Sreda, 11. 10. 2017, 11.35

Panamci imajo nov državni praznik, Američani se držijo za glavo

1

Panama | Foto Reuters

Nogometne kvalifikacije Severne in Srednje Amerike so sinoči dale potnike na svetovno prvenstvo v Rusiji 2018. Mehika in Kostarika sta imeli uvrstitev na mundial v žepu že pred zadnjim krogom, zadnji vlak pa so lovile ekipe Hondurasa, Paname in ZDA. Slednji so po porazu z 1:2 proti Trinidadu in Tobagu ostali brez SP, prvič po letu 1986.

Honduras je gostil Mehiko in po preobratu v drugem polčasu po zmagi s 3:2 prišel do vseh treh točk. Panama je pred domačimi gledalci premagala Kostariko z 2:1, odločilni gol pa je v 88. minuti prispeval Roman Torres. Ta gol je posredno vrata na mundial zaprl reprezentanci ZDA, ki je ob tem še izgubila v gosteh proti odpisanemu Trinidadu in Tobagu. Američani so zbrali točko manj od Hondurasa in Paname ter se zvrstili na nehvaležno peto mesto.

Panamski predsednik Juan Carlos Varela pa je neposredno po tekmi razglasil 24-urno praznovanje, dan pa bo poslej državni praznik. "Praznujte ta zgodovinski dan s Panamo, jutri je državni praznik," je Varela zapisal na twitterju. Doma bodo poleg javnih uslužbencev in delavcev v zasebnem sektorju ostali tudi šolarji. "Praznujte ta dan skupaj z vašimi družinami," je še dejal predsednik.

Tretje mesto v kvalifikacijah in s tem neposredno uvrstitev na SP si je zagotovila Panama, ki bo tako prvič nastopila na mundialu. Honduras je kvalifikacije končal kot četrti in se bo za SP v dodatnih kvalifikacijah pomeril z Avstralijo.