Petek, 5. 2. 2016, 10.12
3 leta, 11 mesecev
Skačejo v zelje evropskim velikanom in se ne mislijo ustaviti
Pod največji prestop v nogometnem letu 2016 se je podpisal Alex Teixeira. Brazilec je v zadnjih sezonah navduševal pri ukrajinskem velikanu Šahtarju. Mreže je polnil tako v domačih tekmovanjih kot tudi ligi prvakov. Čeprav še ni debitiral za člansko reprezentanco, se je dober glas o njegovem znanju razširil po svetu. V zimskem prestopnem roku ga je na seznamu želja podčrtal trener Liverpoola Jürgen Klopp, a kluba nista našla skupnega jezika. Rdeči so ponujali 42 milijonov evrov. Če bi Ukrajinci sprejeli ponudbo, bi rdeči poskrbeli za največji evropski prestop leta, tako pa je ostalo vse le pri željah.
Vodstvo Šahtarja se je drugače odzvalo, ko je na vrata ukrajinskega kluba potrkalo vodstvo Jiangsu Suning. Ponudilo je okroglih 50 milijonov evrov. Ukrajinci so se sprva obotavljali, dolgoletni trener Šahtarja Mircea Lucescu je najprej trdil, da njegov prvi strelec niti pod razno ni na prodaj, nato pa so se pri bogatem ukrajinskem klubu le premislili. Sprejeli so ponudbo Kitajcev, Teixeira pa se je vpisal v zgodovino, saj je s podpisom štiriletne pogodbe postavil nov azijski rekord. Na celini, ki se vije od Bližnjega do Daljnega vzhoda, ni v preteklosti še nobeden izmed klubov za prihod nogometaša vplačal tolikšen znesek.
Najprej 28, nato 42, zdaj že 50!
V zadnjih desetih dneh je bil že tretjič presežen znesek rekordnega prestopa v zgodovini kitajskega prvenstva. Najprej se je na Kitajsko iz Londona preselil brazilski reprezentant Ramires (28 milijonov evrov), med tednom pa je mikavna ponudba na drugo stran sveta popeljala še Oblakovega soigralca pri madridskem Atleticu, Jacksona Martineza. Kolumbijec je novega delodajalca (Guangzhou Evergrande) stal 42 milijonov evrov, a se tu rekordni niz še ni končal.
OFFICIAL: Guangzhou Evergrande Taobao have completed the signing of Jackson Martinez (29) from At. Madrid for €42M. pic.twitter.com/imQIiMnFdm
— TransferMarkt China (@asaikana) February 3, 2016
Teixeira je kot prvi prebil mejo 50 milijonov evrov. Poraja se vprašanje, kako globoko bi lahko segli kitajski snubci za Kolumbijca Radamela Falcaa. Na Otoku je v zadnjih sezonah le še bleda senca nekdanjega kralja napadalcev. Sodeč po zadnjih govoricah vedno bližje selitvi v deželo, obdano s Kitajskim zidom.
Med tistimi, ki so pozimi zapustili Evropo in se podali na Kitajsko, po imenih izstopata tudi Kolumbijec Fredy Guarin in napadalec Slonokoščene obale Gervinho.
Bosta naslednja Falcao in Lavezzi?
Prestopni rok na Kitajskem traja do 26. februarja, naslednji zvezdnik, ki bi se lahko poleg Falcaa preizkusil v kitajskem prvenstvu, pa je Argentinec Ezequiel Lavezzi. Pri francoskem prvaku PSG je v senci nekaterih soigralcev, na Kitajskem pa bi se vse pletlo okrog njega in bi bil deležen osrednje vloge.
Šušlja se tudi o tem, da bi se lahko na Kitajsko preselil nekdanji brazilski reprezentant Jo, tako da bi se lahko število brazilskih legionarjev še povečalo. Že zdaj jih na Kitajskem igra več kot 150, med njimi je tudi nekdanji veliki up brazilskega nogometa Robinho.
Teixeira bo slačilnico Jiangsuja, ki ga vodi nekdanji romunski as Dan Petrescu, delil z rojakom Ramiresom, njegov soigralec bo tudi Brazilec s hrvaškim potnim listom Sammir. Jiangsu je v prejšnji sezoni osvojil deveto mesto.
Kitajski eliti se je pridružil tudi Slovenec
Kitajska ima največ prebivalcev na svetu. Dežela z milijardo in 350 milijoni ljudi, prepolna bogatašev, ponuja ogromno poslovnih možnosti. Prebuja se tudi nogomet. Da lahko sežejo globoko v denarnico, so kitajski klubi dokazali že v preteklosti, ko sta Nicolas Anelka in Didier Drogba računala na ogromen zaslužek. Zdaj so se kitajski klubi odločili, da ne bodo v svoje vrste vabili le odsluženih veteranov, ki želijo v zadnjih sezonah še kaj zaslužiti, ampak bodo pripeljali v svoje okolje tudi mlajše zvezdnike. To jim odlično uspeva. Rekorder Teixeira ima komaj 26 let in je bil želja številnih evropskih klubov, a ga je denar premamil drugam.
Na Kitajskem velja pravilo, da mora imeti vsak prvoligaški klub domačega vratarja. Skrbijo za razvoj domačega nogometa, saj lahko naenkrat igrajo le trije tujci, ki prihajajo iz drugih celin. Poleg njih lahko barve kluba zastopa še eden legionar iz Azije.
Seznam nogometašev je iz leta v leto bogatejši za znana imena, podobna velja tudi za trenerje. V novi sezoni bo podrobneje na Kitajsko pogledovala tudi Slovenija, saj bo spremljala na delu nekdanjega selektorja Slavišo Stojanovića. Ljubljančan, ki je popeljal Domžale in Crveno zvezdo do državnega naslova, je prevzel klub Changchun Yatai. Za zdaj je eden redkih, ki si še ni privoščil dragega zimskega nakupa.
Na Kitajskem je za nakup okrepitev na voljo še dovolj časa, saj se bo prestopni rok končal 26. februarja. Bomo takrat poročali o novem rekordnem znesku?