Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
17. 3. 2008,
12.14

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 17. 3. 2008, 12.14

8 let, 8 mesecev

Hickey o Tibetu: Športa ne gre mešati s politiko

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na Brdu pri Kranju so se predsedniki nacionalnih olimpijskih komitejev (NOK) ločeno sestali pred skupno sejo z ministri EU, pristojnimi za šport.

Predsednik Evropskih olimpijskih komitejev (EOC) Parick Hickey je na današnjem sestanku predsednikov nacionalnih olimpijskih komitejev (NOK) članic Evropske unije na Brdu pri Kranju o vprašanju morebitnega bojkota letošnjih olimpijskih iger (OI) v Pekingu dejal: "Mi smo športna organizacija in se v politična vprašanja ne bomo vmešavali."

Predsedniki NOK so se ločeno sestali pred skupno sejo z ministri EU, pristojnimi za šport. Vprašanje o stališču do morebitnega bojkota OI je sprožil podpredsednik Evropskih olimpijskih komitejev (EOC) Togay Bayatli iz Turčije, ki je že pred sejo dejal, da morajo politična vprašanja reševati Združeni narodi in drugi mednarodni organi. "Največjo škodo v primeru bojkotov in drugih političnih akcij utrpijo športniki, kot na primer v primeru bojkotov vzhodnega ali zahodnega bloka OI v Moskvi ali Los Angelesu. Mislim, da se kaj takega sedaj ne more več primeriti," je menil Bayatli.

Tudi Cerar proti bojkotu OI

"Upam, da je šport še vedno orodje medkulturnega dialoga," pa je pred srečanjem ministrov za šport dejal slovenski minister za šolstvo in šport Milan Zver in poudaril, da sam nasprotuje bojkotu olimpijskih iger. "To bi bila velika škoda. Upam, da bosta Tibet in Kitajska našla dolgoročno rešitev problema," je dodal.

Tudi Miroslav Cerar, najuspešnejši slovenski športnik na velikih tekmovanjih (na OI, SP in EP je osvojil trideset medalj), je proti bojkotu OI. "Sem proti temu, da bi politiko mešali s športom. In to iz več razlogov, najpomembnejša pa sta dva. Pri vsakem bojkotu tekmovanj največ izgubijo športniki, ki se trdo pripravljajo na športne dogodke in dolga leta odrekajo, potem pa jim je odvzeta pravica, da se pomerijo na športnem polju. Ob tem pa je šport eno redkih, če ne celo edino področje, kjer se med seboj pomerijo tudi morebitni tekmeci in sovražniki, ob tem pa imajo s tem tudi možnost, da med seboj govorijo. Resnično si želim, da bi šport ostal tisto področje našega življenja, ki omogoča medkulturni dialog," je na Brdu menil Cerar, ki je tudi ambasador za strpnost in fair play.

Športa in politike ne bi smeli mešati

Vprašanja človekovih pravic sicer ni na dnevnem redu srečanja ministrov za šport, vendar pa so že v nedeljo po prihodu v Slovenijo govorili tudi o letošnjih olimpijskih igrah v Pekingu in možnem pritisku na kitajsko vlado. Kriza v Tibetu je to vprašanje še posebej potisnila v ospredje, eden od tistih, ki jih je sprožil, pa je tudi avstrijski minister za šport Reinhold Lopatka. Večina udeležencev meni, da športa in politike ne bi smeli mešati.

Evropski voditelji so bili na vrhu unije minuli petek kritični do odziva Kitajske na demonstracije v Tibetu, niso pa zagrozili z bojkotom olimpijskih iger zaradi kršenja človekovih pravic.

Po zadnjih podatkih tibetanskega parlamenta v izgnanstvu v indijski Dharamsali je bilo v nasilju v Tibetu, ki je izbruhnilo ob 49. obletnici vstaje v Lhasi, ki je privedla do izgona tibetanskega vodje dalajlame, ubitih okoli sto ljudi, danes poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ne spreglejte