Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Viškovič

Sobota,
19. 1. 2013,
7.58

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

afriški pokal narodov

Sobota, 19. 1. 2013, 7.58

8 let, 7 mesecev

V znamenju Egipta in Samuela Eto'oja

Rok Viškovič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pred nami je nov afriški pokal narodov, že 29. po vrsti. Pobrskali smo po zgodovini tekmovanja najboljših afriških reprezentanc. Kaj smo ugotovili?

Prvič je bil afriški pokal narodov na sporedu daljnega leta 1957 v Sudanu, prvi naslov najboljše reprezentance na Črni celini pa je osvojil Egipt, ki je tudi sicer reprezentanca, ki je najbolj zaznamovala to tekmovanje. Egipčani so namreč daleč najbolj uspešna afriška reprezentanca, saj so doslej osvojili že kar sedem naslovov. Tudi zadnje desetletje afriškega nogometa so zaznamovali prav Egipčani. V zadnjih desetih letih so bili namreč najboljši kar trikrat. Zanimivo, ena izmed najbolj uspešnih afriških držav, Slonokoščena obala, je zmagala le enkrat. Predvsem v zadnjem obdobju Didier Drogba in soigralci niso imeli sreče, saj so kar dvakrat izgubili v finalu, obakrat po enajstmetrovkah. Mesto druge najbolj uspešne afriške nogometne države si delita Gana in Kamerun, oba sta zmagala štirikrat, a na nov naslov čakata že dolgo. Ganci kar več kot 30 let, Kamerunci dobro desetletje.

Slonokoščena obala in Kamerun skupaj manj kot Etiopija

Egipčani so rekorderji tudi po številu nastopov na zaključnem turnirju. Na kar 22 pokalih afriških narodov so nastopali doslej.

Slonokoščena obala je druga po številu nastopov na zaključnem turnirju (20), tretji pa so Ganci z enim manj (19). Ni presenečenje, da so Egipčani najboljši tudi po številu tekem (90) in zmag (51), ki so jih dosegli v tem tekmovanju. Po številu zmag so na drugem mestu Ganci (43), takoj za njimi pa Nigerijci (42). Egipčani so afriški pokal narodov zaznamovali tudi po številu zaključnih turnirjev, ki so jih gostili. Teh je bilo doslej štiri, z enakim številom organizacij največjega afriškega nogometnega tekmovanja se lahko pohvali tudi Gana. Zanimivo, Etiopija, ki ne slovi ravno kot nogometna država, je to tekmovanje doslej organizirala trikrat, medtem ko sta Kamerun in Slonokoščena obala, ki sodita med najbolj nogometne afriške države, tekmovanje doslej organizirali le enkrat.

Kamerunski zvezdnik ne bo zvišal mejnika

In kdo je nogometaš, ki je dosegel največ golov v zgodovini afriških nogometnih pokalov? Kamerunec Samuel Eto'o, ki je doslej zabil že 18 golov.

Možnosti, da bi letos to številko še povišal, ne bo imel, saj se Kamerun na letošnji afriški pokal narodov presenetljivo sploh ni uvrstil. Na drugem mestu večne lestvice strelcev je nekdanji napadalec Slonokoščene obale Laurent Pokou, ki je gole zabijal v šestdesetih in sedemdesetih letih minulega stoletja, ustavil pa se je pri številki 14. En gol manj je dal Nigerijec Rashidi Yekini, ki je gole zabijal v osemdesetih in devetdesetih letih minulega stoletja. Od še aktivnih nogometašev, ki bodo nastopali tudi letos, je najboljši zvezdnik Slonokoščene obale Didier Drogba. Doslej je na afriških pokalih narodov zadel desetkrat. Bo letos številko še povišal?

Ne spreglejte