Jadranski derbi s slovenskim pridihom (fotozgodba)

Kako je Kek dvignil na noge Reko? #fotozgodba

1

Rijeka Hajduk | Foto Vid Ponikvar

Na Reki smo prisostvovali zgodovinskemu obračunu v hrvaškem prvenstvu, v katerem sta imela glavno besedo Slovenca. Rijeka Matjaža Keka je v močnem dežju, ki je spominjal na prizore vesoljnega potopa, premagala Hajduk Marijana Pušnika z 2:1. Na štadionu Rujevica ni manjkalo zanimivih prigod.

Nekdanji slovenski selektor Matjaž Kek, trener Rijeke z najdaljšim stažem, je bil pred dvobojem zamišljen ... | Foto: Vid Ponikvar Nekdanji slovenski selektor Matjaž Kek, trener Rijeke z najdaljšim stažem, je bil pred dvobojem zamišljen ... Foto: Vid Ponikvar

Čeprav ni igral, je bil bolj židane volje njegov rojak Matic Črnic. Mariborčan, junak reških src, mlajšega someščana ni uvrstil v začetno postavo.   | Foto: Vid Ponikvar Čeprav ni igral, je bil bolj židane volje njegov rojak Matic Črnic. Mariborčan, junak reških src, mlajšega someščana ni uvrstil v začetno postavo. Foto: Vid Ponikvar

Marijan Pušnik, strateg Hajduka, na splitski klopi ni skrival optimizma. To je bil zgodovinski dvoboj. Prvič v hrvaškem prvenstvu sta se na Reki za točke pomerila kluba, ki ju istočasno vodita slovenska trenerja. | Foto: Vid Ponikvar Marijan Pušnik, strateg Hajduka, na splitski klopi ni skrival optimizma. To je bil zgodovinski dvoboj. Prvič v hrvaškem prvenstvu sta se na Reki za točke pomerila kluba, ki ju istočasno vodita slovenska trenerja. Foto: Vid Ponikvar

Pred tekmo je Korošec, ki do tekme na Reki ni izgubil 12 srečanj zapored,  izžareval dobro voljo. Pošalil se je tudi z glavnim delivcem pravice. | Foto: Vid Ponikvar Pred tekmo je Korošec, ki do tekme na Reki ni izgubil 12 srečanj zapored, izžareval dobro voljo. Pošalil se je tudi z glavnim delivcem pravice. Foto: Vid Ponikvar

Slovenska trenerja, ki ju veže dolgoletno prijateljstvo, sta se pred srečanjem toplo pozdravila. Kek je pred dnevi že čestital Pušniku, saj je nekdanji trener Olimpije praznoval 56. rojstni dan. | Foto: Vid Ponikvar Slovenska trenerja, ki ju veže dolgoletno prijateljstvo, sta se pred srečanjem toplo pozdravila. Kek je pred dnevi že čestital Pušniku, saj je nekdanji trener Olimpije praznoval 56. rojstni dan. Foto: Vid Ponikvar

Srečo so mu zaželeli tudi sodelavci. Med njimi je tudi nekdanji zvezdnik Hajduka, francoskega prvenstva in jugoslovanskega nogometa Zlatko Vujović (desno). | Foto: Vid Ponikvar Srečo so mu zaželeli tudi sodelavci. Med njimi je tudi nekdanji zvezdnik Hajduka, francoskega prvenstva in jugoslovanskega nogometa Zlatko Vujović (desno). Foto: Vid Ponikvar

Dvoboj se je začel debelo minuto čez 15. uro. | Foto: Vid Ponikvar Dvoboj se je začel debelo minuto čez 15. uro. Foto: Vid Ponikvar

Rijeka je bila boljša, tako kot se spodobi za vodilno moštvo hrvaškega prvenstva, a je bila pred vrati Hajduka silno neučinkovita. Na vratih gostov je plenil pozornost edini članski hrvaški reprezentant v vrstah splitskega kluba, visoki vratar Lovre Kalinić. | Foto: Vid Ponikvar Rijeka je bila boljša, tako kot se spodobi za vodilno moštvo hrvaškega prvenstva, a je bila pred vrati Hajduka silno neučinkovita. Na vratih gostov je plenil pozornost edini članski hrvaški reprezentant v vrstah splitskega kluba, visoki vratar Lovre Kalinić. Foto: Vid Ponikvar

Dež ni ponehal. Še več, iz minute v minuto je bil bolj nadležen, tako da je reški štadion spominjal na prizore vesoljnega potopa. Na srečo je drenaža travnate podlage na glavnem igrišču na Rujevici tako kakovostna, da dež ni v popolnosti pokvaril velikega derbija. | Foto: Vid Ponikvar Dež ni ponehal. Še več, iz minute v minuto je bil bolj nadležen, tako da je reški štadion spominjal na prizore vesoljnega potopa. Na srečo je drenaža travnate podlage na glavnem igrišču na Rujevici tako kakovostna, da dež ni v popolnosti pokvaril velikega derbija. Foto: Vid Ponikvar

Kako močna je Rijeka, dokazuje primer Matica Črnica. Na Reko je prišel v prvovrstni formi, ko je izstopal v slovenskem prvenstvu in se izkazal proti West Hamu. Trener Kek je ocenil, da ima trenutno na voljo boljših enajst kandidatov, tako da se je moral mladi Mariborčan zadovoljiti z vlogo morebitnega aduta s klopi. Proti Hajduku ni dočakal nastopa. | Foto: Vid Ponikvar Kako močna je Rijeka, dokazuje primer Matica Črnica. Na Reko je prišel v prvovrstni formi, ko je izstopal v slovenskem prvenstvu in se izkazal proti West Hamu. Trener Kek je ocenil, da ima trenutno na voljo boljših enajst kandidatov, tako da se je moral mladi Mariborčan zadovoljiti z vlogo morebitnega aduta s klopi. Proti Hajduku ni dočakal nastopa. Foto: Vid Ponikvar

Da je Črnic prišel na Reko, je zaslužen tudi legenda kluba Srečko Juričić, ki opravlja vlogo športnega direktorja. Z razpletom v prvem polčasu, končal se je brez zadetkov (0:0), ni bil pretirano zadovoljen. | Foto: Vid Ponikvar Da je Črnic prišel na Reko, je zaslužen tudi legenda kluba Srečko Juričić, ki opravlja vlogo športnega direktorja. Z razpletom v prvem polčasu, končal se je brez zadetkov (0:0), ni bil pretirano zadovoljen. Foto: Vid Ponikvar

Navijači Hajduka, združeni pod imenom Torcida, so se oblekli v oranžne kombinazone, s katerimi so hoteli na inovativen način opisati, kako se na južni tribuni reškega štadiona, namenjeni gostujočim navijačem, počutijo kot v zaporu. Oziroma tako kot ptica v kletki. V mislih so imeli zaporniške uniforme v zloglasnem Guantanamu, na ograjo pa izobesili velik transparent Svoboda navijačem. | Foto: Vid Ponikvar Navijači Hajduka, združeni pod imenom Torcida, so se oblekli v oranžne kombinazone, s katerimi so hoteli na inovativen način opisati, kako se na južni tribuni reškega štadiona, namenjeni gostujočim navijačem, počutijo kot v zaporu. Oziroma tako kot ptica v kletki. V mislih so imeli zaporniške uniforme v zloglasnem Guantanamu, na ograjo pa izobesili velik transparent Svoboda navijačem. Foto: Vid Ponikvar

Ker je med srečanjem deževalo kot iz škafa, se je oranžni dodatek, glasna kritika zastraženosti južne tribune na Reki, v katastrofalnem vremenu izkazal za zelo praktično rešitev. Privržence splitskega kluba je obvaroval najhujšega.  | Foto: Vid Ponikvar Ker je med srečanjem deževalo kot iz škafa, se je oranžni dodatek, glasna kritika zastraženosti južne tribune na Reki, v katastrofalnem vremenu izkazal za zelo praktično rešitev. Privržence splitskega kluba je obvaroval najhujšega. Foto: Vid Ponikvar

O tem, kako močne so bile padavine med srečanjem, priča tudi fotografija bližnjih zgradb v okolici štadiona, na katerih ni manjkalo podpore Kekovim izbrancem. | Foto: Vid Ponikvar O tem, kako močne so bile padavine med srečanjem, priča tudi fotografija bližnjih zgradb v okolici štadiona, na katerih ni manjkalo podpore Kekovim izbrancem. Foto: Vid Ponikvar

V prvem polčasu so nogometaši Rijeke tekmovali med seboj, kdo bo zapravil lepšo priložnost. Franko Andrijašević, nekdanji kapetan Hajduka na začasnem delu na Reki, je nastreljal celo okvir vrat ... | Foto: Vid Ponikvar V prvem polčasu so nogometaši Rijeke tekmovali med seboj, kdo bo zapravil lepšo priložnost. Franko Andrijašević, nekdanji kapetan Hajduka na začasnem delu na Reki, je nastreljal celo okvir vrat ... Foto: Vid Ponikvar

Žoga, s katero se igrajo tekme hrvaškega prvenstva, ni in ni hotela v gol. | Foto: Vid Ponikvar Žoga, s katero se igrajo tekme hrvaškega prvenstva, ni in ni hotela v gol. Foto: Vid Ponikvar

Podpora "premočenih" domačih privržencev zaradi tega ni bila prav nič manj bučna. | Foto: Vid Ponikvar Podpora "premočenih" domačih privržencev zaradi tega ni bila prav nič manj bučna. Foto: Vid Ponikvar

Člani navijaške skupine Armada so ponavadi oblečeni v bela in svetlo modra oblačila, tokrat pa so se bili primorani zaradi dežja odločiti za bolj pisano podobo. | Foto: Vid Ponikvar Člani navijaške skupine Armada so ponavadi oblečeni v bela in svetlo modra oblačila, tokrat pa so se bili primorani zaradi dežja odločiti za bolj pisano podobo. Foto: Vid Ponikvar

Zadetek Rijeke je visel v zraku, nato pa je v 60. minuti sledila kazen v slogu nogometnega pregovora Kdor ne da, ta prejme. Madžar Marko Futacs je popeljal Pušnikovo četo v vodstvo. | Foto: Vid Ponikvar Zadetek Rijeke je visel v zraku, nato pa je v 60. minuti sledila kazen v slogu nogometnega pregovora Kdor ne da, ta prejme. Madžar Marko Futacs je popeljal Pušnikovo četo v vodstvo. Foto: Vid Ponikvar

Na pomolu je bilo presenečenje, Kek se je spogledoval s prvim porazom Rijeke v tej sezoni. | Foto: Vid Ponikvar Na pomolu je bilo presenečenje, Kek se je spogledoval s prvim porazom Rijeke v tej sezoni. Foto: Vid Ponikvar

Torcida je v veselju prižgala tudi nekaj bakl, ki pa so jih neumorne dežne kaplje hitro pogasile. Tako je narava olajšala delo gasilcem, ki jih na jadranskih derbijih ponavadi zaradi prižganih pirotehničnih sredstev čaka veliko dela. | Foto: Vid Ponikvar Torcida je v veselju prižgala tudi nekaj bakl, ki pa so jih neumorne dežne kaplje hitro pogasile. Tako je narava olajšala delo gasilcem, ki jih na jadranskih derbijih ponavadi zaradi prižganih pirotehničnih sredstev čaka veliko dela. Foto: Vid Ponikvar

Navijači Hajduka so provokativno izpostavili tudi dres Crvene zvezde in z njim ciljali na zamere, stare skoraj tri desetletja, ko sta se leta 1987 v Beogradu v finalu nekdanjega jugoslovanskega pokala pomerila Hajduk in Rijeka. Splitčani so zmagali po izvajanju kazenskih strelov, navijači Rijeke pa so se na štadionu Partizana družili s privrženci Crvene zvezde. Takrat je bil junak tekme vratar Hajduka Zoran Varvodić Rambo, zdajšnji trener vratarjev in Pušnikov sodelovalec, ki je del kariere preživel tudi med vratnicama Olimpije. | Foto: Vid Ponikvar Navijači Hajduka so provokativno izpostavili tudi dres Crvene zvezde in z njim ciljali na zamere, stare skoraj tri desetletja, ko sta se leta 1987 v Beogradu v finalu nekdanjega jugoslovanskega pokala pomerila Hajduk in Rijeka. Splitčani so zmagali po izvajanju kazenskih strelov, navijači Rijeke pa so se na štadionu Partizana družili s privrženci Crvene zvezde. Takrat je bil junak tekme vratar Hajduka Zoran Varvodić Rambo, zdajšnji trener vratarjev in Pušnikov sodelovalec, ki je del kariere preživel tudi med vratnicama Olimpije. Foto: Vid Ponikvar

Da na Reki vendarle ne bo presenečenja, je poskrbel branilec Rijeke Josip Elez. Dosegel je dva zadetka in poskrbel za poraz nekdanjega kluba. Elez je nekdanji obetavni branilec Hajduka, ki se je kot najstnik odločil za selitev k rimskemu Laziu. V Italiji se ni naigral, nato pa so se nanj spomnili Rečani. Keka je spremljal dober šesti čut. | Foto: Vid Ponikvar Da na Reki vendarle ne bo presenečenja, je poskrbel branilec Rijeke Josip Elez. Dosegel je dva zadetka in poskrbel za poraz nekdanjega kluba. Elez je nekdanji obetavni branilec Hajduka, ki se je kot najstnik odločil za selitev k rimskemu Laziu. V Italiji se ni naigral, nato pa so se nanj spomnili Rečani. Keka je spremljal dober šesti čut. Foto: Vid Ponikvar

Pušnik je nemočno širil roke. Ni mogel razumeti, kako hitro so lahko njegovi varovanci zapravili dragoceno prednost. | Foto: Vid Ponikvar Pušnik je nemočno širil roke. Ni mogel razumeti, kako hitro so lahko njegovi varovanci zapravili dragoceno prednost. Foto: Vid Ponikvar

Korošec se je lahko obrisal pod nosom za rezultat, ki bi osrečil navijače Hajduka. | Foto: Vid Ponikvar Korošec se je lahko obrisal pod nosom za rezultat, ki bi osrečil navijače Hajduka. Foto: Vid Ponikvar

Po vodstvu z 2:1 so navijači Rijeke komaj čakali, da delivec pravice označi konec srečanja in da se lahko prične slavje na Rujevici. | Foto: Vid Ponikvar Po vodstvu z 2:1 so navijači Rijeke komaj čakali, da delivec pravice označi konec srečanja in da se lahko prične slavje na Rujevici. Foto: Vid Ponikvar

Želja se jim je uresničila. Rijeka je zmagala z 2:1 in vsaj za nekaj časa pobegnila zagrebškemu Dinamu na devet točk prednosti. Pušnikov Hajduka zaostaja že za 13 točk ... | Foto: Vid Ponikvar Želja se jim je uresničila. Rijeka je zmagala z 2:1 in vsaj za nekaj časa pobegnila zagrebškemu Dinamu na devet točk prednosti. Pušnikov Hajduka zaostaja že za 13 točk ... Foto: Vid Ponikvar

Če je Kek pred dnevi čestital Pušniku, je bilo zdaj obratno. Korošec je čestital Štajercu za zasluženo zmago. | Foto: Vid Ponikvar Če je Kek pred dnevi čestital Pušniku, je bilo zdaj obratno. Korošec je čestital Štajercu za zasluženo zmago. Foto: Vid Ponikvar

Nogometaši Rijeke so bili po jadranskem derbiju tako srečni, da so z veseljem pozirali za spominsko fotografijo. | Foto: Vid Ponikvar Nogometaši Rijeke so bili po jadranskem derbiju tako srečni, da so z veseljem pozirali za spominsko fotografijo. Foto: Vid Ponikvar

Navijači so se jih pričakali na nogah in se jim priklonili za čudežen niz, s katerim so v tem trenutku prvi favoriti za naslov (jesenskega) prvaka. | Foto: Vid Ponikvar Navijači so se jih pričakali na nogah in se jim priklonili za čudežen niz, s katerim so v tem trenutku prvi favoriti za naslov (jesenskega) prvaka. Foto: Vid Ponikvar

Matjaž Kek si je lahko oddahnil. Njegov sanjski niz neporaženosti se nadaljuje, Rijeka ostaja hit prvenstva. | Foto: Vid Ponikvar Matjaž Kek si je lahko oddahnil. Njegov sanjski niz neporaženosti se nadaljuje, Rijeka ostaja hit prvenstva. Foto: Vid Ponikvar

Po sladki zmagi nad velikim tekmecem je sledil še ognjemet. Rujevico je preplavila evforija, štadion je preplavilo vzklikanje ''Šampioni, šampioni.'' | Foto: Vid Ponikvar Po sladki zmagi nad velikim tekmecem je sledil še ognjemet. Rujevico je preplavila evforija, štadion je preplavilo vzklikanje ''Šampioni, šampioni.'' Foto: Vid Ponikvar

Po srečanju je najprej pred novinarje stopil Marijan Pušnik. Bil je nezadovoljen, zlasti na nedopustne in naivne napake branilcev, ki so omogočili Rijeki pot do preobrata od 0:1 do 2:1. | Foto: Vid Ponikvar Po srečanju je najprej pred novinarje stopil Marijan Pušnik. Bil je nezadovoljen, zlasti na nedopustne in naivne napake branilcev, ki so omogočili Rijeki pot do preobrata od 0:1 do 2:1. Foto: Vid Ponikvar

V boljšo voljo smo ga spravili šele slovenski novinarji. V soboto na Reki ni manjkalo slovenskih jeklenih konjičkov ... | Foto: Vid Ponikvar V boljšo voljo smo ga spravili šele slovenski novinarji. V soboto na Reki ni manjkalo slovenskih jeklenih konjičkov ... Foto: Vid Ponikvar

Nato je prišel na vrsto še presrečni zmagovalec. Iz njegovih oči je izžarevalo ogromno zadovoljstvo. | Foto: Vid Ponikvar Nato je prišel na vrsto še presrečni zmagovalec. Iz njegovih oči je izžarevalo ogromno zadovoljstvo. Foto: Vid Ponikvar

Mariborčan je dvignil na noge Reko. Piše lepo nogometno zgodbo, ki je v nadaljevanju sezone ne želi kar tako prekiniti. Zavrača pa vsako evforijo ...  | Foto: Vid Ponikvar Mariborčan je dvignil na noge Reko. Piše lepo nogometno zgodbo, ki je v nadaljevanju sezone ne želi kar tako prekiniti. Zavrača pa vsako evforijo ... Foto: Vid Ponikvar

Nekaj minut je namenil tudi številčni slovenski novinarski delegaciji ...  | Foto: Vid Ponikvar Nekaj minut je namenil tudi številčni slovenski novinarski delegaciji ... Foto: Vid Ponikvar

... nato pa se že vidno utrujen poslovil. Povedal je še, da se najbolj veseli ocvrtega piščanca pri mami na nedeljskem kosilu. Napočil je čas za reprezentančni premor, z zanimanjem pa bo spremljal tudi današnji rezultat zagrebškega Dinama, ki gostuje pri Splitu. Kek ima velikih devet točk prednosti ... | Foto: Vid Ponikvar ... nato pa se že vidno utrujen poslovil. Povedal je še, da se najbolj veseli ocvrtega piščanca pri mami na nedeljskem kosilu. Napočil je čas za reprezentančni premor, z zanimanjem pa bo spremljal tudi današnji rezultat zagrebškega Dinama, ki gostuje pri Splitu. Kek ima velikih devet točk prednosti ... Foto: Vid Ponikvar