Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
29. 1. 2019,
18.54

Osveženo pred

5 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,55

Natisni članek

Natisni članek

Josip Šimunić

Torek, 29. 1. 2019, 18.54

5 let, 11 mesecev

Josip Šimunić izgubil tožbo

Po veliki neumnosti tožil Hrvaško in izgubil

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,55
Josip Šimunić | Foto Reuters

Foto: Reuters

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je zavrnilo tožbo, ki jo je proti Hrvaški vložil nekdanji hrvaški nogometni reprezentant Josip Šimunić, ki je bil v Zagrebu pravnomočno denarno kaznovan zaradi ustaškega pozdrava Za dom spremni leta 2013. V Strasbourgu menijo, da Hrvaška Šimuniću ni kršila človekovih pravic.

Šimunić je po nogometni tekmi med reprezentancama Hrvaške in Islandije novembra 2013 na stadionu v Zagrebu vzel uradni mikrofon in je trikrat zaklical proti občinstvu "Za dom", na kar so se gledalci odzvali "Spremni".

Zagrebško sodišče ga je kaznovalo na podlagi zakona o boju proti neredom na športnih tekmovanjih. S pojasnitvijo, da geslo simbolizira uradni pozdrav iz časov totalitarnega režima Neodvisne države Hrvaške (NDH), so Šimunića kaznovali s 25.000 kunami (3380 evri) globe. Sodišče je tudi poudarilo, da ustaški pozdrav predstavlja rasistično ideologijo, nestrpnost do drugih verskih in etničnih pripadnosti ter omalovaževanje žrtev zločinov proti človečnosti.

Obenem je Evropska nogometna zveza (UEFA) Šimuniću prepovedala nastope na desetih tekmah hrvaške reprezentance, kar je pomenilo tudi neslavni konec njegove nogometne kariere.

Šimunić je vpisal 105 reprezentančnih tekem in je bil eden najbolj priljubljenih hrvaških nogometašev. | Foto: Reuters Šimunić je vpisal 105 reprezentančnih tekem in je bil eden najbolj priljubljenih hrvaških nogometašev. Foto: Reuters

Trdil je, da je šlo le za star hrvaški pozdrav

Nekdanji reprezentant se je pritožil na sodišču v Strasbourgu s trditvami, da je gledalce pozdravil s "starim hrvaškim pozdravom" ter da na Hrvaškem ni enotne pravosodne prakse, ko gre za postopke v primeru pozdrava Za dom spremni. Trdil je, da je bil zaradi tega diskriminiran, ter da so mu kršili pravico do svobodnega izražanja.

Sodišče v Strasbourgu je na svoji spletni strani objavilo, da je zavrnilo Šimunićevo tožbo in razsodilo, da ni bilo nobenih kršitev njegovih človekovih pravic. Pojasnili so, da se pravica do svobodnega izražanja ne nanaša na sovražni govor in spodbujanje nasilja.

Hrvaški navijači so bili ob vpitju Šimunića navdušeni, Uefa malce manj. | Foto: Urban Urbanc/Sportida Hrvaški navijači so bili ob vpitju Šimunića navdušeni, Uefa malce manj. Foto: Urban Urbanc/Sportida

Še vedno je reprezentančni delavec

Kljub kazni za povzdigovanje fašističnega režima je hrvaška nogometna zveza Šimunića najprej zaposlila kot pomočnika bivšega trenerja hrvaške nogometne reprezentance Anteja Čačića, lansko jesen pa je postal pomočnik trenerja hrvaške mlade reprezentance do 19 let Ivana Gudelja.

Ne spreglejte