2013, 13.18
8 let, 7 mesecev
Brez predhodne priprave in ustreznega izbora nikar na turo
Na Sportalovi Rekreaciji bomo v seriji člankov predstavili napotke, ki bi jih po priporočilu Planinske zveze Slovenije (PZS) pohodniki morali upoštevati. Začenjamo z izborom pohodne ture, ustavili pa se bomo tudi ob ustrezni opremi, ravnanju ob nesrečah in primernem obnašanju v gorah.
Prav vsak letni čas je primeren za izbor planinskih in gorniških pohodov ter poti, prilagojenih našim psihofizičnim sposobnostim in trenutnim vremenskim razmeram. Vse več obiskovalcev gora, ki v gore zahajajo vse leto, (hodijo, plezajo in smučajo), se zaveda, da je čar narave v tem, da jo spoznavajo v različnih letnih časih. A marsikdo raje počaka, da se zima poslovi in da na vrata potrka pomlad, preden se po zadnjih jesenskih turah spet odpravi v gore.
Napotki pred odhodom na turo:
Za sezonske obiskovalce gora, ki pozimi ne zahajajo v gore, je še kako pomembno, da upoštevajo gorniško načelo postopnosti. Sezonski obiskovalci bi za prve spomladanske izlete morali izbrati lažje cilje. In sicer je priporočljivo, da najprej obiščejo kopna hribovita območja in poraščene vrhove v bližini doma, saj na ta način izboljšujejo fizično pripravljenost in tehnično usposobljenost za napornejše podvige.
Posluh fizični in psihični pripravljenosti. Izbor ture mora vsak posameznik prilagoditi svojim fizičnim in psihičnim sposobnostim, upoštevati pa mora tudi svoje zdravje. Če je udeležencev več, je treba posebno pozornost pri izbiri ture nameniti ljudem s kroničnimi boleznimi, srčnim bolnikom in seveda najmlajšim. Težavnost ture pa prilagoditi najšibkejšim soudeležencem.
Preučitev zemljevida in načrt poti. Ko je cilj izbran, je treba preučiti zemljevid območja odprave in pridobiti čim več informacij o izbrani turi od vodnikov, znancev in planinskih zvez. Veliko podatkov o poteh najdemo na različnih spletnih straneh, a mnogi so lahko zavajajoči, zato dodatna pazljivost pri pridobivanju informacij s spleta ne bo odveč! Načrt pohoda si napišite na papir in pri tem poskušajte predvideti, na katerih mestih bi se lahko spočili in katere zanimivosti bi si med potjo lahko ogledali. Ob tem se je dobro pozanimati o možnostih prenočitve in odprtosti koč v primeru zapletov. Slednje so v visokogorju in sredogorju spomladi lahko še zaprte.
Pred odhodom na turo več dni spremljajte vremenske razmere in razvoj vremena. Spomladi v visokogorju še vedno vladajo zimske razmere, zato je pomembno preveriti snežne razmere in stopnjo nevarnosti proženja plazov. Če v gorah sneži, se na turo podajte šele tretji dan po obilnem sneženju. Spomladi je treba veliko pozornost nameniti otoplitvam in dolžini dneva.
Preden se podate na turo, obvestite znance, kam odhajate in kdaj se nameravate vrniti, poleg tega pa obnovite znanje o uporabi tehnične opreme in skrbno pripravite ustrezno opremo, o kateri bomo govorili tudi v naslednjih prispevkih.