Petek, 18. 10. 2024, 18.55
1 mesec
Metodu Ropretu nov štiriletni mandat na čelu OZS
Odbojkarsko zvezo Slovenije (OZS) bo tudi v naslednjih štirih letih vodil Metod Ropret. Prvi mož zveze od leta 2012 je bil na današnji volilni skupščini na Brezovici pri Ljubljani edini predsedniški kandidat, od odbojkarskih delegatov je prejel vseh 50 glasov.
Odbojkarska zveza Slovenije v letošnjem letu praznuje stoletnico odbojke v Sloveniji, leto 2024 pa je za OZS tudi volilno leto. To v okviru skupščine v vodstvu zveze ni prineslo sprememb, Metod Ropret namreč ostaja predsednik krovne odbojkarske organizacije. Ropret, ki je na čelo OZS prišel novembra 2012, bo zvezo vodil še vsaj nadaljnja štiri leta. Z odločitvijo o kandidaturi ni okleval.
"Najprej moraš pri sebi sprejeti odločitev, da te delo, ki daleč od tega, da je preprosto, in ki ga ni malo, še do te mere motivira, da lahko prispevaš k razvoju panoge, s katero se ukvarjaš. Ko sem to bilanco delal sam pri sebi, sem ocenil, da imam še dovolj idej in tudi renome v mednarodnih krogih, s katerimi lahko pomagam pri nadaljnjem razvoju slovenske odbojke. Zavedam se tudi, da smo daleč od tega, da je vse idealno, in da je prostora za napredek še dovolj. A tovrstni izzivi me izpolnjujejo, mi dajejo motiv in energijo, da sem se pripravljen še naprej dejavno vključevati v aktivnosti. Tudi če sem bil na začetku v zgodbi bolj kot ne sam, pa je zdaj okrog mene oblikovan krog ljudi, predvsem mojih sodelavcev na Odbojkarski zvezi Slovenije, s katerimi si delimo vizijo, ter tudi zunanjih sodelavcev, ki nam pri tem pomagajo. Imamo izjemno uigrano ekipo tudi za organizacijo največjih dogodkov in moram reči, da z optimizmom zrem v prihodnost. Prepričan sem, da je pred slovensko odbojko še veliko lepih trenutkov."
"Veliko stvari, na katere lahko gledamo pozitivno" Slovenski odbojkarji so letos prvič nastopili na olimpijskih igrah.
Pred glasovanjem 50 delegatov se je Ropret na kratko še enkrat ozrl na pretekli mandat: "Zagotovo je stvari, na katere lahko gledamo zelo pozitivno, veliko. Tu sta odličji moške reprezentance na evropskih prvenstvih leta 2021 in 2023, četrto mesto na svetovnem prvenstvu leta 2022, prvi nastopi v elitni ligi narodov, krona vsega pa je bil premierni nastop naših odbojkarjev na olimpijskih igrah v Parizu. Tudi naša dekleta kažejo, da bomo na njih lahko v prihodnje še kako računali, že zdaj jih spet spremljamo v zlati evropski ligi, prvič bodo igrale na svetovnem prvenstvu. Tu je še srebrna kolajna naših paraodbojkaric na evropskem prvenstvu, nastop na paralimpijskih igrah in še bi lahko našteval. Ne gre pozabiti organizacije svetovnega prvenstva leta 2022, pa tudi prvega turnirja VNL pri nas. Mislim, da je prav, da se odločamo za organizacijo vseh teh dogodkov, dokler so za nas še dosegljivi. Zanimanje arabskih in azijskih držav je namreč izredno veliko in verjetno bodo šle številke, povezane z organizacijo največjih dogodkov, zunaj naših okvirov. Je pa tu še nekaj stvari, ki jih še želimo nadgraditi, predvsem na kadrovskem področju. Morali bomo širiti kadre v pisarni, to je za nas nujno, saj nas delo prehiteva in nas zasipa, predvsem moje sodelavce. Tako iz domačih kot iz zunanjih okolij smo večkrat opozorjeni, da to, kar počnemo z le petimi zaposlenimi, preprosto presega te okvire, še posebej v tako dolgem obdobju. Naša pisarna vodi vrsto projektov, tudi mednarodnih. Že dve leti smo z žensko reprezentanco vključeni v projekt FIVB Empowerment, z novim letom začenjamo enak program z moško reprezentanco, pogajamo pa se tudi še za možnost, da svetovna zveza podpre še projekt odbojke na mivki za moške in ženske. A kaj bo prinesel čas, nikoli ne vemo. Nekatere stvari so del načrtovanja in strategije, nekatere pa prinese čas sam po sebi in takrat je treba biti ob pravem času na pravem mestu."
Obvladljivo finančno stanje
Glede finančnega stanja OZS pa je Ropret pojasnil: "V letu 2023 smo imeli 300 tisoč evrov dobička, v letošnjem letu pa kaže, da bomo imeli okoli 150 tisoč evrov presežka prihodkov nad odhodki. To je glede na leto 2022, ko smo z zamikom čakali na prilive na račun svetovnega prvenstva, bistven korak naprej. Glede na velik obseg proračuna, ki se na letni ravni že redno giblje okoli štirih milijonov evrov, imamo zdaj obvladljivo stanje. Naša finančna slika je veliko boljša kot v letu 2022. Za letošnje leto še nimamo vseh rezultatov, a ocenjujem, da smo negativni društveni sklad v le dveh letih prepolovili in zdaj znaša manj kot 500 tisoč evrov. To je toliko, kot ga je OZS imela leta 2012, ko sem prevzel njeno vodenje, pri čemer je proračun znašal le 600 tisoč evrov. V tem trenutku pa negativni sklad predstavlja le še slabo osmino letnega proračuna."
"Za letošnje leto še nimamo vseh rezultatov, a ocenjujem, da smo negativni društveni sklad v le dveh letih prepolovili in zdaj znaša manj kot 500 tisoč evrov. To je toliko, kot ga je OZS imela leta 2012, ko sem prevzel njeno vodenje, pri čemer je proračun znašal le 600 tisoč evrov. V tem trenutku pa negativni sklad predstavlja le še slabo osmino letnega proračuna."
"Vsi nas spoštujejo in cenijo, a seveda ne le zaradi rezultatov"
Tudi pogled v prihodnost je po besedah Ropreta lahko svetel: "Kolikorkoli smo kritični sami do sebe, kar je sicer tudi prav, moram reči, da nas tisti, ki nas gledajo od zunaj, doma ali v tujini, vidijo kot zares dobro organizirano zvezo, ki ima nek smiseln koncept delovanja in ki ve, kaj počne. Najbolj ponosni smo seveda na medalje, ki so nas postavile ob bok najuspešnejših športov, in to ne le doma, ampak so nam prinesle tudi izjemno prepoznavnost v tujini. In to je tisto naslednje, na kar sem ponosen. Biti predstavnik slovenske odbojke v tujini je izjemno lepo. Vsi nas spoštujejo in cenijo, a seveda ne le zaradi rezultatov, ampak vsega, kar smo kot slovenska odbojka naredili na področju organizacije velikih mednarodnih dogodkov. Lahko bi našteli še veliko tega. Gremo v pravo smer in sprejemamo dobre odločitve. Trenutno imamo v Sloveniji rekordno število klubov, ki iz leta v leto raste. Imamo rekordno število ekip v naših ligah in tekmovanjih mladih, imamo rekorden vpis v klube in nenazadnje smo lahko ponosni tudi na to, da letos praznujemo stoletnico odbojke v Sloveniji. V mojih očeh jo praznujemo v izjemno dobri kondiciji. Pred nami so novi izzivi, a se jih vsi zelo veselimo."
Kdo so člani predsedstva?
V naslednjem štiriletnem mandatu bodo člani predsedstva OZS Sebastjan Cilenšek, Gregor Hribar in Mitja Koželj. Predsednik nadzornega odbora bo Aleš Kušar, člana pa Mile Crnovič in Jana Prešeren.
Predsednik disciplinske komisije bo Aljoša Jemec, člana komisije Beno Božič in Sebastjan Zorenč, medtem ko bo disciplinski sodnik Andrej Turk. Predsednik strokovnega sveta bo Jaroš Štekl, predsednica antidopinške komisije pa Katarina Cunder.