Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Nedelja,
23. 2. 2014,
16.40

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 23. 2. 2014, 16.40

9 let, 2 meseca

Olimpijska streznitev za slovensko smučanje

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kljub veliki evforiji in vsesplošnem navdušenju nad dosežki slovenskih športnikov v Sočiju v oči bode bleda, a žal povsem realna slika moške smučarske reprezentance.

O skromnosti slovenskega moškega alpskega smučanja dovolj zgovorno priča že podatek o zgolj četverici, ki je pripotovala v Soči, za nameček pa je moral nato smukač Rok Perko zaradi poškodb po hudem padcu predčasno domov. A tudi če bi Olimpijski komite Slovenije bolj na široko odprl vrata za smučarje, bi na igre potoval le še Andrej Šporn ter v najboljšem primeru Martin Čater, vsi preostali pa so bili daleč od prepisanih norm. Med njimi tudi Janez Jazbec, ki je po slabem začetku sezone smuči že postavil v kot, ter nekdaj zelo obetavna Matic Skube in Miha Kürner, ki bosta pred novo sezono le stežka prišla do reprezentančnega statusa.

Ob ozkem naboru razpoložljivih smučarjev pa tudi ti v Sočiju niso blesteli. Še za najbolj spodoben rezultat je z enajstim mestom v slalomu poskrbel Mitja Valenčič, za katerega je znano, da se po sezoni poslavlja od tekmovalnega smučanja. Solidno je v veleslalomu nastopil prvi veleslalomist evropskega pokala Žan Kranjec (23. mesto), medtem ko pa se je Klemnu Kosiju posrečil le smukaški nastop (24.).

Trenerska ocena: Korak nazaj

"Priznam, da prav velikega zadovoljstva olimpijski nastopi niso prinesli," je ob koncu olimpijskih iger dejal glavni trener slovenske moške reprezentance Miha Verdnik in se lotil krajše analize: "Kosi zaradi zdravstvenih težav že vso zimo ni na pravi ravni. Vseeno je v Sočiju iztisnil največ in pokazal več kot v svetovnem pokalu. Kranjec se je prav tako prvič spopadel s tako veliko tekmo. Veseli predvsem njegov drugi veleslalomski nastop. Za oba je pomembno, da sta dobila prepotrebne izkušnje. Valenčič je v prvem teku slaloma postregel z dobro predstavo, ki pa je na zahtevni postavitvi ni nadgradil."

Ker olimpijski rezultati ne odstopajo od ravni svetovnega pokala, bi jih zlahka označili za trenutek resnice in svojevrstno streznitev. Tudi glavni trener se na podlagi doseženega ozira v prihodnost. "Soči nam kaže, da se moramo v novem štiriletnem obdobju lotiti načrtnega in predvsem dolgoročnega dela s poudarkom na mlajših tekmovalcih. Žal smo v preteklosti prav delu z njimi namenili premalo pozornosti. Ceno plačujemo zdaj. Dovolj pove primerjava med ZOI 2010 in 2014. Napredka ni. Prej nasprotno, vidi se nazadovanje. Poleg tega smo nastopili z manjšo ekipo," razmišlja Verdnik.

Finale brez Slovencev?

Slovenske smučarje, med katere je pljusknil tudi val poškodb (Rok Perko in Boštjan Kline), čaka zdaj nadaljevanje sezone, v katerem še lahko preprečijo sramoto, ki jim grozi. V tem trenutku namreč v prav nobeni disciplini ne najdemo Slovenca, kar pomeni, da bi lahko ostali brez enega samega predstavnika v finalu v Lenzerheideju.

Bržčas tudi ta podatek kliče k ukrepanju. "Zadnje štiriletno obdobje nas uči, da se ne smemo oklepati zgolj tekmovalcev svetovnega pokala. Vlagati moramo v mlajše in graditi mladinsko ekipo. Lep primer so Norvežani, ki žanjejo sadove štiriletnega dela. Sledijo jim Italijani, Kanadčani in še kdo," odgovarja šef moške smučarske linije, ki je na najnižji točki v zadnjih letih.

Ne spreglejte