Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
11. 2. 2014,
21.05

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Teja Gregorin

Torek, 11. 2. 2014, 21.05

8 let, 7 mesecev

"Teja bi lahko bila na prihodnjih dveh tekmah neustavljiva"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
"Teja je punca za velike tekme," nam je po zgodovinski prvi slovenski biatlonski medalji Teje Gregorin na olimpijskih igrah pojasnila njena nekdanja reprezentančna kolegica Tadeja Brankovič Likozar.

"Tole danes je bil res slovenski dan deklet, najprej Katja Višnar, nato še Teja," se je smejalo pred ero Teje Gregorin najboljši slovenski biatlonki Tadeji Brankovič Likozar, ki zadnji dve leti biatlon spremlja kot velika navijačica slovenskih tekmovalk in tekmovalcev. "Res sem navdušena in vesela, da se je to zgodilo. To je medalja … Predvsem seveda za Tejo, a tudi za ves slovenski biatlon," je še dodala.

Olimpijska kolajna najlepša nagrada za življenje, podrejeno športu

Brankovič Likozarjeva je pred leti sama vlekla slovenski biatlonski voz, nato pa dirigentsko palico predala prav današnji dobitnici brona na zasledovalni olimpijski tekmi, dolga leta sta bili reprezentančni kolegici in življenjski dosežek ji seveda od srca privošči: "Teja je izjemno osredotočena športnica. Lahko rečem, da je življenje povsem podredila športu in tudi s tega vidika ji to medaljo še posebej privoščim. Veliko je vložila v biatlon in zdaj se ji je to poplačalo."

Tadeja je nastopila na štirih olimpijskih igrah, na zadnjih pred štirimi leti v Vancouvru, zato je bržčas pravi naslov za vprašanje o bremenih, ki jih prinaša največji športni dogodek. "Zagotovo so olimpijske igre še posebej z medijskega vidika nekaj čisto drugačnega," pravi danes 35-letna nekdanja biatlonka iz Cerkelj na Gorenjskem, a hitro doda: "Tekma kot tekma pa je primerljiva s svetovnim pokalom. Priprava tekmovalca je takšna kot za vsako vaško tekmo, če se lahko tako izrazim. Priprava na tekmo mora biti povsem enaka, ampak razlika je v sposobnosti zdržati medijski pritisk. Sama na olimpijskih igrah nikoli nisem dosegla tega, kar sem si želela, vseeno pa sem vesela, da sem nastopila na štirih olimpijskih igrah."

Se bo Teja zdaj sprostila in bo neustavljiva? Se bo sprostila malo preveč?

Gregorinova je že na drugi tekmi letošnjih olimpijskih iger posegla po odličju. Ljubitelji biatlona v Sloveniji se zdaj sprašujemo, ali so zanjo igre zdaj že tako rekoč končane. Bo še našla motivacijo za posamično preizkušnjo in tekmo s skupinskim štartom? "Upam si ugibati, da to verjetno niso niti njene zadnje olimpijske igre," pa odgovarja Brankovič Likozarjeva in nadaljuje: "A že na teh je dosegla svoj življenjski cilj. Pričakujem, da jo bo to sprostilo in spodbudilo, da bi lahko bila na prihodnjih dveh tekmah neustavljiva. Računam na ta scenarij, je pa seveda mogoče tudi, da se toliko sprosti, da si reče, da je to to, in ji motivacija neznansko upade. Upam, da se zgodi prvo …"

Prvi scenarij je najbrž tudi bolj verjeten, saj je Teja tudi sama večkrat potarnala, da ni dovolj sproščena, da je nagnjena k nepotrebnemu zapletanju itd. Morda bi lahko ta sprostitev ob osvojenem odličju pomenila tudi nekakšen začetek, rojstvo Teje šampionke?

"Vedno je tekmovalec tisti, ki nase nalaga največje breme. Hočemo popolnost in vse prevečkrat se obremenjujemo z rezultati. Hočemo medaljo. Ampak ravno to je napaka v razmišljanju. Moraš iti po korakih in če te korake pravilno sestaviš, medalja pride sama od sebe. To je danes verjetno uspelo Teji. Če greš na tekmo z razmišljanjem, da je cilj medalja, mislim, da je tekma zate izgubljena že pred štartom," pojasnjuje biatlonka, ki se je v imenitni karieri šestkrat povzpela na oder za zmagovalke v svetovnem pokalu, na največjih tekmah, svetovnih prvenstvih in olimpijskih igrah pa ostala brez kolajn.

Ne spreglejte