Sarah Sjoestroem Leon Marchand Katie Ledecky plavanje olimpijske igre Pariz 2024 Pariz 2024

Sreda, 31. 7. 2024, 23.10

Pariz 2024, plavanje

V bazenu padajo rekordi, Marchand v eni uri dvakrat zlat

Katie Ledecky, Pariz 2024 | Katie Ledecky je na svojih četrtih olimpijskih igrah prišla že do 12 medalje, od tega osme najžlahtnejšega leska. | Foto Reuters

Ameriška plavalska zvezdnica Katie Ledecky je z olimpijskim rekordom 15:30,02 na 1.500 metrov prosto na olimpijskih igrah v Parizu ubranila zlato medaljo iz Tokia 2021. Z olimpijskim rekordom (1:51,21) je na 200 m delfin slavil tudi francoski plavalec Leon Marchand, uro pozneje mu je podoben podvig uspel še na 200 metrov prsno. Švedinja Sarah Sjoestroem je pozlatela na 100 m prosto, to pa je bila že njena peta olimpijska medalja, druga zlata.

Pariz 2024 namizni tenis Darko Jorgić
Sportal Rokometaši do druge zmage, boleč poraz Jorgića, Hočevarjeva deveta

Katie Ledecky je na svojih četrtih olimpijskih igrah prišla že do 12 medalje, od tega osme najžlahtnejšega leska. V Tokiu je na 1500 m postala prva ženska olimpijska prvakinja na tej razdalji, tokrat pa je popravila še lastni olimpijski rekord z Japonske. Ni pa se približala svojemu svetovnemu rekordu iz Indianapolisa 2018.

Za 27-letno Američanko je to drugo odličje na teh igrah, pred tem je bila bronasta na 400 m prosto. Nastopila bo tudi na 800 m prosto, tudi tam pa bo branila olimpijsko zlato iz Tokia, pa tudi Ria 2016 in Londona 2012.

Z 12 kolajnami se je na večni lestvici izenačila z rojakinjo Jenny Thompson na drugem mestu najuspešnejših olimpijskih plavalcev v zgodovini. Na vrhu je njun rojak Michael Phelps, ki je z 28 kolajnami (23 zlatimi) ne le najuspešnejši plavalec, pač pa najuspešnejši olimpijec vseh časov.

Domače navijače je z drugim mestom razveselila Anastazija Kirpičnikova, ki si je priplavala prvo olimpijsko medaljo. Na tej razdalji je bila v Tokiu sedma, kar je bila doslej njena najboljša olimpijska uvrstitev. Na svojih drugih igrah je do prve kolajne prišla tudi tretja Isabel Gose.

Leon Marchand je olimpijski rekord postavil že na 4 x 400 mešano. | Foto: Reuters Leon Marchand je olimpijski rekord postavil že na 4 x 400 mešano. Foto: Reuters

Francoske ljubitelje plavanja je danes najbolj osrečil Leon Marchand, ki je v finalu na 200 metrov delfin slavil z olimpijskim rekordom 1:51,21 pred dosedanjim lastnikom rekorda, Madžarom Kristofom Milakom (1:51,75), tretji je bil Kanadčan Ilya Kharun (1:52,80). Drugouvrščeni Milak ostaja lastnik svetovnega rekorda, ki ga je postavil junija 2022 v Budimpešti.

Marchand je po dobri uri na domačih igrah prišel do naslednjega zlatega odličja. Z novim olimpijskim rekordom 2:05,85, tokrat na 200 metrov prsno, je ugnal dosedanjega lastnika Avstralca Zaca Stubblety-Cooka, ki je zaostal za slabo sekundo, bron je pripadel Nizozemcu Casparju Corbeauju (+ 2,05). Na teh igrah je za Marchanda to že sicer tretje zlato odličje, tudi na 400 m mešano je slavil z olimpijskim rekordom. Zapisal tudi kot prvi človek, ki je na enih olimpijskih igrah osvojil medaljo tako v disciplini delfin kot prsno.

Zhanle Pan | Foto: Reuters Zhanle Pan Foto: Reuters Kitajski plavalec Zhanle Pan je osvojil odličje zlatega leska v disciplini 100 metrov prosto. Devetnajstletnik je v francoski prestolnici razdaljo premagal v času 46,40 sekunde, kar je nov svetovni in olimpijski rekord. Oba rekordna dosežka sta bila že prej v njegovi lasti. V finalu je bil od začetka do konca razred zase. Uvodnih 50 metrov je končal na prvem mestu s časom 22,28, v drugi polovici tekme pa le stopnjeval svoj ritem in za več kot sekundo premagal svoje najbližje tekmece. Srebrno kolajno je osvojil Avstralec Kyle Chalmers (47,48), bronasto pa Romun David Popovici (47,49).

Srebrno kolajno je osvojil Avstralec Kyle Chalmers (47,48), bronasto pa Romun David Popovici (47,49).

Švedska plavalka Sarah Sjoestroem je osvojila zlato medaljo na 100 m prosto s časom 52,16 sekunde. Na drugem mestu je z zaostankom 13 stotink sekunde končala Američanka Torri Huske, bron si je priplavala Hongkonžanka Siobhan Bernadette Haughey.

Svetovna rekorderka Sarah Sjoestroem je osvojila zlato medaljo na 100 m prosto. | Foto: Reuters Svetovna rekorderka Sarah Sjoestroem je osvojila zlato medaljo na 100 m prosto. Foto: Reuters

Svetovna rekorderka v tej disciplini iz leta 2017 je Švedski priborila prvo zlato medaljo na letošnjih igrah. Zanjo je to peta medalja na OI, druga najžlahtnejšega leska. Leta 2016 v Riu je bila najboljša na 100 m delfin. Z današnjim nastopom je prišla do najboljše uvrstitve na 100 m prosto, pred tem je bila v Braziliji bronasta.

Na 100 m prosto je v torkovem polfinalu plavala tudi Slovenka Neža Klančar, ki je z izenačenim lastnim državnim rekordom 53,96 končala na 14. mestu.